HomeTipyJako by právě koupil: jak vrátit ponožkám bělost

Jako by právě koupil: jak vrátit ponožkám bělost

Někdy se zdá jednodušší koupit si nové ponožky než vyprat ty staré.Bohužel praní bílých ponožek je obzvlášť obtížné – často ztrácejí bělost, chodidla šednou a celkově je výrobek pokryt žmolky.Pochopme, jak vyprat ponožky, aby byly jako nové.

Mimochodem, dříve UNIAN vyprávěl, jak odstranit zápach v pračce.

Jak prát bílé ponožky – nejúčinnější způsob

Nejprve se rozhodněme, zda je nutné ponožky před praním namočit.Pokud jsou ponožky nošeny pouze jednou, lze od namáčení upustit.Pokud však ponožky již vylučují zápach a nohy jsou dosti sešlapané, pak se bez namáčení neobejdete.V opačném případě se ponožky jednoduše nevyperou.

Aby bílé ponožky zůstaly takové, budete potřebovat prací mýdlo.Postup je následující:

 • Ponožky navlhčete teplou vodou a opláchněte mýdlem.
 • Poté ponožky ošetřete pracím mýdlem a nechte je přes noc.
 • Po 8-12 hodinách lze ponožky prát v pračce s práškem nebo snadno vyprat v ruce.
 • V jakém režimu prát ponožky? Zde ani nezáleží na délce praní, ale na teplotě.Mnoho hospodyněk se dopouští omylu, když si myslí, že čím teplejší voda, tím lépe se ponožky vyperou.V praxi to však není pravda.Z horké vody se špína pouze více ‚přilepí‘ na tkaninu a samotné ponožky ztrácejí barvu, tvar a jsou pokryté žmolky.Jak správně prát ponožky, aby k takovým problémům nedocházelo? Je to jednoduché – vždy je namáčejte a perte v teplé vodě, jejíž teplota nepřesahuje 40 °C.

  Další otázkou, která často trápí hostesky, je, zda je možné prát ponožky s kalhotami.Odpověď zní jednoznačně ne.Neměli byste míchat špinavé ponožky s nejintimnějším kouskem šatníku.Přinejmenším to není hygienické.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments