HomeZahradničeníMšice se ho bojí jako ohně: tajemství zahradníků

Mšice se ho bojí jako ohně: tajemství zahradníků

Škodlivé druhy hmyzu, zejména mšice, jsou jedním z častých problémů, s nimiž se květináři a zahradníci potýkají.

Již dříve jsme psali, co dělat, když se v květináčích objeví brouci.Dnes se budeme zabývat neméně nebezpečnými mšicemi.Tento škůdce parazituje na listech a výhoncích rostlin, vysává z nich šťávy a tím je oslabuje.

Proto si každý květinář dříve či později položí otázku, jak doma vyhnat mšice napadající rostliny? Poradíme vám, jak se mšic navždy zbavit.

Jak se zbavit mšic lidovým způsobem – nejjednodušší možnosti

Zahradní, a tím spíše pokojové květiny jsou poměrně citlivé na nejrůznější dráždivé látky, proto je vhodné nejprve zvážit, jak se zbavit mšic lidovým způsobem.Často jsou k rostlinám šetrnější a pro člověka mnohem bezpečnější než chemické přípravky.

Pro začátek doporučujeme mechanickou metodu.Bude účinná, pokud je škůdců málo.Jednoduše odřízněte všechny napadené části rostliny.V následujících dnech ji pozorujte a v případě, že se problém objeví znovu, postup opakujte.

Pokud je mšic příliš mnoho a prořezávání rostlinu jednoduše zničí, zkuste některou z následujících metod:

 • Mýdlová sprcha.Připravte si koncentrovaný roztok (poměr vody a mýdla 6:1) a pomocí houby jím napadený hmyz otřete.Je důležité, aby se přípravek nedostal na substrát! Poté keř hojně opláchněte čistou vodou.Tento postup bude pravděpodobně nutné opakovat několik dní.
 • Roztok tabáku: V případě potřeby se použije roztok tabáku.Smíchejte vodu s tabákem v poměru 2:1, promíchejte a nechte dva dny louhovat.Tinkturu sceďte a smíchejte s vodou v poměru 1:1.Poté můžete začít ošetřovat rostliny.Je důležité, aby se roztok tabáku nedostal na substrát, jinak budou kořeny trpět.
 • Roztok s česnekem. 30 g česneku (není třeba loupat) rozdrtíme na kaši a zalijeme litrem vody.Poté se nechá 24 hodin stát.Do takto získaného nálevu je třeba přidat trochu mýdla a poté rostlinu ošetřit.Postup bude pravděpodobně nutné opakovat 2-3krát s několikadenní přestávkou.
 • Potírání alkoholem.Pokud vám není líto lékařského lihu, můžete ho použít.Je to výborná možnost, jak se zbavit mšic na květinách v bytě, kde jakýkoli silný zápach způsobí nepříjemné pocity.V tomto případě není nutné rostlinu oplachovat, protože alkohol se okamžitě odpaří.
 • Tinktura z citrusových slupek.Vložte 100 g mandarinkové, pomerančové nebo citronové kůry do malého množství vody a nechte je tři dny stát na tmavém místě.Výsledným přípravkem ošetřete rostlinu.
 • Tinktura z červeného pálivého pepře.Smíchejte 50 g nastrouhaného pepře se 100 mililitry vody a směs vařte na mírném ohni 1 hodinu.Poté nechte 24 hodin stát.Po scezení odvar zřeďte vodou v poměru 10 mililitrů odvaru na 10 litrů vody.
 • Dřevěný popel.Levná a jednoduchá metoda pro ty, kteří nevědí, jak se zbavit mšic na stromech.Na kbelík vody zřeďte 50 gramů tekutého nebo nastrouhaného suchého mýdla a 500 ml popela.Přecezeným roztokem rostlinu postříkejte.
 • Jehličí: Všude, kde se vyskytují mšice, je potřeba mít na paměti, že se mšice vyskytují v hojném počtu.Do dvou litrů vody přidejte půl kilogramu jehličí a nechte týden odstát.Vzniklou tinkturu přeceďte a zřeďte vodou v poměru 1:7.Stříkejte v intervalu tří až čtyř dnů několikrát.
 • Toto není úplný seznam lidových metod, jak se doma zbavit mšic na pokojových rostlinách.Existují mnohem exotičtější možnosti, ale pokud výše uvedené metody nepomohly, je lepší přejít k chemickým prostředkům.

  Jak se zbavit mšic na pokojových rostlinách – chemické přípravky

  Chemické přípravky by měly být použity pouze v případě, že lidové prostředky nezabraly nebo pokud je problém příliš velký.V obchodech najdete širokou škálu insekticidů, ale doporučujeme jeden z následujících:

  1. Actara.Rychle hubí mšice ve všech vývojových stádiích.Má dlouhodobý účinek – až 30 dní.Lze použít na všechny plodiny v otevřeném i uzavřeném terénu.
  2. Carbophos: Přípravek pro ochranu mšic proti mšicím, který je určen k hubení mšic, je určen k hubení mšic, které se vyskytují na území České republiky.Rychle ničí hmyz, má dlouhotrvající účinek.
  3. Confidor.Účinný v boji proti mšicím na pokojových květinách.
  4. Fitoverm.Biologický přípravek obsahující bakterie, které ničí mšice.Nemá škodlivý účinek na rostliny a lze jej použít na ovoce a zeleninu.

  Před použitím insekticidů si nezapomeňte přečíst návod k použití a dodržujte požadavky v něm uvedené.Pokud jsou chemické přípravky aplikovány v interiéru, vyveďte před ošetřením všechny osoby a zvířata z místnosti a po ošetření místnost několik hodin větrejte.

  Buďte připraveni na to, že konkrétní přípravek nepřinese požadované výsledky, protože na mšice jednoduše neexistuje univerzální prostředek.Stačí vyzkoušet jiný ze seznamu.Nezapomeňte, že hmyz si na stejný přípravek velmi rychle zvykne, takže jej budete muset pravidelně měnit.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments