HomeTipyKolik a kam dát prášku a kondicionéru: lifehacky, jak ušetřit

Kolik a kam dát prášku a kondicionéru: lifehacky, jak ušetřit

Mnoho hospodyněk nečte návody k pračkám – sypou prášek a kondicionér ‚od oka‘.Takový přístup k zařízení může vést k jeho poruše, navíc udělá ‚díru‘ do rodinného rozpočtu.UNIAN vám poradí, kam do pračky nasypat kondicionér a jak správně nasypat prášek.

Dříve jsme hovořili o tom, proč potřebujete aspirin na barevné věci a pračku, a také o tom, kdo a proč dává do pračky ubrousky od vlny a vlasů na věci.

Kam dát prášek do pračky – návod

Někteří lidé se domnívají, že prášek lze nasypat přímo do bubnu – lépe tak vypere skvrny.Ve skutečnosti to není pravda – prášek by se měl sypat pouze do speciální přihrádky.

Otevřete stroj a uvidíte dvě přihrádky – jsou očíslovány římskými číslicemi nebo arabskými písmeny.Třetí přihrádka je obvykle označena piktogramem, hvězdičkou nebo jiným neutrálním symbolem – vždy se liší velikostí od prvních dvou.

Největší přihrádka, která je označena číslem II nebo písmenem B, je přihrádka na prášek a hlavní praní.Mimochodem, do něj je také lepší přidávat případné prostředky na odstraňování vodního kamene.

Přihrádka označená číslem I nebo písmenem A je přihrádka pro předpírku (doporučuje se pro velmi znečištěné prádlo).V tomto případě budete s největší pravděpodobností přilévat bělidlo nebo odstraňovač skvrn.Takové přípravky se sypou pouze do první přihrádky (s práškem nebo bez prášku), ale v žádném případě se nesmí sypat do bubnu pračky.

Nejmenší přihrádka, která je označena hvězdičkou nebo jiným symbolem, je přihrádka na kondicionér.Na plastu uvidíte také označení MAX – limit, který by neměl být překročen při přidávání změkčovadla.

Pokud jde o prášky, mohou být tří typů:

 • Sypké.
 • kapalné.
 • tablety nebo kapsle.
 • Pro sypké látky a tekutiny používejte pouze zásobník a kapsle nebo tablety přidávejte přímo do bubnu pračky.

  Jak odměřit prací prášek – pravidla

  Je obtížné vypočítat přesné množství prášku – vše závisí na stupni znečištění, druhu prášku a tvrdosti vody.Pokud je voda velmi tvrdá, je třeba použít více prášku.Chcete-li ušetřit, můžete si koupit změkčovač vody a přidat ho do druhé přihrádky spolu s práškem, abyste snížili množství prášku.

  Zlaté pravidlo praní 1 kg prádla:

 • sypký prášek – 25 g.
 • gel – 30 ml.
 • Na příliš znečištěné oblečení použijte 40-50 g prášku, přičemž polovinu z něj vložte do první přihrádky a polovinu do druhé.Pokud nevíte, jak změřit množství prádla bez vážení, orientujte se podle objemu pračky.Například šestikilová CMA naplněná do poloviny vám řekne, že hmotnost prádla je přibližně 3 kg.

  Nejčastěji se s práškem prodává odměrka, a pokud ji nemáte, je lepší si ji koupit – bude to mnohem jednodušší než odměřovat množství prášku od oka.

  Pokud kromě prášku používáte i kondicionér, je třeba ho také správně nalít – koncentrovaný přípravek je třeba zředit vodou v poměru 1:3 a poté nalít do pračky.Nikdy nelijte kondicionér přímo na oblečení, jinak na něm zanechá skvrny a šmouhy.Pro oplachovací prostředky používejte pouze speciální přihrádku na oplachovací prostředky.

  Kolik prášku a aviváže potřebujete na praní / Infografika UNIAN.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments