HomeZahradničeníLunární výsevní kalendář na červen 2023: co a kdy dělat na dače

Lunární výsevní kalendář na červen 2023: co a kdy dělat na dače

V červnu mají pěstitelé a zahradníci na dače spoustu práce.V prvním letním měsíci vysévají pozdní zeleninu a vysazují teplomilné dřeviny.V zeleninové zahradě okouní záhony, plejí, zalévají, stříkají a hnojí rostliny.Koncem června je již možné sklízet první úrodu některých druhů zeleniny a jahod.

Aby práce na dače byla snadná a úspěšná a zaseté rostliny dávaly dobrou úrodu, naplánujte si věci v zeleninové zahradě s ohledem na lunární výsevní kalendář.Fáze Měsíce určuje, jak produktivní je daný den pro setí a které plodiny je nejvhodnější zasít v určitý den.

Co sázet v červnu – šťastné dny pro různé plodiny

Aby plodiny po výsadbě dobře zakořenily, zvolte pro jejich výsadbu příznivé dny.Zde je uvedeno, co můžete v červnu zasít:

 • rajčata, lilky a sladké papriky – 6., 8., 19.-22., 24., 27. června.
 • okurky – 6., 16., 19.-22., 24., 27. června.
 • cibule a česnek – 6., 15., 19-22., 24., 27., 29. června.
 • zelí – 1-3, 5, 6, 10, 11, 19, 20, 23-26. června.
 • Cuketa, dýně – 1-3, 5, 6, 10, 11, 19, 20, 25. června.
 • brambory – 6., 12.-13., 17., 19.-22., 24. června.
 • kukuřice – 1-4, 9, 12, 18-22 června.
 • hrách, fazole – 1-3, 5, 6, 10, 11, 17, 19, 20. června.
 • A některé termíny jsou považovány za neproduktivní pro výsev jakýchkoli rostlin, takže je lepší v nich nic nesít.

  Nejproduktivnější červnové dny pro setí / foto: UNIAN.

  Lunární kalendář výsevu na červen 2023 podle dnů

  1.-3. června – tyto dny můžete věnovat výsevu všech druhů zelí, ale i cibule, bylinek, cukety, fazolí, bočních záhonů.Je dobré vysazovat jednoleté květiny, růže, šípky, maliny, ostružiny.Je povoleno přihnojovat minerálními hnojivy.Rány na stromech se snadno hojí, takže je lze prořezávat a roubovat.

  4. června je den úplňku.Práce s rostlinami se neprovádí.

  5.-6. června jsou vhodné dny pro sázení cibule, feferonek, chřestu, jahod a jahodníku.Na záhony a do zahrady sázejte kadeřavé květiny, vinnou révu, ovocné stromy a ořechy.Rostliny můžete přihnojovat fosforečnými hnojivy a hubit plevel, nedoporučuje se však zalévání a prořezávání větví.

  Dny 7.-9. června nejsou vhodné pro sklizeň.Nemá cenu vysévat, sázet a přesazovat rostliny, ale je možné se postarat o pasinkování, roubování a prořezávání korunky, kypřit půdu, kontrolovat plevel a zastřihávat jahodové vousy.

  10.-12. června – velmi plodné dny pro výsev všech rostlin, zejména bylin, léčivých bylin a koření.Na zeleninové zahradě můžete vysazovat dýně, zelí, fazole, mrkev, na záhonu cibulnaté květiny.Rostliny je dovoleno zalévat velmi mírně.Rostliny můžete hnojit a ošetřovat přírodními prostředky a hnojem, nikoli však chemickými přípravky.

  Dny 13.-16. června nejsou příliš úrodné pro výsev zeleniny, ale na zahradě lze vysazovat růže a maliny.Dobré dny pro namáčení semen, zalévání a hnojení rostlin, máčení brambor, hubení plevele.Můžete prořezávat sazenice.Je povoleno kypření a kypření půdy.

  Co dělat v zeleninové zahradě v červnu / foto ua.depositphotos.com.

  17.-19. června – dny novoluní.Již zasazených rostlin se raději nedotýkejte, nezalévejte je a nepřikrmujte.V případě potřeby lze vysadit květiny a stálezelené keře.

  20.-21. června jsou dny s velmi dobrou sklizní – můžete sázet jakékoli rostliny, aplikovat jakákoli hnojiva a ošetřovat rostliny jakýmikoli chemickými přípravky.Vhodné dny k ošetření zahrady a zeleninové zahrádky proti mšicím, parazitům a slimákům.

  22.-24. 6. – můžete sázet bylinky a zeleninu, namáčet semena, pasírovat rajčata a okopávat bramborové záhony.Dobré dny pro hubení plevele a škůdců.Nedoporučuje se sázet a přesazovat rostliny, protože kořeny jsou v tomto období velmi citlivé.Zálivka se doporučuje velmi mírná.

  25. června není úrodný den pro výsev zeleniny a je to také neúspěšný den pro hnojení, zalévání, přesazování a klíčení semen.Je povoleno kypřit půdu, orat a kypřit půdu, bílit a ořezávat stromy, řezat nemocné a odumřelé větve z koruny.Můžete také sklízet jahody, zeleninu a mladé brambory.

  26.-27. června – vhodné dny pro výsev okurek, melounu, melounu, květáku, lilku.Růže, vinná réva a bobulové keře velmi dobře zakořeňují, takže je můžete bez obav vysadit.Povolena minerální a přírodní hnojiva, zalévání, pysankovanie, prořezávání slabých sazenic.Nestojí však za to roubovat stromky a ošetřovat je toxickými chemikáliemi.

  Dny 28.-30. června nejsou příliš úrodné, ale v případě potřeby můžete vysévat bylinky, salát a květiny.Dobré je roubování, prořezávání a sekání trávníku.Můžete hojně zalévat a krmit rostliny, bojovat s červy a slimáky a postřikovat zahradu proti chorobám.V posledních červnových dnech se nedoporučuje množit rostliny dělením cibulí a kořenů.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments