Home Tipy Jedovaté houby Ukrajiny: hlavní druhy, vnější příznaky a symptomy otravy

Jedovaté houby Ukrajiny: hlavní druhy, vnější příznaky a symptomy otravy

0

Lov hub – velmi příjemné a vzrušující zaměstnání, musí se však provádět správně.Zkušení houbaři vědí, které houby lze sbírat, ale začátečníci mohou udělat chybu a omylem nasbírat jedovatou houbu.

Otrava jedovatými houbami může mít různé následky: bolesti břicha, zvracení, závratě, ztrátu vědomí, křeče, a dokonce i smrt.Při jakémkoli podezření na otravu houbami byste měli okamžitě kontaktovat lékaře.Některé houby jsou smrtelně nebezpečné!

 • Hřib bledý.
 • Satanův hřib.
 • Muchomůrka zelená.
 • Vláknina.
 • Pepřová houba.
 • Hřib tuřín.
 • Falešná opiata.
 • Žampion žlutokožec.
 • Sýkora zvrhlá.
 • Falešná liška.
 • Bledý grebe

  Hrabáč bledý, jak ho rozeznat / foto zelenyjmir.ru

  Bledulky jsou nejnebezpečnější houby v ukrajinských lesích.Otrava škvarkem je ve většině případů smrtelná.Pokud máte pochybnosti, že houba může být čirůvka bledá – raději ji neberte.

  Hlavní rozdíly: bílé destičky pod kloboukem, bez zápachu, při rozlomení zůstává bílá.Na noze hřibu je suknice.Až ke kořeni je její stélka ztlustlá.

  V blízkosti hřibu nesbírejte houby ani plody, protože mohou obsahovat jedovaté výtrusy.

  Satanovy houby

  Hřib satanský, jak ho rozeznat / foto zelenyjmir.gcmStonek hřibu je velmi silný a směrem ke středu se rozšiřuje.Klobouk je šedý nebo nazelenalý, po rozlomení se zbarvuje do červena.Stonek je nahoře žlutý a dole červený.Má nepříjemný zápach po zkažené cibuli

  Muchomůrka

  Mucholapka červená / foto pinterest.com

  Nejznámější jedovatá houba.Má červený klobouk s bílými tečkami.Existuje mnoho dalších druhů muchomůrek.Muchomůrky se hojně využívají v lékařství a při hojení ran, ale jejich konzumace se nedoporučuje.

  Vláknice obecná

  Vláknitá houba / foto: pinterest.com

  Klobouk je kuželovitý, často s hlízou uprostřed.Třeň je rovný, nahoře tmavší.Při rozlomení se houba zbarvuje do červena.Vláknice je smrtelně jedovatá, způsobuje prudkou bolest a silné zvracení již hodinu po konzumaci.Bez lékařské pomoci člověk často umírá.

  Hřib peprný

  Hřib peprný, jak ho rozeznat / foto gribnikoff.ru

  Zda můžete jíst houbu pepřovku, je sporná otázka.Mnoho lidí ji konzumuje jako potravinu.Je však prokázáno, že jed z pepřovníku se postupně hromadí v těle a ničí játra.Rád roste ve smrkových lesích od června do října.Podobá se masákům, ale má ostrou chuť a nikdy nemá na stonku suknici.

  Hřib kovář je kousavá houba

  Hřib kovář, jak ho rozeznat / foto zelenyjmir.ru

  Klobouk je bílý, hladký, mírně lesklý, často prohnutý dovnitř.Horovorůšky mají mnoho druhů, z nichž některé jsou jedlé.Nezkušení houbaři by se těmto houbám měli zcela vyhnout.

  Falešné opichy

  Falešné opiáty, jak je rozlišit / foto wikigrib.ru

  Falešné opichy jsou velmi podobné jedlým houbám, rostou také ve skupinách a mohou mít velmi odlišnou barvu klobouku.Ty pravé mají opět pod kloboukem suknici, kterou nepravé opiáty nemají.Také jedovaté houby mají nepříjemný zápach a žluté destičky, zatímco opiátové houby příjemně voní a mají bílé destičky.Příznaky otravy jsou průjem, nevolnost, zvracení, intoxikace a horečka.

  Žampion žlutomasý

  Žampion žlutokožný, jak ho rozeznat / foto zelenyjmir.ru

  Má bílý klobouk a narůžovělé nebo nahnědlé destičky a malou suknici na stonku.Při zatlačení na dužninu se štěrbina zbarví do žluta – to je její charakteristický znak.Také tato houba má nepříjemný zápach.

  Ryzec zvrhlý

  Zvracení pšenice jak poznat rozdíl / foto gribowiki.ru

  Houba velmi hořké chuti.Často roste v blízkosti bažin.Pokud se syrové houby dotknete rty, můžete pocítit silné brnění.Při otravě člověk pociťuje prudkou bolest ve střevech, průjem a zvracení.V těžkých případech se objevují bolesti svalů a silná malátnost.

  Falešná liška

  Falešná liška, jak ji rozeznat /foto agronomu.com

  Falešné lišky mají na rozdíl od pravých lišek nepříjemný odpudivý zápach.Falešné lišky mají světlejší barvu, často oranžovou.Dužnina je zcela žlutá.Dužina po stlačení nemění barvu (lišky však zčervenají).

  Čtěte také na stránkách UNIAN:.

 • Jak se chránit před koronavirem: základní pravidla a doporučení.
 • Sezóna hub: odborník poradil, jak se neotrávit.
 • Otrava houbami: jak se jí vyhnout, příznaky a první pomoc.
 • V Oděské oblasti rodina otrávená houbami: dítě v kómatu.
 • NO COMMENTS

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Exit mobile version