HomeZahradničeníLze lidské výkaly použít jako hnojivo: budete velmi překvapeni

Lze lidské výkaly použít jako hnojivo: budete velmi překvapeni

Jsme si jisti, že alespoň jednou v životě se zahrádkáři zabývali otázkou, zda lze lidské výkaly použít jako hnojivo.Logicky, když je možné hnojit slepičím, kravským a koňským hnojem, pak snad půjdou i lidské výkaly? V tomto případě lze zabít dvě mouchy jednou ranou: vyřešit otázku jejich využití a zvýšit výnosy.Ukazuje se však, že vše není tak jednoduché.Agentura UNIAN zjišťovala, zda je možné použít výkaly jako hnojivo pro zeleninovou zahradu nebo zahrádku a co z toho vznikne.

 • Je možné použít lidské výkaly jako hnojivo?
 • Co lze vyrobit z lidských výkalů.
 • Jak dlouho trvá rozklad lidských výkalů.
 • Zkrmování výkalů na zahradě a jejich použití v zeleninové zahradě.
 • Zda lze lidské výkaly použít jako hnojivo

  Myšlenka využití lidského odpadu jako hnojiva není nová.Z historie se dozvídáme o takovém využití odpadních vod ve starověké Attice, stejně jako o využití výkalů jako hnojiva v Japonsku v 9. století.Ukázalo se, že Japonci je dokonce prodávali a výkaly bohatých lidí byly dražší – měly lepší výživné vlastnosti.Po druhé světové válce a s nástupem chemických odpadů se však používání hnojiv z výkalů stalo mnohem méně častým a v současné době tvoří méně než 1 %.

  Závěr tedy zní, že lidské výkaly lze používat jako hnojivo.Lze obsah žumpy vysypat do zeleninové zahrady? Ne, nelze.Použití čistých výkalů je velmi riskantní, protože mohou obsahovat patogeny a vajíčka helmintů.V důsledku toho, když takové ‚zlato‘ obrátíte do půdy, nic dobrého z toho nebude.

  Co lze vyrobit z lidských výkalů

  Z lidských výkalů lze vyrobit kompost.Takto se vlastně používaly jako hnojivo.

  Kompostování lidských výkalů pomáhá zbavit se patogenních bakterií a stává se vhodnějším k použití.Zápach zmizí a taková fekální hnojiva se stanou hygienicky nezávadnými.

  Aby se fekálie dezinfikovaly, potřebují teplotu 50 °C.Této teploty nelze v čisté hmotě dosáhnout, proto se lidský odpad kompostuje společně s potravinovým odpadem.

  K tomuto účelu se vezme speciální vodotěsná a dobře větraná nádoba, na dno se položí vrstva rašeliny – nejméně 10 cm, a pak se naplní odpadem z latríny, přičemž se nádoba naplní ze 2/3.Aby se snížil podíl vlhkosti, mísí se lidský odpad se suššími materiály a přidávají se složky bohaté na uhlík, jako je posekaná tráva, drcené větve a sláma.Vrchní část je také pokryta vrstvou zeminy nebo rašeliny, aby se zabránilo přilákání much a jiného hmyzu.Na ochranu před krysami se přes vrchní část natáhne síť.Během prvního týdne se kompost několikrát promíchá.

  Jak dlouho trvá rozklad lidských výkalů

  Kompostová hmota z výkalů by měla být dekontaminována nejméně po dobu jednoho roku.Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje 1,5-2 roky, aby bylo možné fekální hnojivo bezpečně používat.

  Lze výkaly z toalety přelévat do kompostu? Nelze.Pokud byly fekálie již uskladněny a dezinfikovány, není možné přidat čerstvou ‚porci‘, protože se tím poruší technologie přípravy hnojiva a kompost nebude fungovat.

  Zkrmování výkalů na zahradě a jejich použití na zeleninové zahradě

  Kompost z výkalů je bohatý na fosfor a draslík.Fekální hnojivo lze použít při výsadbě stromů, na záhonech.Je důležité nepoužívat nadměrné množství kompostu.

  U zeleninových plodin, které používáme v čerstvém stavu – např. salát nebo mrkev – je možné sklízet až po dvou letech od aplikace takového kompostu.Pokud například aplikujete hnojivo na podzim roku 2023, můžete sázet až v roce 2025.Brambory, obiloviny a bobuloviny lze sklízet o sezónu později.

  Květiny a další rostliny, které se nekonzumují, potřebují kratší dobu sezónního hnojení.

  Dříve jsme si řekli, jak správně vyrobit kvasnicové hnojivo pro sazenice.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments