HomeTipyKdy sklízet rajčata, papriky, lilek a zelí: lunární kalendář a doporučení

Kdy sklízet rajčata, papriky, lilek a zelí: lunární kalendář a doporučení

Pěstování sazenic by se mělo provádět tak, aby rostliny měly více prostoru pro vývoj, jinak začnou proplétat kořeny a ‚bojovat o život‘ v květináči.UNIAN zjistil, kdy je třeba sklízet rajčata po vyklíčení a co dělat s jinými druhy rostlin.

Již dříve jsme sestavili lunární výsevní kalendář na duben 2022.

 • Kdy vybírat sazenice – jasná znamení.
 • Co je to pikýrování sazenic a jak se na něj připravit.
 • Jak správně přesazovat papriky, rajčata, lilek a zelí – pravidla.
 • Kdy sklízet papriky v roce 2022 a další plodiny – lunární termíny.
 • Kdy sklízet sadbu – jasná znamení

  Moření sazenic – pravidla a načasování / depositphotos.com

  Po zasazení semen se po nějaké době objeví klíčky.Jsou to malé lístky na povrchu půdy, obvykle oválného tvaru.V této době je třeba sklízet například zelí, ale papriky, lilek a rajčata nechte být – počkejte, až budou větší listy jistější.S vybíráním se také nedoporučuje příliš otálet – čím mladší rostlina, tím rychleji se přizpůsobí svému novému domovu.

  Co je to vyrývání sazenic a jak se na něj připravit

  Pěstování sazenic je přesazování sazenic do jiných květináčů, obvykle ze společné nádoby.Aby byl postup úspěšný, dodržujte několik doporučení.

  Příprava půdy.

  Nejprve je třeba zakoupit univerzální půdu pro pěstování zeleniny.Zkušení zelináři si ji míchají sami, ale pro začátečníky to není potřeba.Nezapomeňte, že škůdci žijí v každé půdě, proto ji dezinfikujte roztokem biofungicidu.

  Výběr květináčů pro rostliny.

  Rajčata, papriky a lilky je nejlépe vysazovat do květináčů o objemu 400-500 ml, zatímco pro zelí postačí 200 ml.Můžete si koupit hotové květináče nebo použít kelímky na mléko.Nádobu vydezinfikujte 1% roztokem manganu, na dně udělejte drenážní otvory, poté nasypte vrstvu písku, keramzitu nebo vermikulitu a navrch položte zeminu.

  Jak přesazovat papriky, rajčata, lilek a zelí – pravidla

  Nuance přesazování sazenic / foto ua.depositphotos.com

  Po provedení všech nezbytných přípravných postupů přistupte k pikýrování.

  Proveďte revizi sazenic a zalijte je.

  Hodinu před přesazením rostliny vydatně zalijte – půda se tak srazí a sníží se riziko poškození kořenového systému rostlin.Poté sazenice zkontrolujte a odstraňte všechny slabé sazenice s tenkými stonky nebo nepravidelnými tvary.

  Sazenice vyzvedněte.

  Sazenice vyjměte lopatkou nebo lžící, přidržte je za listy a půdu a pak je od sebe opatrně oddělte, přičemž dávejte pozor, abyste nepoškodili kořeny.V samostatném květináči udělejte jamku, vložte do ní sazenice, zasypte je zeminou a lehce přitlačte prsty.Nakonec je pokropte vodou z rozprašovače.

  Důležitý bod: pro urychlení adaptačního procesu sazenic je lepší přidat zakořeňovací roztok.Nejlépe je to provést pomocí injekční stříkačky, aby nedošlo k poškození kořenů.

  Postarejte se o zeleninovou zahradu.

  Sazenice ihned po vyzvednutí umístěte na tmavé a chladné místo.Po 2-3 dnech je můžete vynést na slunce nebo pod fytolampou.Rostliny pravidelně zalévejte, aby půda nevyschla, ale také nebyla zaplavena vodou.

  Proveďte určité hnojení.

  Papriky, rajčata a lilky můžete přihnojovat jakýmkoli tekutým organickým hnojivem po 10-12 dnech, kdy rostliny vytvoří listy.Zelí je třeba hnojit dříve, protože rychleji vytváří pravé listy.

  Pozor: Na obalu hnojiva je nejčastěji uvedeno množství pro dospělé rostliny.U malých sazenic snižte množství na polovinu.Nezapomeňte, že hnojivo by se mělo přidávat pouze do vlhké půdy – suchá půda způsobí spálení kořenů.

  Zkušení zahradníci navíc doporučují jednou týdně rostliny postříkat aktivátorem růstu.To by se mělo provádět v noci nebo večer – vystavení listů slunečnímu světlu spolu s látkou způsobí spálení.

  Kdy sklízet papriky v roce 2022 a další plodiny – lunární data

  Zahrádkáři často kontrolují lunární kalendář, protože jsou dny, kdy se na zahradě nedá pracovat vůbec, např:

  Novoluní – kategoricky nevhodné pro přesazování rostlin, s největší pravděpodobností se taková manipulace špatně snáší.

  Úplněk – rovněž nevhodné období pro práci se sazenicemi.

  Voskovitý Měsíc – ideální doba pro pikýrování rostlin.

  Ubývající Měsíc – sběr je možný, ale pouze u podlouhlých plodin.

  Býk, Rak, Váhy, Štír, Kozoroh a Ryby jsou plodná znamení, proto věnujte pozornost postavení Měsíce.Pokud jimi prochází, znamená to, že vaše rostliny zásahy snadno přežijí a porostou rychleji.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments