HomeTipyMůže slepice snášet bez kohouta: zemědělci dali jednoznačnou odpověď

Může slepice snášet bez kohouta: zemědělci dali jednoznačnou odpověď

Velké množství lidí, kteří žijí v soukromých domech a mají vlastní hospodářství, chová slepice.Je to logické, protože v takovém případě si můžete zajistit vejce a maso na celý rok.UNIAN zjišťoval, zda slepice dává vejce bez kohouta a jaký smysl má jeho přítomnost.

Je možné chovat nosnice bez kohouta – přesná odpověď

Abychom pochopili, jak slepice snášejí vejce bez kohouta a čím se liší, je důležité znát stavbu ptačího těla.Když se podíváme dopředu, i když v kurníku není žádný samec, získáte vejce, ale ta jsou vhodná pouze na jídlo – ne na chov.

Kohout je v kurníku potřeba pouze k oplodnění vajec, z nichž se pak vylíhnou kuřata.

Slepice sama je od přírody obdařena jedinečnou tělesnou funkcí snášky vajec, která ‚funguje‘ bez ohledu na přítomnost či nepřítomnost kohouta.

Vejce se tvoří takto:

 • nejprve se objeví žloutek.
 • postupně přerůstá v bílek.
 • Poslední, který se pokryje skořápkou.
 • To znamená, že taková vajíčka se od oplozených vajíček liší pouze v jednom – není v nich zárodek.Všechna jsou stejně užitečná, mají stejné chemické složení, mohou být s bohatým žloutkem (kvůli bohaté stravě slepice).O tom, která vejce jsou lepší, s kohoutem nebo bez něj, byste se měli rozhodnout na základě svých osobních cílů.

  Proč potřebujete kohouta v kurníku, je zajímavá nuance

  Ti, kdo se zabývají chovem drůbeže, tvrdí, že samci slepic kohouta potřebují.Všimli si jedinečného detailu – přítomnost kohouta v kurníku se pro slepice stává jakousi motivací, začnou častěji snášet.Pokud slepice sedí na vejcích bez kohouta, neznepokojujte se – je to normální, uvnitř vajec nebudou žádná embrya, jen nemají kam jít.

  Pokud však neplánujete ptáky chovat, je nejlepší kohouta ze slepičí společnosti odstranit, protože:

 • Samec může slepice klovat a dokonce je i zabít.
 • Dokáže jim krást potravu.
 • Pokud je kohout slabý duchem a slepicím nevyhovuje, stane se vyvrhelem a možná bude i bit.
 • Nezkušení začínající chovatelé drůbeže ne vždy vědí, jak vybrat správného kohouta, který se necítí být pánem nebo se rozhodne, že se o jeho místo hlásí člověk, může začít projevovat agresivitu nejen vůči vám, ale i vůči nosnicím.Z tohoto důvodu je lepší neexperimentovat, a pokud potřebujete vejce pouze jako produkt, odmítnout koupi kohouta.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments