HomeTipyJak vyprat kuchyňské utěrky od zápachu: tipy úklidových firem

Jak vyprat kuchyňské utěrky od zápachu: tipy úklidových firem

Úklid kuchyně je rutina, na kterou si většina hostesek zvykne natolik, že mnoho procesů probíhá automaticky.Existuje však něco, co je pro mnohé skutečnou výzvou.

Kdo z nás se nesetkal se situací, kdy už pár měsíců po zakoupení kuchyňských utěrek začnou upřímně zapáchat? V takovém případě se někteří zoufale snaží najít způsob, jak kuchyňské utěrky od zápachu vyprat, zatímco jiní, se rozhodnou ušetřit čas a nervy a prostě si koupí utěrky nové.

Poradíme vám, jak se zbavit nepříjemného zápachu z hadrů a proč se objevuje.

 • Kuchyňské hadry zapáchají – proč k tomu dochází.
 • Jak vyprat kuchyňské hadry od zápachu.
 • Jak vyprat velmi špinavé kuchyňské hadry – lifehack.
 • Jak odstranit zápach mokrého hadru, pokud se vám nechce vyhazovat ručníky.
 • Jak vyčistit hadry bez pračky.
 • Jak prát kuchyňské hadry – základní pravidla.
 • Kuchyňské hadry zapáchají – proč se to stává

  Jediným důvodem, proč hadřík začne zapáchat, je vlhkost.Pokud se ubrousky nebo utěrky, které používáte v kuchyni, po úklidu nevyperou a nevysuší a ponechají se ve vlhké podobě, a dokonce složené v několika vrstvách – zápach bude zajištěn.A ubrus vždy silně zapáchá a vyměnit ho nebudete moci.

  Abyste tomu předešli, musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 • Nikdy nenechávejte ručníky nebo ubrousky mokré a špinavé.
 • Po každém použití je nutné všechny spotřební textilie vyprat a ponechat je na radiátoru nebo balkoně, dokud zcela neuschnou.
 • Alespoň jednou za 5 dní by se měly všechny kuchyňské utěrky prát v pračce za použití speciálních přípravků.
 • Mějte na paměti, že ani zkušené hospodyňky zdaleka ne vždy vědí, jak odstranit zápach zkažených hadrů, takže budete muset buď pravidelně doplňovat zásoby kuchyňských utěrek, nebo se naučit, jak je udržovat čisté a suché.

  Jak prát kuchyňské hadry kvůli zápachu

  Existuje několik jednoduchých a poměrně finančně nenáročných způsobů.Nejjednodušší a nejúčinnější je namáčení v pracím prášku s přídavkem jedlé sody.Utěrky vložte do umyvadla, zalijte vařící vodou a přidejte směs pracího prášku a jedlé sody.Na 3 litry vroucí vody je třeba vzít 3-4 polévkové lžíce pracího prášku a 3 lžičky jedlé sody.Prostředek rozpusťte ve vroucí vodě a vzniklý roztok nalijte na ručníky.Necháme působit, dokud voda zcela nevychladne, poté vypereme v pračce.

  Jak odstranit zápach mokrého hadru / foto depositphotos.com.

  Jak vyprat velmi špinavé hadry – lifehack

  Nejlevnějším a nejdostupnějším prostředkem je směs peroxidu a čpavku.Smíchejte 4 polévkové lžíce čpavku se stejným množstvím peroxidu vodíku, přidejte 3 litry teplé vody a namočte látku.

  Nejlepší je nechat látku v roztoku přes noc.Pro zvýšení účinku v umyvadle můžete přidat nastrouhané prací mýdlo.Ráno vše vymáchejte a vyperte v pračce na nejkratší režim.Dlouhé praní prostě nebudete potřebovat.

  Jak odstranit zápach mokrých hadrů, pokud se vám nechce vyhazovat ručníky

  Pokud hadr zapáchá a namáčení nepomáhá, použijte těžké dělostřelectvo.

  Prvním a poměrně účinným způsobem je použití bělidla.Pouhých 20-30 minut v roztoku bělidla a vody snadno odstraní nepříjemný zápach.Mějte však na paměti, že ve složení každého bělidla je chlor, což znamená, že pro barevné tkaniny tento prostředek kategoricky není vhodný.

  Bílé ručníky budou po použití bělidla vypadat jako nové, ale barevné ručníky budete chtít pravděpodobně vyhodit.

  Další poměrně účinnou metodou je praní v pračce při velmi vysokých teplotách.Zápach zmizí, ale připravte se na to, že vzhled tkaniny může být trvale zničený.Pamatujte také, že vysoké teploty mohou způsobit zešednutí bílých ručníků a ztrátu sytosti jasných barev.

  Jak čistit utěrky bez pračky

  Mnoho hospodyněk nechce prát kuchyňské utěrky v pračce, protože se obávají, že by v bubnu mohly zůstat bakterie, které by se při dalším praní mohly dostat na oblečení dětí.V takovém případě se můžete pokusit obejít bez pračky.

  Když naše maminky a babičky musely prát kuchyňské utěrky a pračky nebyly pro každého, používaly kyselinu boritou.Tři až čtyři polévkové lžíce kyseliny borité zalijeme třemi litry teplé vody.Do tohoto roztoku namočte tkaninu a nechte ji 3-4 hodiny působit.Po této době ručníky vyperte s práškem nebo pracím mýdlem.Tato metoda je výborná pro vaflové a froté ručníky.

  Jak vyprat velmi špinavé hadry / foto depositphotos.com.

  Jak prát kuchyňské hadry – základní pravidla

  Pokud chcete kuchyňské utěrky používat co nejdéle, pamatujte na několik jednoduchých bodů:

 • Kuchyňské ubrousky a utěrky perte co nejčastěji.
 • Nikdy neskládejte utěrky ve více vrstvách, pokud nejsou zcela suché.
 • Po vyprání a usušení ručníky alespoň občas vyžehlete žehličkou.
 • A nakonec nezapomeňte, že kuchyňská utěrka není nic jiného než spotřební materiál.Utěrka vám bude sloužit desítky let pouze v jediném případě – pokud bude ležet ve skříni a vy ji nebudete používat.Ve všech ostatních případech jakákoli tkanina dříve či později ztratí svůj vzhled a vy si nevyhnutelně budete muset koupit nové utěrky.

  Již dříve jsme psali o tom, jak zajistit, aby ručníky byly opět měkké.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments