HomeZahradničeníKvásek může být tajnou zbraní pro vaši zahradu

Kvásek může být tajnou zbraní pro vaši zahradu

Pokud hledáte organické hnojivo, které by na jaře pomohlo vaší zahradě vzkvétat, nemusíte hledat nic jiného než kuchyňské skříňky. Kvásek je snadný způsob, jak dodat rostlinám dobře využitelné hnojivo, které jim pomůže růst a dokonce zabrání nemocem.

Ať už máte zbytky kvásku, které chcete zužitkovat, nebo jen nechcete plýtvat přebytečným výmětem, který vám zbyl po pečení, vašim rostlinám rozhodně prospěje to, co sami nespotřebujete.
Chcete-li s touto metodou hnojení začít sami, budete potřebovat pouze kvásek a vodu na jeho zředění. Ujistěte se, že je směs dostatečně zředěná, aby vaše rostliny mohly tekutinu zcela nasáknout, aniž by na povrchu zůstaly zbytky kvásku – to pomůže zabránit tomu, aby se kvásek držel na povrchu půdy a rostla na něm plíseň.

Směs podávejte svým pokojovým nebo venkovním rostlinám jako dodatečné hnojivo. Zalévejte rostliny od základu (vyhněte se listům) nebo spodním zaléváním zředěným zákysem.

Proč je kvásek tak dobrý pro růst rostlin? Kvas je hlavní složkou, která rostlinám přidává na délce (a životě) – dodává jim další živiny a dokonce jim může pomoci při fotosyntéze, což vede k rychlejšímu růstu.

Růst rostlin však není jediným přínosem, který vám používání kvásku na zahradě přinese. Kvásek obsahuje také bakterie mléčného kvašení, dobré bakterie, které mohou pomoci vašim rostlinám v boji proti nemocem (a ano, tyto bakterie také pomohou vašim rostlinám růst ještě rychleji). Když do půdy přidáte bakterie mléčného kvašení, můžete dokonce zlepšit její kvalitu a zadržování vody – což je obrovský přínos pro každou venkovní zahradu.

Bakterie kyseliny octové, které se rovněž nacházejí v kvásku, jsou spojovány s lepší úrodou – což znamená, že pokud na zahradě použijete kvásek, vaše rostliny mohou přinést více květů, listů nebo produktů než obvykle.

Používání kvásku na zahradě je zcela organický a bezpečný způsob hnojení, takže navíc víte, odkud přesně hnojivo pochází a co v něm je.

Stejně jako u všech hnojiv je lepší nepoužívat kvásek na rostliny častěji než jednou za měsíc. Díky tomu bude vaše zahrada vzkvétat, aniž byste poškodili rostliny nebo změnili stav půdy na zahradě.

Co se týče používání kvásku v kompostu, určitě neuškodí – ale pravděpodobně ani příliš nepřispěje ke kompostování. Pro dosažení co nejpřínosnějších výsledků je nejlepší přidat kvásek přímo do půdy rostlin, které chcete pohnojit.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments