HomeZahradničeníLunární výsevní kalendář na březen 2024: co a kdy zasít na pozemku

Lunární výsevní kalendář na březen 2024: co a kdy zasít na pozemku

Se začátkem jara mají dačaři a zahrádkáři spoustu starostí.Seznam věcí, které je třeba v březnu udělat na zeleninové zahradě, je rozsáhlý.V tomto měsíci pěstitelé dači pokládají základy pro budoucí sklizeň, takže je velmi důležité nic nevynechat.V prvním jarním měsíci začínají vysazovat sazenice zeleniny, sázet mladé stromky a první květiny a také kopat a hnojit záhony pro budoucí sklizeň.

Náš lunární výsevní kalendář na březen 2024 vám prozradí, které dny v měsíci jsou nejvhodnější pro setí a hnojení a které dny je naopak nejlepší nic nesít.Je známo, že Měsíc ovlivňuje zdraví a výnos rostlin.Proto se doporučuje při plánování péče o pozemek brát v úvahu vliv lunárních fází.

Lunární výsevní kalendář na březen 2024 Ukrajina

1. března – na okenní parapet můžete vysévat bylinky, cibuli a česnek a také nakupovat a namáčet semena.Na zahradě – odebírejte řízky ze stromů a keřů, ošetřete je fungicidy.Nedoporučuje se přesazovat rostliny a řezat větve.

2.-4. března – na záhony můžete vysazovat kadeřavé květiny, do skleníku a na okenní parapet cibuli, česnek, bylinky, ředkvičky a celer.Na pozemku – pletí plevele a přebytečných sazenic.Nedoporučuje se namáčet semena a zabývat se zaštipováním.

5.-6. března – výsev všech květin a zeleniny, stejně jako sazenic keřů a stromů na zahradě půjde dobře.Ve skleníku můžete vysévat mrkev, jahody a brambory, sázet rané brambory.Nedoporučuje se práce s kořeny rostlin a pletí záhonů.

7.-8. března není příliš úrodný den, proto se nedoporučuje sázení a přesazování rostlin.Rostliny byste také neměli vydatně zalévat, ale můžete je hnojit a ošetřovat proti chorobám, ořezávat nemocné větve a vykopávat květinové cibulky.

9.-10. března – nedoporučuje se vysazovat nové plodiny.Je možné pečovat o již vysazené rostliny.Vhodné dny pro pletí plevele, ošetřování nemocných rostlin, bílení stromů, hnojení.Na zahradě lze bělit stromy a odebírat řízky.Vhodné dny pro nakopání půdy a přípravu substrátu.Při novoluní 10. března lunární kalendář nedoporučuje nic vysévat.

11.-13. března – můžete kopat, kypřit a mulčovat půdu, provádět sanitární řez stromů a keřů, zaštipování, připravovat řízky.Můžete sázet a přesazovat pokojové květiny a kaktusy, stálezelené rostliny a koření.Pro výsev ostatních plodin jsou dny špatné.

Dny 14.-15. března jsou velmi plodné.Můžete sázet jakékoli plodiny.Všechny plodiny přinesou v budoucnu bohatou úrodu.Tyto dny jsou vhodné zejména pro výsadbu trvalek.Na zahradě můžete postřikovat stromy proti škůdcům a bělit kmeny, ošetřovat nemocné rostliny a provádět sanitární řez.Výměna zeminy v květináčích se nedoporučuje.

Lunární výsevní kalendář na březen 2024 tabulka / obrázek UNIAN.

16.-17. března – do volné půdy můžete vysazovat bylinky, cibuli, česnek, mrkev, jahody, luštěniny, na parapet – vysévat sazenice zeleniny.Ošetření zahrady a záhonů proti chorobám bude úspěšné.Nedoporučuje se vysazovat cibulnaté květiny a vykopávat cibuloviny na uskladnění.Dny jsou neúspěšné i pro řízkování a řez.

Dny 18.-19. března jsou velmi úrodné.Můžete vysazovat a přesazovat jakékoliv rostliny a dokonale zakoření.Úspěšné bude hnojení a stříhání květin, zakořeňování řízků, okopávání a načechrávání záhonů.Na zahradě můžete bělit stromy, řezat maliny a hrozny, stříkat rostliny proti housenkám a broukům.Nedoporučuje se používat minerální hnojiva a toxické chemické látky.

20.-21. března – velmi vhodné dny pro výsadbu všech bobulovitých keřů: rybízu, vinné révy, angreštu, malin, ostružin a dalších.Na okenní parapet se nedoporučuje sázet nic jiného než saláty a zeleninu.Rostliny neštípejte, nepřesazujte, neřežte, stejně jako neodebírejte řízky a nepoškozujte kořeny.Způsobené rány se dlouho hojí.

22.-23. března jsou vhodné dny pro výsadbu jakýchkoli květin, bobulovitých keřů a ovocných stromů, pro provádění zaštipování a množení rostlin.Nové plodiny by se neměly vysazovat, ale již vyseté sazenice lze odplevelit, zalévat a přihnojovat.Kořenové plodiny a cibuloviny by se neměly vykopávat, protože se rychle kazí.

24.-26. března jsou dny úplňku.Nedoporučuje se vysazovat nové plodiny.Výsevní kalendář radí věnovat tyto dny péči o pozemek, sanitárnímu prořezávání, okopávání půdy.

27.-28. března – velmi vhodné dny pro výsev jakýchkoli květin, stromů a sazenic, zejména rajčat a paprik.Úspěšná bude dezinfekce a příprava na výsev semen, kladení brambor na klíčení.Pozemek lze ošetřit fungicidy, odplevelit a zamulčovat.Nedoporučuje se používat minerální hnojiva a přesazovat květiny – na novém místě by nemusely zakořenit.

29.-31. března – vhodné dny pro výsev hořčice, česneku, feferonek, rukoly, tymiánu a všech kořeninových rostlin.Na záhon můžete vysadit ampel a cibuloviny, na zahradu trvalky a stálezelené rostliny, keře bobulovin, zelené živé ploty.Rostliny můžete postříkat proti škůdcům.Přesazování sazenic do volné půdy a výsev rané zeleniny půjde dobře, ale sazenice hojně nezalévejte.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments