HomeZahradničeníKdy vysévat sazenice květáku: jak připravit semena a do čeho sázet

Kdy vysévat sazenice květáku: jak připravit semena a do čeho sázet

Vypěstovat dobrou sazenici květáku je snadné – stačí dodržovat několik pravidel.A i když je o něco rozmarnější než bílé zelí, přesto se vyplatí vysadit ho na záhon kvůli jeho chuti a užitečnosti.Jak a kdy vysazovat květák na sazenice – v materiálu.

Květák – kdy vysazovat na sazenice

Doba výsevu závisí na místě, kde se vysévá:

 • pro sazenice s přesazováním do volné půdy – v polovině března.
 • do volné půdy pod fólií – konec dubna-začátek května.
 • ve skleníku – polovina května.
 • Sazenice vypěstované na parapetu se po 45 dnech přesazují na záhon.Můžete to tedy udělat i obráceně: pokud víte, kdy přibližně můžete květák zasadit do země, měli byste od tohoto data počítat 45 dní zpět – to bude čas, kdy květák zasadit.

  Jak správně vysadit květák na sazeničky

  Nejprve je třeba vybrat semena – vezměte ta největší, z nich budou dobré sazenice.

  Semínka zalijte horkou vodou (asi 50 °C), nechte je 20 minut odstát, poté je slijte a vložte do růžového roztoku manganu asi na 8 hodin.Tímto způsobem je větší pravděpodobnost, že vyklíčí a budou dezinfikována.

  Půdu si můžete připravit sami – vezměte do ní stejný díl rašeliny, humusu a drnu.Není to však nutné: semena můžete zasít i do půdy z místa, ale předtím ji zalijte růžovým roztokem manganu nebo vroucí vodou.

  Jak zasadit květák pomocí semen:

 • Vysévejte do hloubky 1 cm, rozestupy mezi semeny 10 cm.
 • Po výsevu posypte malou vrstvou popela (k prevenci černé nohy).
 • Postříkejte porosty postřikovačem.
 • Existuje několik jemností týkajících se teplotního režimu.Nádobu ihned po výsevu umístěte na teplé místo – 18-20 °C, ale poté, co se objeví klíčky (na 4-5. den), přesuňte na týden do chladnější místnosti – teplota by měla být asi 6-7 °C.Poté zvyšte teplotu na 10-15 °C a nechte růst dalších 10 dní.

  Tím se sazenice otuží a nebudou se vytahovat.

  Musí se květák květnatět? Ano, po 1-1,5 týdnu (nejpozději, aby sazeničky příliš nezakořenily) je třeba je přesadit do jednotlivých květináčů.Můžete vzít obyčejné plastové kelímky, do jejichž dna jste předtím udělali drenážní otvory, nebo použít rašelinové květináče – pak můžete sázet přímo do nich.Zálivka by poté měla být mírná, aby sazenice nezahnívaly.

  Důležité: 12 dní před přenesením sazenic do jejich trvalého ‚bydliště‘ je třeba je ještě jednou otužit.Za tímto účelem ji přes den umístěte na balkon, verandu nebo do skleníku – kde bude teplota 5 °C, a na noc ji přeneste do interiéru.

  Dříve jsme vám řekli, jaké sazenice rajčat máte rádi – kdy a jak vysévat rajčata v roce 2024.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments