HomeTipyJak vyčistit záchodovou mísu od zažloutnutí: 3 účinné metody

Jak vyčistit záchodovou mísu od zažloutnutí: 3 účinné metody

Lesklá sanitární keramika a zářivá záchodová mísa – chlouba každé hospodyně, ale aby váš ‚bílý přítel‘ vypadal upraveně, je třeba o něj neustále pečovat.Kromě toho, že vodní kámen a žluté šmouhy kazí vzhled záchodové mísy, snižují také kvalitu splachování a způsobují nepříjemný zápach.

UNIAN vám poradí, jak se zbavit žlutých skvrn v záchodové míse pomocí lidových prostředků.

 • Jak odstranit plak uvnitř záchodové mísy – tipy.
 • Jak vyčistit záchodovou mísu od močového kamene pomocí kyseliny citronové.
 • Jak rychle odstranit močový kámen pomocí octa.
 • Jak se zbavit žlutých usazenin v záchodové míse pomocí koly.
 • Dříve jsme hovořili o tom, čím vyčistit ucpaný dřez.

  Jak odstranit plak uvnitř záchodové mísy – tipy

  Než se pustíte do čištění záchodové mísy, je vhodné si uvědomit příčiny vzniku těchto nečistot.Nejčastěji se objevují v důsledku tvrdé vody z vodovodu a také močových kamenů a zbytků jídla na povrchu sanitární keramiky.Nejlepší je umývat záchodovou mísu pravidelně, aby se plak nehromadil, protože čím více ho je – tím hůře se ho zbavuje.

  Žloutnutí nebo usazování vodního kamene můžete zabránit instalací vodních filtrů nebo používáním speciálních tablet do záchodové mísy.Případně můžete použít výrobky, které se připevňují pod okraj.

  Existuje obecný algoritmus činností pro ty, kteří chtějí vyčistit záchodovou mísu rychle a účinně:

 • Uzavřete vodu.
 • Vypusťte vodu z nádrže.
 • Pomocí pístu ji vytlačte ze záchodové mísy nebo ji zcela vypusťte.
 • naneste čisticí prostředek na celý povrch uvnitř záchodové mísy.
 • Nechte působit 1 hodinu.
 • Umyjte záchodovou mísu čistou vodou.
 • Poté můžete opět otevřít vodu a bezpečně používat vodovodní zařízení.Hlavní věc – při čištění se nesnažte odlamovat kousky nánosů kovovými předměty, jinak můžete poškrábat záchodovou mísu.

  Jak vyčistit záchodovou mísu od močového kamene pomocí kyseliny citronové

  Různé kyseliny skvěle rozpouštějí jakékoliv usazeniny, včetně vodního kamene a močového kamene.Můžete použít ocet nebo kyselinu citronovou a existuje několik způsobů jejich použití:

 • Vezměte toaletní papír, navlhčete ho octem a položte na nejznečištěnější místa, nechte ho několik hodin působit a poté ho opláchněte vodou.
 • Do splachovadla a na vnitřní stranu záchodové mísy nasypte 2 sáčky kyseliny citronové a nechte působit 3-4 hodiny, poté záchodovou mísu důrazně vydrhněte kartáčem.
 • Zkušené hospodyňky tvrdí, že při dodržení technologie patří kyseliny citronová a octová k nejlepším prostředkům na čištění vodovodních armatur.

  Jak rychle odstranit močový kámen pomocí octa

  Druhou variantou čisticího prostředku je kombinace octa a soli nebo octa a jedlé sody.Musíte vzít 1 šálek octa a zahřát ho na teplotu 40˚C.Poté v této tekutině rozpusťte 1 lžičku soli (jedlé sody) a vzniklou směs naneste na povrchy vodovodního potrubí.Zvláště silně znečištěná místa potřete roztokem rukou v rukavici nebo houbou.Zavřete víko záchodové mísy, nechte ji přes noc a ráno ji umyjte čistou vodou.

  Jak se zbavit žlutých šmouh v záchodové míse pomocí koly

  Ač to zní kýčovitě – oblíbený sycený nápoj skvěle odstraňuje rez a plak.Nápoj má ve svém složení kyseliny uhličitou a ortofosforečnou, což má za následek skvělý čisticí účinek.Pokud chcete použít tuto metodu – kupte si 2 litry koly a nalijte nápoj do záchodové mísy.Nechte ji 2-3 hodiny působit a poté vodovodní potrubí intenzivně potřete kartáčem a zbytky koly smyjte teplou vodou.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments