HomeZahradničeníLunární výsevní kalendář na srpen 2023: co dělat na zahradě a v...

Lunární výsevní kalendář na srpen 2023: co dělat na zahradě a v zeleninové zahrádce

Pro všechny zahrádkáře a zelináře je srpen nejrušnějším měsícem.Na konci léta dači neustále sklízejí a připravují konzervované ovoce a zeleninu.V posledním letním měsíci se zabývají senosečí, prořezáváním keřů a stromů, které již ukončily plodnost.Na zeleninové zahradě vysazují ozimé plodiny a pokračují v setí zeleniny a bylinek ve sklenících.

Lunární výsevní kalendář vám pomůže naplánovat si práci na pozemku na jednotlivé srpnové dny.Fáze Měsíce má velký vliv na růst a výnos rostlin.Během dorůstajícího Měsíce je vhodné sázet, přesazovat a stříhat rostliny.A při ubývajícím Měsíci se doporučuje ošetřit pozemek od škůdců a pohnojit půdu.Během novu a úplňku byste s rostlinami neměli pracovat vůbec, protože se stávají velmi zranitelnými.

Lunární výsevní kalendář na srpen 2023 po dnech

Dny 1-3 srpna jsou dny úplňku.Výsevní kalendář nedoporučuje v těchto dnech pracovat s rostlinami.

4-5. srpna jsou dny s velmi dobrou sklizní.Výsev okurek a pekingského zelí pro další přesazování do jalovce, výsadba rychle rostoucích salátů a bylinek v zeleninové zahradě.Velmi vhodné dny pro přesazování a řez všech květin, zejména cibulovin.Na zahradě nemůžete zalévat ani stříhat stromy, ale můžete hnojit keře bobulovin a sekat trávník.

Na 6. srpna připadá neúrodný den.Nedoporučuje se setí a sázení, ale můžete okoukat a okopávat brambory a sklízet veškerou úrodu.V tento den se daří hubit plevel a provádět postřiky rostlin proti škůdcům.

7.-9. srpna je jeden z nejúspěšnějších dnů v měsíci, kdy můžete na pozemku provádět jakékoli práce.Vhodné dny pro výsev mangoldu, salátu a ředkviček, kompostování a hnojení pozemku.Jahody a hrozny lze řezat – rány se rychle hojí.Nedoporučuje se pouze přesazování rostlin.

10.-11. srpna – můžete sklízet na dlouhé uskladnění – vydrží až do jara.Zaštipování rajčat a lilků, kypření a okopávání prázdných záhonů.Vyřezávání přebytečných výhonů u hroznů a jahod, prořezávání a zaštipování stromů.Záhony lze pohnojit hnojem nebo popelem.

12.-14. srpna – dny sklizně.Lunární výsevní kalendář na srpen 2023 v těchto dnech doporučuje přesazovat sazenice okurek do skleníku a na místě vysévat zeleninu, saláty a ozimé plodiny.Můžete zrýt a pohnojit půdu, vysévat sideráty na podzim a na zimu.Vhodné termíny sklizně pro rychlou konzumaci, ale ne pro dlouhé skladování – sklizené plody rychle hnijí.

Lunární výsevní kalendář na srpen 2023 tabulka / foto: UNIAN.

15.-17. srpna – dny novoluní.Lunární výsevní kalendář nedoporučuje rušit rostliny.

18.-19. srpna – zaštipování lilků, rajčat a paprik, sklizeň pro skladování a konzervování.Příprava záhonů pro výsev ozimých rostlin.Můžete přesazovat květiny a stříhat keře, řezat suché a nemocné větve stromů.Nedoporučuje se bojovat s plevelem.

Ve dnech 20.-21. srpna jsou vhodné dny pro výsadbu sazenic okurek a zelí ve skleníku.Sbírejte semena pro výsev v příštím roce a sklízejte zeleninu, ovoce, bobuloviny, ořechy.Na místě si můžete vyrobit organická hnojiva s obsahem fosforu a draslíku, ale nedoporučuje se ošetřovat rostliny toxickými chemikáliemi.

22.-24. srpna – výsev zelí a okurek na sazenice pro pěstování ve skleníku.Vhodné pro výsev a přesazování všech květin.Je povolena vydatná zálivka a hnojení.Úspěšná je regulace plevelů.Velmi dobrý den pro sběr lesních plodů a ovoce a výrobu zavařenin z nich, ale neúspěšný pro vykopávání brambor.

25.-26. 8. Ve skleníku se vysévají okurky, zelenina, květák.Sběr zeleniny a lesních plodů k zamrazení na zimu.Místo můžete ošetřit od chorob, škůdců a plevelů, stejně jako vysadit květiny v květináčích.Nedoporučuje se zalévání a prořezávání rostlin.

27.-29. srpna – můžete vysévat jakékoliv rostliny pro pěstování ve skleníku nebo na okenním parapetu, stejně jako sázet a přesazovat hrnkové rostliny.Vhodné dny pro prořezávání rostlin, které ukončily plodnost, a odkvetlých květin.Sbírejte úrodu pro uskladnění a semena pro výsadbu v příštím roce.Zaštipování mladých stromů a keřů.Poškození kořenů rostlin se nedoporučuje.

29.-30. srpna – sběr semen a plodin, zmrazování ovoce a výroba zavařenin, vykopávání brambor.Prázdné záhony lze na podzim pohnojit a zamulčovat.Vhodné dny pro regulaci škůdců, chorob a plevelů.Lze také bělit stromy, ořezávat suché a nemocné větve, vyrábět palivové dříví.Nedoporučuje se zalévání a zaštipování rostlin.

31. srpna – Úplněk.Na místě je lepší nic nedělat.Vhodný den pro zavařování, sušení semen a péči o pokojové květiny.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments