HomeTipyJak vyčistit komín bez námahy: váš sporák a krb budou jako nové

Jak vyčistit komín bez námahy: váš sporák a krb budou jako nové

Před použitím krbu nebo sporáku je třeba komín zkontrolovat a v případě potřeby vyčistit.Důvodem jsou pravidla používání, včetně požární bezpečnosti.

Při spalování pevných paliv obsahuje kouř, který se uvolňuje, saze a dehtové částice, které se usazují na stěnách komína.Tento odpad se může snadno vznítit a způsobit požár.A nedostatečný tah vede k hromadění oxidu uhelnatého v místnosti – nemá žádný zápach a smrt přichází rychle.Zní to smutně? Proto je třeba pravidelně čistit komín vašeho domu.

 • Jak čistit komín – mechanické čištění.
 • Čištění komína od sazí chemickými prostředky.
 • Jak vyčistit komín od sazí lidovými prostředky.
 • Mimochodem, již dříve jsme vám řekli, které dřevo do sporáku nepoužívejte a které můžete zatopit.

  Jak čistit komín – mechanické čištění

  Komín můžete vyčistit od sazí sami doma, nebo se obraťte na odborníky.Zavolejte mistra – nejjednodušší a nejpohodlnější možnost, ale stojí to peníze a často takové služby – potěšení není k dispozici každému Ukrajinci.

  Pokud se rozhodnete pokusit se vyčistit komín sami, budete potřebovat speciální kartáč.Jeho průměr by měl odpovídat velikosti vašeho komína, ale je přijatelné, pokud je kartáč větší o jeden nebo dva centimetry.

  K čištění komína budete potřebovat speciální kartáč / foto ua.depositphotos.com.

  Takové kartáče se vyrábějí v plastovém i kovovém provedení.První je měkčí a nezanechává škrábance, ale rychleji ztrácí své vlastnosti; druhý je odolnější proti opotřebení a účinnější, ale může zanechat poškození na potrubí.Proto vybírejte drsný kartáč podle materiálu potrubí:

 • Komín z nerezové oceli – je lepší vzít plastový.
 • Zděná konstrukce – dobře poslouží kovová.
 • Čistit komín v soukromém domě lze jak zvenčí, tak zevnitř.

  Pokud se rozhodnete pro čištění zvenčí, musíte vylézt na střechu (nezapomeňte na bezpečnost a připoutejte se bezpečnostním postrojem).Na kartáč připevněte 1-3kg závaží a přivažte k němu kvalitní lano.Spusťte závaží dolů do komína a kartáčujte nahoru a dolů.A aby saze nelétaly do místnosti, měli byste zavřít dvířka topeniště.

  Komín můžete vyčistit od sazí zvenčí domu / foto ua.depositphotos.com.

  K čištění zevnitř potřebujete ohebnou trubičku, která se našroubuje na kartáč.Nebo si můžete koupit kartáč s teleskopickou rukojetí, kterou lze prodloužit.Princip činnosti je stejný – kartáč zatlačte nahoru a poté jej spusťte dolů.V případě potřeby postup opakujte.

  Komín můžete čistit i zevnitř domu / foto ua.depositphotos.com.

  Nezapomeňte se chránit před sazemi – noste ochranné brýle, respirátor a masku.Také se ujistěte, že v místnosti není průvan, jinak budete stále a dům od sazí vyplavovat.

  Vyčistěte komín od sazí pomocí chemikálií

  V prodeji jsou speciální prostředky, které se přidávají do topeniště během spalování paliva.Tato metoda si pravděpodobně neporadí s vážnými usazeninami, ale pro prevenci bude fungovat naprosto dobře.Pomůže také v kombinaci s mechanickou metodou, pokud ani jedna z nich není dostatečně účinná.

  Tyto chemikálie uvolňují speciální plyny, pod jejichž vlivem pryskyřice vysychá, praská a odstraňuje se.Pokud se tyto chemikálie přidávají pravidelně, např. jednou měsíčně, nemusí být mechanické čištění vůbec nutné!

  Jak vyčistit komín od sazí lidovými prostředky

  Komín od sazí můžete vyčistit také takzvanými lidovými metodami, například slupkami od brambor, solí nebo osikovým dřevem.Nejste si jisti, zda jsou tyto metody dostatečně účinné a bezpečné.

  Při spalování bramborových slupek stoupá škrob s kouřem do komína a vstřebává se do usazenin.Saze se rozkládají a odpadávají.Poněkud podobné chemické metodě, všimli jste si?

  Spalování osikového dřeva probíhá velmi rychle a při velmi vysokých teplotách saze jednoduše vyhoří.Pokud se však k takovému kroku rozhodnete – jednejte opatrně, protože může vést k požáru.

  Také k lidovým prostředkům patří kamenná sůl.Ta se sype na palivové dřevo a při hoření sůl ‚váže‘ saze a nedovolí jim usazovat se na stěnách.

  Komín krbu je docela dobře možné vyčistit svépomocí / foto ua.depositphotos.com.

  Jak vidíte, je docela dobře možné vyčistit komín od sazí vlastními silami.A to nejen zcela odstranit, ale také zpomalit jejich vznik.Jen nezapomeňte na bezpečnostní opatření.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments