Home Tipy Které houby rostou v říjnu: 6 nejžádanějších lesních trofejí

Které houby rostou v říjnu: 6 nejžádanějších lesních trofejí

0

Koncem října končí v ukrajinských lesích houbařská sezóna – pro lovce hub je to poslední šance nasbírat plné košíky.Září bylo na Ukrajině velmi deštivé, takže hub by teď mělo být dost.Na mýtinách a okrajích lesů jsou houby s největší pravděpodobností již nasbírané, proto se vyplatí hledat pod stromy a u pařezů.

  • Opiata.
  • Hříbky.
  • Mrkev.
  • Polská houba.
  • Hlíva ústřičná.
  • Černá hruška.
  • Již dříve jsme vám prozradili, jaké houby můžete sbírat koncem září – v lesích je stále ještě najdete.

    Opiata

    Opiát / foto pixabay.

    Hlavními říjnovými houbami jsou hřiby.Vrchol jejich sklizně připadá na polovinu podzimu.Rostou ve velkých skupinách v blízkosti starých pařezů nebo listnatých stromů, v kopřivách.Houby lze poznat podle béžového klobouku s drobnými šupinkami a bílé stopky s ‚sukýnkou‘ na klobouku.Tato houba se smaží, suší, dusí a na zimu nakládá.

    Bílé houby

    Hříbky / foto pixabay.

    Hříbky Porcini lze najít pouze v říjnu, pokud je příznivé počasí.Počasí letošního podzimu je naštěstí pro tuto cennou houbu vhodné.Na přeplněných loukách už byly pravděpodobně všechny hříbky nasbírány, proto je nejlepší hledat je mimo cesty.Tuto houbu lze najít v mechu, ve vysoké trávě, v blízkosti jehličnatých stromů, bříz a dubů.

    Mrkev

    Houba mrkev / foto pixabay.

    Hřiby mrkvové lze sbírat v lesích po celý říjen.Je to lehce stravitelná a velmi chutná houba, která je považována za pochoutku a obsahuje také mnoho vitaminů.Proto jsou červenky žádoucí pro každého houbaře.

    Houbu lze poznat podle načervenalého nebo načervenalého klobouku se světlými skvrnami.Po rozříznutí vylučuje klobouk oranžovou a nikoliv hořkou mléčnou šťávu.Tak ji lze odlišit od podobných nejedlých hub – u jedovatých ‚dvojčat‘ je šťáva bílá a velmi hořká.

    Polská houba

    Polský hřib / foto Wikipedia.

    Hřib polský se vyskytuje v borových a smrkových lesích a v blízkosti dubů a kaštanů.Někdy roste i na pařezech.Roste obvykle jednotlivě nebo ve velmi malých skupinách.Je to krásná houba s tmavým suchým kloboukem a velmi příjemnou chutí.Dužnina se po stlačení zbarvuje do modra.Polská houba je výborná sušená i nakládaná.

    Hlíva ústřičná

    Hlíva ústřičná / foto pixabay.

    Najít hlívu ústřičnou v říjnu je celkem snadné – nebojí se mrazu a roste i přes zimu.Hlíva ústřičná roste na stromech a pařezech ve velkých skupinách.Jejich oblíbenými stromy jsou břízy, vrby a borovice.Na Ukrajině se téměř nevyskytují jedovatí dvojníci hlívy ústřičné, takže houby jsou vhodné i pro nezkušené houbaře.Již dříve jsme psali, jak hlívu ústřičnou chutně připravit.

    Hlíva černá

    Hrušeň černá / foto Wikipedia.

    Ve smíšených lesích lze v říjnu najít hruštičku černou, širokou houbu s tmavě zeleným kloboukem a krátkou stopkou.Ráda roste pod spadaným listím.Pokud budete mít štěstí a nějaký najdete, poohlédněte se po jeho sousedech.Chuť hrušky je průměrná, ale po naložení je velmi chutná.

    NO COMMENTS

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Exit mobile version