HomeZahradničeníMšice útočí, co mám dělat? Existuje několik přírodních řešení!

Mšice útočí, co mám dělat? Existuje několik přírodních řešení!

V tomto ročním období se na zahradě množí škůdci a boj s nimi se často zdá beznadějný. Přesto existuje několik způsobů, jak škůdce odstranit a zahnat bez použití chemických prostředků – nyní se podíváme, co můžete udělat pro boj s jedním z nejčastějších, mšicí!

Tento hmyz, který je dlouhý pouhé 1-2 milimetry, kolonizuje ve velkém množství stonky rostlin na hřbetech listů a vysává rostlinné šťávy, čímž ničí okrasné i užitkové rostliny. Existuje však několik triků, jak s nimi účinně bojovat.

Naší první zbraní je žlutá past na hmyz, tradiční lepkavý papír: mšice přitahuje žlutá barva a snadno se v ní zachytí. Jedlá soda je také skvělým likvidátorem vší: dvě polévkové lžíce rozpusťte v půl litru vody, přidejte dvě polévkové lžíce cukru, dvě polévkové lžíce octa a stejné množství prostředku na mytí nádobí a máte domácí přípravek na hubení vší, který můžete doma aplikovat na rostliny pomocí jednoduchého ručního rozprašovače. Užitečná je také šťáva z kopřiv, kterou lze vyvařit. Můžete ale také nastříkat éterické oleje – vůně levandule nebo máty peprné je vůně, kterou škůdci nesnášejí, takže je to může také odradit. A pokud při výsadbě myslíte na ochranu proti mšicím, může výsadba mšic v okolí užitečných rostlin zahradu výrazně ovlivnit.

A konečně, pokud napadení ještě není příliš silné, můžete rostliny v květináčích jednoduše vykoupat – ponořením do vody škůdci z listů zmizí.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments