HomeTipyKde můžete použít kuchyňskou sůl: 4 kuchyňské zahradnické vychytávky

Kde můžete použít kuchyňskou sůl: 4 kuchyňské zahradnické vychytávky

Chlorid sodný, jedlá sůl, kuchyňská sůl nebo kamenná sůl jsou alternativní názvy pro kuchyňskou sůl.Liší se od ní pouze mořská sůl, kterou používají i hospodyňky na záhony.UNIAN vám prozradí, jak sůl působí na půdu a proč je lepší než jakákoli ‚chemie‘.

 • Sůl v půdě – přínos a škoda.
 • Sůl nebo solný roztok před škůdci.
 • Jak ošetřit rajčata proti fytoftoře pomocí soli.
 • Stolní sůl proti plevelům.
 • Jak sůl působí na strom – výživa rostlin.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jak pasírovat rajčata ve volné půdě.

  Sůl v půdě – přínos a škoda

  Mnoho zelinářů používá kuchyňskou sůl k výživě rostlin nebo k ochraně proti škůdcům.Lze ji použít i k likvidaci plevele.Je tu však jedna nuance – vysoká koncentrace soli může poškodit půdu, rostliny začnou churavět a úroda bude mizivá.Aby k tomu nedošlo, je nutné na podzim na plochy, které jste ošetřili solí, aplikovat 2-3 kbelíky kompostu na 1 m2.To pomůže obnovit rovnováhu mikroflóry a zabrání úhynu rostlin.

  Sůl nebo solný roztok pro škůdce

  Plodiny velmi často trpí hmyzími škůdci – to se projevuje na vzhledu zeleniny a její chuti.Mravenců, mšic nebo cibulových mušek se můžete zbavit použitím soli v čisté formě nebo přípravou solného roztoku.

  Solným roztokem (1 lžička soli na 1 litr vody) postříkejte rostliny, které byly napadeny škůdci.Postup opakujte po 10 dnech a poté – v následujícím měsíci.Tato metoda je vhodná také jako prevence chorob rostlin.

  Sůl v čisté formě je agresivnější metoda, ale je také účinnější.Chcete-li se škůdců zbavit, stačí nasypat 1 polévkovou lžíci soli na záhon kolem rostliny a zalít ji vodou.

  Chcete-li ze zeleninové zahrady vyhnat slimáky nebo mravence, posypte solí cestičky, po kterých chodí, škůdci pak zmizí sami.

  Jak ošetřit rajčata před fytoftorou pomocí soli

  Fytoftora je nebezpečná houbová choroba, která postihuje nejen rajčata, ale i další ovoce, zejména papriky, brambory a lilek.Zřeďte 1 kg soli v 10 litrech vody a tímto roztokem ošetřete záhony.Tato metoda pomůže zastavit rozvoj choroby a ochrání před dalšími houbovými infekcemi.

  Stolní sůl proti plevelům

  Proč posypávat záhony solí / depositphotos.com.

  Unikátní metoda, kterou často používají zkušení zelináři – posypání plevele solí, po kterém nežádoucí rostliny rychle odumřou.Sůl pomáhá také proti borůvčí – v tomto případě seřízněte stonek co nejblíže k zemi a nasypte do něj 2 lžíce soli.

  Nezapomeňte, že pokud masivně odstraníte plevel a plochu hojně zasypete solí, není možné na ni cokoli vysadit.Půdní mikroflóra se změní a půda přestane být úrodná.

  Jak sůl působí na stromy – výživa rostlin

  Posypte v ohraničujících kruzích 3-4 polévkové lžíce.soli na 1 m2 a poté zalijte vodou – taková jednoduchá manipulace pomůže zvýšit plodnost stromů.Je lepší to provést brzy na jaře nebo na podzim.

  Totéž platí pro okopaniny – rozpusťte 1,5-2 polévkové lžíce.sůl v 10 litrech vody a zalijte rostliny v brázdách mezi záhony.Postup lze opakovat ve fázi rašení pravých listů a poté měsíc před sklizní.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments