HomeZahradničeníLunární výsevní kalendář na září 2023: co a kdy dělat na pozemku

Lunární výsevní kalendář na září 2023: co a kdy dělat na pozemku

Září je pro majitele zahrad rušný měsíc.Touto dobou je již sklizena pšenice a vykopány brambory, ale ještě je čeká podzimní sklizeň zeleniny.Začátkem podzimu se také vysévají ozimé plodiny a připravuje se pozemek na přezimování a na zahradě se vysazují keře a růže.Náš lunární osevní kalendář na září 2023 vám prozradí, co je třeba na pozemku v září udělat a které dny jsou nejproduktivnější.

Dobré dny pro setí v září

V září můžete sázet cibuli, česnek a obiloviny na zimu, vysévat bylinky, sázet bobulové keře a květiny na zahradě.Zeleninu můžete pěstovat také ve skleníku.Zde je uvedeno, které dny jsou považovány za plodné pro výsev různých rostlin:

 • zelenina – 1., 4., 5., 8.-10., 16.-24., 27., 28. září.
 • Zimní cibule a česnek – 5.-6., 12.-14., 16., 18., 21., 23., 22.-28. září.
 • Zelí, okurky, papriky ve skleníku – 1., 4., 5., 8.-10., 16., 28. září.
 • Jednoleté a dvouleté květiny – 5.-6., 12., 14., 16., 18., 21., 23., 28. září.
 • růže – 1., 3.-10., 13.-20., 23., 30. září.
 • Rybíz, maliny, angrešt – 1., 4.-10., 13.-21., 23., 24., 27., 28. září.
 • Dny úplňku a novoluní jsou považovány za neproduktivní pro výsev jakýchkoli rostlin – jsou to 15. a 29. září.

  Lunární výsevní kalendář na září 2023

  1. září je velmi úrodný den, můžete vysévat do skleníku a přesazovat jakékoli plodiny, stejně jako vysazovat ozimé rostliny.Okopávání pozemku, kypření půdy, ničení plevele a výsev siderátů.Můžete vysadit jakékoliv bobulovité keře.Zálivka se doporučuje velmi mírná.Nedoporučuje se ošetřovat zeleninovou zahradu chemickými přípravky.

  2.-3. září – málo plodné dny.Můžete sklízet zeleninu, ovoce a bobuloviny a připravovat konzervy na zimu.Ochrana proti plevelům a škůdcům bude účinná.Můžete ořezávat větve keřů a stromů.Nedoporučuje se sázet a přesazovat většinu plodin, stejně jako přesazovat rostliny.

  4.-5. září – výsadba okurek, zelí, zeleniny, salátů ve skleníku, výsadba bobulových keřů a ovocných stromů, růží a jednoletých květin.Obecně jsou dny vhodné pro jakýkoli výsev – rostliny dobře zakoření.Nedoporučuje se poškozovat kořeny rostlin.

  6.-7. září – můžete sklízet plody na semena, ale ne na dlouhodobé skladování.Vykopávání brambor, sběr lesních plodů a ořechů, sekání trávníku a prořezávání rostlin, které ztloustly.Můžete připravit pozemek na obdělávání – okopávání, hnojení a setí siderátů.Můžete také ošetřit stromy, ořezat suché větve a kůru a obílit kmeny.Vhodné dny pro výsev květin na záhon, ale nedoporučuje se rostliny přesazovat.

  8.-10. září – ve skleníku můžete vysévat zeleninu, hořčici, jakýkoli druh zelí.Rostliny můžete zalévat a přikrmovat organickou hmotou, bojujte proti slimákům.Vhodné dny pro výsadbu vinné révy, malin, rybízu, ovocných stromů i sběr semen.Neměli byste vykopávat zeleninu na uskladnění a používat pesticidy a minerální hnojiva.

  11.-12. září – sklizeň na uskladnění, setí ozimů, pletí a kypření půdy, setí siderátů a mulčování pozemku.Vhodný den pro sklizeň kukuřice, dýní, slunečnic a také pro výsadbu stálezelených rostlin a zelených živých plotů.Zalévání a přikrmování rostlin se nedoporučuje.

  Den 13. září není vhodný pro setí.Můžete vysazovat okrasné a kvetoucí dřeviny, například jasmín a šeřík, a také bobulovité keře.Stromy lze roubovat a množit řízky.Je povoleno hojné zalévání a hnojení, ale namáčení semen se nedoporučuje.

  14.-16. září – dny úplňku.Lunární výsevní kalendář nedoporučuje práci s rostlinami.

  Tabulka lunárního výsevního kalendáře na září 2023 / foto: UNIAN.

  17.-18. září – výsev zeleně, ozimých plodin, prvosenek a jednoletých květin, růží.Dobré dny pro výsev léčivých rostlin a koření, stejně jako ovocných stromů a bobulovitých keřů.Zálivka a hnojení jsou velmi mírné.Rostliny můžete zalévat a stříhat, ale nesmíte místo ošetřovat toxickými chemikáliemi.

  19.-20. září jsou vhodné dny pro výsev noční a tykvovité zeleniny a pro sklizeň pro dlouhodobé skladování.Můžete použít libovolné hnojivo a ošetřit pozemek přípravky proti škůdcům a plevelům.Vhodné dny pro výsev růží, šípků, angreštu, rakytníku a všech rostlin s trny a ostny.Nedoporučuje se vykopávat brambory, řezat větve stromů a množit rostliny dělením kořenů.

  21.-22. září – vhodné dny pro výsev ozimů a výsadbu sazenic ve skleníku.Sklízejte brambory a ostatní zeleninu určenou ke skladování.Dobré dny pro výsadbu jarních květin, plaménků a jahod.Prořezávání nemocných větví, metliček jahod, suchých výhonů vinné révy.Čištění nemocné kůry.Nedoporučuje se zalévání a roubování rostlin.

  23.-24. září – výsadba ozimé cibule a česneku, petržele, siderátů, ovocných stromů, ořechů, jahod, bazalky, rukoly.Sklizeň na osivo a skladování.Výsadba zelí, celeru a salátu ve skleníku.Dobré dny pro výsadbu všech bobulovin.Zahradu můžete ošetřit proti škůdcům a chorobám, ale nedoporučuje se traumatizovat kořeny.

  25.-26. září je vhodný den pro sklizeň všech plodin – budou dlouho skladovány a zachovají si svou chuť.Můžete vykopávat cibuloviny pro uskladnění, přesazovat sazenice do země, okopávat a připravovat místo na zimu.Na zahradě můžete ořezat stromy a postříkat je proti škůdcům, ostříhat trávník a živé ploty.Nedoporučuje se vysévat většinu plodin a rostliny byste neměli zalévat ani přikrmovat.

  27.-28. září je vhodná doba pro výsev zeleniny ve skleníku, stejně jako pro sklizeň řepy, mrkve, dýní, cuket.Můžete vysazovat ozimé plodiny a vysévat bylinky pro pěstování na okenním parapetu.Na zahradě se bude dařit všem stromům a keřům a na záhoně trvalkám a stálezeleným rostlinám.Nedoporučuje se ošetřovat rostliny chemickými a minerálními hnojivy.

  29. září – novoluní.Výsevní kalendář nedoporučuje práci s rostlinami.

  30. září – nedoporučuje se řezat kořeny a větve rostlin (rány se dlouho hojí), stejně jako vysévat a přesazovat většinu plodin.Pozemek můžete překopat, odstranit plevel, pohnojit na zimu, sklidit zbytky.Zálivka a hnojení jsou velmi střídmé.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments