HomeTipyMůry budou nadobro pryč: nejlepší pravidla pro boj se škůdci v domácnosti

Můry budou nadobro pryč: nejlepší pravidla pro boj se škůdci v domácnosti

Můry jsou nejen, mírně řečeno, nepříliš atraktivním hmyzem, ale jejich sousedství přináší jen samé problémy.Samozřejmě vás nekousne, ale snadno vyhlodá díry do vašeho oblíbeného oblečení a čalounění nábytku a znehodnotí obiloviny.Jak najít ‚hnízdo‘ molů a zbavit se tohoto škůdce v bytě na dlouhou dobu – si přečtěte v materiálu.

 • Boj s moly v domácnosti – kde začít.
 • Jak se zbavit molů v bytě – boj se škůdci ve skříni.
 • Nejlepší prostředek proti potravinovým molům – jak bojovat se škůdcem v kuchyni.
 • Přesně to dělaly vaše babičky – jak se zbavit molů v bytě lidovými prostředky.
 • Pokud si od molů ‚vybojujete území‘, ale bude mít čas naklást potomstvo, lze proces opakovat donekonečna.Než začnete hledat, co můry odpuzuje, je proto důležité zjistit, zda se u vás moli vyskytují, a případně najít místa jejich ‚hnízdění‘ a ‚sídliště‘ zničit.

  Boj proti molům v domácnosti – kde začít

  Pokud si všimnete, že vám po bytě poletují moli (obvykle jsou aktivní v noci), nezapomeňte zkontrolovat skříně a zásuvky.Místa, kde jsou uloženy obiloviny a oblečení, by měla být pod pečlivou kontrolou.

  Při kontrole míst, kde je uloženo oblečení, se podívejte, zda nedošlo k jeho poškození.Malé dírky – výsledek žraní larev molů na tkanině – se nejčastěji objevují na manžetách, límcích a podél švů.Pokud je najdete, přejděte k druhé fázi ‚vyšetřování‘ – hledání molů v okolí.

  Hledejte larvy a kukly molů v tmavých koutech skříní a v obalech potravin (může jít o mouku, kakao, obiloviny, ořechy, sušené ovoce a další).Larvy molů poznáte snadno – jsou drobné, bílé nebo krémové, připomínají červy a při pohybu zanechávají hedvábné pavučiny nebo ‚vlákna‘.

  Jak se zbavit molů v bytě – boj se škůdci ve skříni

  Pokud zjistíte stopy po činnosti molů, je třeba místo, kde byli nalezeni, důkladně vyčistit.Použijte vysavač a nezbytné bude také důkladné mokré čištění (zvláštní pozornost věnujte všem možným rohům, škvírám a štěrbinám).Více o tom, co účinně hubí larvy molů, vám UNIAN řekl již dříve.

  Oděvy napadené moly lze v chladném období odnést na balkon, v teplém období – poslat do mrazáku.To pomůže zahubit larvy molů.Poté je třeba oblečení vyprat.

  Nejlepší lék na potravinové moly – jak se vypořádat se škůdci v kuchyni

  Nejlepší způsob, jak se zbavit molů v kuchyni, je najít napadené potraviny a zlikvidovat je.Nejlepším způsobem, jak je zlikvidovat, je zabalit je do sáčku a pevně zavázat.Dále podle již známého schématu – vyhledání ‚sídliště‘ molů a důkladné mokré čištění.

  Když už jsou centra napadení škůdci v kuchyni eliminována, je třeba zahájit preventivní opatření.

  Zkušené hospodyňky přesně vědí, jaký zápach moly odpuzuje, a umí rozumně používat přírodní insekticidy.Aby se moli nedostali do obilí nebo mouky, doporučuje se skladovat je ve sklenicích s víčky, do kterých jsme předtím vložili několik oloupaných stroužků česneku nebo bobkový list.K tomuto účelu se hodí také slupky citrusových plodů.

  Z přírodních čisticích prostředků působí proti molům nejlépe ocet.Proto je vhodné pravidelně otírat kuchyňské zásuvky octovým roztokem.

  Tak přesně to dělaly vaše babičky – jak se zbavit molů v bytě lidovými prostředky

  Z pochopitelných důvodů nejsou česnek a ocet nejlepšími možnostmi, jak se zbavit molů v bytě – v obytných místnostech, skříni, spíži.Tyto metody budou stále vhodné pouze pro kuchyň.

  Chcete-li moly odradit, je lepší použít přírodní prostředky, jejichž vůně bude dráždit škůdce, ale ne vás a vaše spolubydlící.Mohou to být sáčky s levandulí, hřebíčkem, rozmarýnem nebo tymiánem, které lze připevnit na ramínka nebo zavěsit do skříně.Na stejném principu lze použít i kousky látky napuštěné éterickými oleji, například cedrovým olejem.

  Pokud se nechcete namáhat, můžete si v obchodě koupit hotové repelenty proti molům (ochucené tablety, polštářky, vložky, spreje – v dnešní době jich existuje celá řada).Hlavní věc – nezapomeňte je pravidelně aktualizovat, a pak budou vaše oblíbené věci a výrobky v bezpečí před moly a vy – před vyčerpávajícím bojem s nimi.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments