HomeZahradničeníLepší než třešeň: 5 keřů pro soukromí, které miluje hmyz

Lepší než třešeň: 5 keřů pro soukromí, které miluje hmyz

Pokud si chcete v létě užívat na zahradě opalování a grilování, bez jedné věci se neobejdete: bez zvědavých pohledů sousedů nebo kolemjdoucích. Mnoho lidí používá k zajištění soukromí živý plot.

Obzvláště oblíbený je živý plot z třešňového vavřínu (Prunus laurocerasus). Tato rostlina však není příliš přátelská k hmyzu, protože její listy a plody jsou jedovaté. Vavřínový živý plot proto představuje riziko i pro domácí zvířata a děti.

Naštěstí existuje spousta skvělých alternativ k třešňovému vavřínu. Prozradíme vám, kterých 5 rostlin pro stínění soukromí vás ochrání před zvědavými pohledy a zároveň poskytne potravu a životní prostor hmyzu a ptákům:

1. Černý bez

Černý bez je nejen skvělou zástěnou soukromí na zahradách a terasách (tato odolná rostlina může dorůst výšky od dvou do sedmi metrů). Potěší také lidi a zvířata.

Na začátku léta, od května do července, lákají voňavé květy černého bezu spoustu hmyzu. Od srpna keř plodí tmavé plody, které jsou oblíbené u ptáků – a také u lidí.

Z plodů lze připravit například bezinkovou šťávu nebo želé. Květy v létě jsou vhodné k výrobě sladkého sirupu.

2. Divoká růže

Divoké růže s ročním přírůstkem až 120 centimetrů jsou rychle rostoucí rostliny pro živé ploty. V závislosti na odrůdě mohou dorůst až do výšky a šířky tří metrů. Díky tomu je tato romantická rostlina ideální jako zástěna soukromí.

Na divokých růžích (známých také jako živé ploty) si pochutnává také hmyz a ptáci. Na jaře keř vytváří krásné květy, které lákají hmyz. Na podzim se na rostlině tvoří červené šípky. Ty jsou jedlé nejen pro ptáky! Plody můžete také sami sklízet a připravit si z nich čaj nebo džem. Šípky by se neměly jíst syrové.

3. Prvosenka

Na rozdíl od třešně ptačí, která je invazním neofytem, je privet původní rostlinou pro živé ploty. Tato „polozelená“ rostlina s maximální výškou až pět metrů poskytuje dostatek soukromí. Privet shazuje listy jen částečně v chladných zimních měsících, ale i tehdy zůstává při mírných teplotách z velké části zelený.

Uprostřed léta na keři vyrůstají bílé květy, které se líbí zejména včelám a motýlům. Na podzim se objevují drobné plody, které nejsou pro člověka jedlé, ale ptákům velmi chutnají. Hustý keř pámelníku je také bezpečným místem pro hnízdění ptáků.

4. Dřišťál

Na celém světě existuje mnoho různých druhů dřišťálu. Dřišťál obecný (Berberis vulgaris) je však původní a je skvělým kandidátem na stínění zahrad a teras.

Keř dorůstá výšky až tří metrů a kvete od května do června, což včely a čmeláci milují. Živý plot nabízí také dostatek potravy, úkrytů a příležitostí k rozmnožování ptáků a drobných živočichů. Ostré trny udrží nežádoucí návštěvníky na uzdě.

5. Ostružiník

Ostružiník také patří do kategorie „dekorativní a jedlý“. V létě lákají jasně růžové květy nejrůznější druhy hmyzu. Koncem léta vytvářejí plody, které konzumují lidé i zvířata. Z doma vypěstovaných ostružin si můžete vyrobit například džemy nebo je použít do příštího dortu.

Tip: Ostružiny rostou velmi rychle a všemi směry. Chcete-li z nich vytvořit neprůhledný živý plot, doporučuje se vést výhony podél mříže.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments