HomeTipyJak vytvořit toaletu na dače: nejoblíbenější metody

Jak vytvořit toaletu na dače: nejoblíbenější metody

Pohodlí je něco, bez čeho se neobejdete, ať už je člověk kdekoli.Pokud jde o uspořádání pozemku dači, jednou z prvních otázek je instalace toalety.Na této cestě mohou mít obyvatelé dači mnoho potíží, protože ne každý ví, jak správně umístit toaletu na daču.

Jak správně umístit toaletu na dače

Instalace toalety na dače není zdaleka jednoduchý a pracný proces.Samozřejmě, že po nějakou dobu můžete používat kbelíkový záchod, ale ani toto východisko není vhodné z dlouhodobého hlediska.Pokud se pevně rozhodnete, že tato možnost není pro vás, musíte nejprve pochopit následující body:

 • Do jaké hloubky vykopat toaletu na dače.Zde musíte brát v úvahu nejen pohodlí, ale také zápach.Obvykle se kope jáma o hloubce 3 metry a šířce alespoň 1 metr.Pokud není možné jámu často odčerpávat, je nutné ji prohloubit.Je třeba vzít v úvahu také přítomnost podzemní vody na místě.Aby nedocházelo ke znečišťování životního prostředí, měla by být toaleta umístěna co nejdále.
 • Jak správně vytvořit jámu pro toaletu.Nejprve se ujistěte, že je to na vašem pozemku technicky možné.Pamatujte, že pouhé vykopání jámy nestačí.Je také nutné zhotovit filtrační vrstvu nebo instalovat betonové prstence.Hlavní body, které je třeba zvážit, jsou: jáma by neměla být blíže než 5 m od základů domu a od plotu sousedů; vzdálenost od studní a vrtů na pitnou vodu je nejméně 30 m.
 • Kromě toho doporučujeme seznámit se s právními předpisy a hygienickými normami, aby později nevznikly žádné problémy.

  Jaký druh toalety lze umístit na daču

  Levná toaleta na dače je často postavena z dřevěných prken.Je to nejlevnější materiál, který můžete použít.Se dřevem se také lépe pracuje a dobře odolává změnám teplot.Navíc je vždy levnější vyměnit jedno nebo dvě prkna než dát prasklou stěnu znovu dohromady.

  Pokud chcete pevnější konstrukci, můžete si záchod postavit z cihel nebo tvárnic.Pokud počítáte s tím, že na své dače umístíte toaletu bez kanalizace, doporučujeme vám zvážit biotoalety – jejich průměrná cena je 20 tisíc hřiven.

  Jak vytvořit toaletu na dače bez žumpy

  Již dlouho je známo, že žumpa není zdaleka tou nejekologičtější a ‚nejčistší‘ variantou při zařizování toalety.Pro tyto účely mnoho lidí již dávno přešlo na septik.Tato jednoduchá konstrukce se často skládá z několika komor, do nichž přitékají odpadní vody a postupně se čistí.Následně se voda vsákne do země a kal se odčerpá.

  Septiky se dělí na tři typy:

 • S biologickým čištěním.
 • s pozemní úpravou.
 • akumulační septiky.
 • Pro umístění septiku je třeba vzít v úvahu následující pravidla:

 • Vzdálenost od domu musí být 5 metrů;
 • ke studni nebo vrtu – nejméně 20 metrů (v závislosti na typu půdy může být vzdálenost až 80 metrů).
 • vzdálenost od stromů by měla být 3 metry.
 • k řekám by měla být 10 metrů a k jezerům nebo kůlům 30 metrů.
 • Pozornost je třeba věnovat také průchodu plynových potrubí.Septik může být instalován maximálně 5 metrů od nich.

  Jak vybudovat toaletu na dače s odtokem

  Nejvhodnější je instalovat toaletu s odtokem v dače, pokud je již vybavena septikem.Při vypouštění se totiž spotřebuje velké množství vody (přibližně 6 litrů na osobu).Mělo by se také zvážit, zda bude moci k odvodnění přijet vozidlo.

  Pokud s tím nejsou problémy, zbývá koupit záchodovou mísu s odtokem, napojit kanalizační potrubí se závěrem na septik a přivést vodu.Zde však spočívá důležitá nuance: potrubí musí být zakopáno v hloubce asi 50 metrů, aby v mrazivém počasí neprasklo.Kromě toho berte v úvahu přítomnost vody v domě.Pokud má místo studnu, můžete použít čerpadlo, ale splachování toalety tímto způsobem bude velmi drahé a neustále nosit kbelíky s vodou, abyste ji nalili do cisterny – není to snadné.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments