HomeTipyJak zjistit, že má zvíře klíště: hlavní příznaky

Jak zjistit, že má zvíře klíště: hlavní příznaky

Klíště je velmi nepříjemný pavoukovitý členovec, který nejen saje krev lidem a zvířatům, ale také přenáší nebezpečné infekční choroby.

Můžete ho chytit jak v lese, tak uprostřed města, zejména ve vysoké trávě, kde se obvykle pohybují domácí zvířata.Dnes si tedy povíme, co dělat, když má váš domácí mazlíček klíště, a jak ho správně odstranit.

 • Jak pochopit, že má váš domácí mazlíček klíště.
 • Jak odstranit klíště ze zvířete.
 • Co se stane, pokud klíště ze zvířete neodstraníte.
 • Podkožní roztoč – čím se liší od ostatních.
 • Mimochodem, už jsme si řekli, co dělat, když máte v domě nebo bytě pavouky, a jak se jich zbavit.Vracejte se často, aby vám nic důležitého neuniklo!

  Jak zjistit, zda má váš domácí mazlíček klíště

  Roztoč u psa na těle se nechá odhalit vnějšími příznaky, včetně chování zvířete.Pes se stává méně pohyblivým, nechce chodit na procházky a hůře reaguje na obvyklé patogeny.Zvíře může mít také sníženou chuť k jídlu, horečku, svědění, ztmavlou moč a bledé sliznice.

  Zda má kočka roztoče, je možné zjistit podle stejných příznaků jako u psů.Jedná se o stejnou letargii, horečku a nechuť k jídlu.Kočka však bude také podrážděnější, bude hubnout, bude mít zvracení a jiné žaludeční potíže a krev v moči.

  Místo kousnutí klíštětem u psa / foto flickr.com/192170778@N07.

  U zvířat může také dojít ke ztrátě srsti a zčervenání kůže a pravděpodobně se objeví puchýřky.

  Chování zvířete závisí na tom, který členovec ho kousl.Například ušní roztoč u koček se projevuje častým škrábáním ucha a jeho přitisknutím k tělu.Kočka také třese hlavou a v samotném uchu může být vidět krev a tmavý povlak.

  Po procházkách doporučujeme chlupáče pravidelně kontrolovat, zda si z procházky nepřinesli nezvané hosty.

  Ušní roztoči u koček se projevují častým škrábáním ucha / foto flickr.com/kluepfel.

  Jak dostat roztoče z domácího mazlíčka

  V případě ušních roztočů u psů nebo koček je nemůžete dostat ven bez pomoci veterináře, proto jděte k lékaři.Ten po vyšetření podá lék, který parazity zahubí.Vy naopak budete muset následně vyčistit zvukovod, veterinář vám řekne, jak a co máte udělat.

  V případě klíštěte obecného, pokud zvíře vykazuje známky intoxikace, které se obvykle objeví do jednoho dne, kontaktujte svého veterináře.Pokud se žádné neobjeví, pokračujte:

 • Nasaďte si rukavice, aby nedošlo k interakci kůže s přenašečem, a vezměte pinzetu nebo kleště.
 • Na ránu kápněte olej (můžete použít alkohol) a počkejte, až parazit bude chtít ven.
 • Vytáhněte ho proti směru hodinových ručiček a ránu ošetřete jodovou nebo antibiotickou mastí (ne prstem).
 • Poté zlikvidujte rukavice, aniž byste se dotkli kůže, a umyjte si ruce.Pokud je roztoč živý, pošlete ho do nádoby s alkoholem, abyste ho usmrtili.A několik dní sledujte stav zvířete.Pokud se chcete ujistit, že klíště nebylo přenašečem nemoci, odneste ho do laboratoře na vyšetření.

  Neodstranění klíštěte ze zvířete zvyšuje riziko onemocnění / foto flickr.com/rhubarbcrumbleandcustard.

  Co se stane, když neodstraníte klíště ze zvířete

  Čím déle je parazit na těle zvířete, tím větší je riziko nákazy nebezpečnými infekcemi, které mohou mít fatální následky.Zvíře může například při škrábání klíště přetrhnout, v takovém případě zůstane jeho část v těle a zvýší se pravděpodobnost infekce – počátek procesu signalizuje husté zarudnutí v místě kousnutí.

  Pokud není klíště z kočky nebo psa odstraněno, odpadne samo po napití dostatečného množství krve.Čím déle však zůstane v těle, tím větší dávku infekce přenašeč obdrží, čímž se zvyšuje riziko onemocnění.K infekci dochází proto, že klíště při přisátí vylučuje sliny, které zabraňují srážení krve.Tímto způsobem se do těla oběti dostávají viry, pokud je jimi klíště infikováno.

  Po procházkách doporučujeme zkontrolovat své psíky, zda nemají klíšťata / foto flickr.com/shock399.

  Podkožní roztoč – jak se liší od ostatních

  Jedná se o velmi malého parazita, který žije pod povrchem nebo na povrchu kůže.Živí se krví v blízkosti vlasových folikulů a přenáší se ze zvířete na zvíře kontaktem.

  No, kočka má podkožního roztoče vždy, ale v normálním stavu se neprojevuje.Při snížené imunitě se však aktivita parazita zvyšuje.Negativní vliv může mít i špatná výživa, nedostatečná hygiena, nemoci a hormonální poruchy.

  Pokud kočka hodně svědí, má zhoršený stav srsti, na kůži má červené skvrny nebo se šupinatí, vypadává jí srst a nemá chuť k jídlu, je celkově slabá a podrážděná – jedná se o příznaky podkožního roztoče.

  Podkožní roztoči u psů se projevují ze stejných důvodů a se stejnými příznaky.Za nejzranitelnější jsou považováni hladkosrstí psi.

  Podkožní roztoči u psů a koček se projevují v podstatě stejně / foto flickr.com/78428166@N00.

  Léčbu vašich domácích mazlíčků z této infekce předepisuje veterinární lékař po provedení vyšetření a odebrání testů.Proto svého mazlíčka pozorujte, vyšetřujte a při prvních příznacích kontaktujte odborníky, abyste problém nevyvolali.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments