HomeTipyJak vybrat ten nejsladší meloun: pamatujte na tato 3 pravidla

Jak vybrat ten nejsladší meloun: pamatujte na tato 3 pravidla

Nákup melounu se zdá být jednoduchou záležitostí.Přivoníte si k němu, zatočíte s ním v rukou, prodávající říká, že je sladký, a cena se zdá být odpovídající – tak byste si ho měli vzít.Abyste se po koupi vyhnuli zklamání, existuje kromě ‚vůně‘ ještě několik dalších nuancí.Jak vybrat ten správný sladký meloun a jaký raději nebrat – nám prozradíte v materiálu.

Jak si vybrat dobrý meloun

Při nákupu melounu byste měli postupovat následovně:

 • K melounu přivoňte.
 • Zralý meloun má charakteristickou melounovou vůni, sladkou a svěží (i když existují odrůdy, které voní málo nebo vůbec, ale ty jsou vzácné).Přezrálý meloun bude mít trochu jinou chuť: bude mít charakteristickou ‚vinnou‘ vůni.

 • Podívejte se na barvu a stiskněte slupku.
 • Dobrý meloun má jednotnou barvu plodu.Některé odrůdy mají na povrchu síťku – ta je zřetelnější u zralých melounů, stejně jako pruhy u pruhovaných odrůd.

  Slupka melounu by měla být pevná.Pokud jsou na ní zelené skvrny – meloun je nezralý, tmavé a hnědé skvrny – plod je přezrálý nebo se již začal kazit.

  Zatlačte na slupku – u zralého melounu je mírně promáčknutá, ale pak zmizí.Pokud důlek zůstane i po stlačení, meloun je pravděpodobně přezrálý.

 • Poklepejte na meloun.
 • Obvykle se zvuk používá k určení zralosti melounu, ale tato technika může být užitečná i pro meloun.Poklepejte na plod – pokud je zvuk tlumený, je plod zralý.

  Neberte meloun, který má:

 • má skvrny.

 • Hnilobný a travnatý zápach.
 • Praskliny nebo jiná poškození.
 • vodnaté zvuky při poklepávání.
 • Ze vzhledu melounu nelze určit přítomnost dusičnanů.Pokud máte o výrobku pochybnosti, můžete si v prodejně vyžádat doklady o výrobku – vydávají se až po testování a zjištění, že ovoce neobsahuje škodlivé látky.

  Důležité: meloun při nákupu nikdy nekrájejte a nekupujte nakrájený – ovoce je třeba nejprve dobře omýt.Jinak se mohou patogenní mikroby dostat z kůry do dužiny – ze země, z rukou sběračů, z jiného ovoce, a tam k infekčním chorobám není daleko.

  Doma meloun před krájením důkladně omyjte a nakrájený plátek můžete mírně osolit – chuť bude sladší a výraznější.Nakrájené ovoce skladujte pouze v chladničce.

  Dříve jsme si řekli, jak uchovávat majonézu v chladničce i bez ní.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments