HomeZahradničeníJak vybrat jiřiny pro výsadbu: kdy nakupovat, abyste nepropásli

Jak vybrat jiřiny pro výsadbu: kdy nakupovat, abyste nepropásli

Jiřiny jsou vytrvalé nebo jednoleté byliny patřící do čeledi aster.Vyznačují se velkými, jasně zbarvenými květy, které kvetou dlouhou dobu.

Existuje několik odrůd této rostliny a my vám poradíme, jak si jiřiny vybrat a ozdobit si zahradu těmito nenáročnými ‚hosty‘ z Ameriky.

Mimochodem, dříve jsme si řekli, jak jiřiny zasadit a vypěstovat dokonalé květy.

Jak vybrat správné jiřiny

Před nákupem jiřinek byste se měli rozhodnout pro odrůdu květiny.A k tomu si musíte ujasnit, kam je budete vysazovat.Například pokud se bude jednat o jednotlivé výsadby, je lepší se zastavit u dekorativních a kaktusových odrůd.Pro záhony, pěstování v květináčích nebo u okrajů doporučujeme zakrslé límcové odrůdy jiřinek.Pro pozdější řez volte kulovité a bambulovité druhy.

Na štítku na semenech nebo hlízách můžete najít informace o odrůdě jiřiny, velikosti květenství a výšce rostliny a pěstitel může mít doporučení pro výsadbu.

Když už mluvíme o velikosti.Jiřiny mohou mít jak malá květenství o průměru 3 cm, tak obří květenství o průměru až 30 cm.Všimněte si, že kulovité jiřinky mají průměr květů 7-15 cm, ostatní odrůdy mají větší rozpětí.

Tuto květinu lze pěstovat ze semen, hlíz nebo podnoží.V případě semen pravděpodobně získáte jednoletou květinu.

Jiřiny mohou mít jak malá květenství, tak obří / foto ua.depositphotos.com.

Jak vybrat hlízy jiřinek

Hlízy jiřinek kupujte nejdříve v polovině jara.Všimněte si, že by měly být masité a silné, a je dobré, pokud již mají znatelné, ale nízké klíčky.Pokud jsou hlízy měkké a suché, je lepší se jich vzdát.

Při výběru sazenic také dbejte na to, aby hlízy (alespoň jedna) byly dobře připojeny ke kořenovému krčku (to je starý stonek).Pokud hlíza jiřinky bezmocně visí, nevyklíčí.Jednotlivé hlízy bez kořenového krčku můžete také vyřadit.

Hlízy jiřinek by měly mít dobře založený kořenový krček / foto ua.depositphotos.com.

Jiřinky lze vysazovat do volné půdy v druhé polovině jara – začátkem léta.Zakoupené hlízy skladujte na chladném místě při teplotě 2-7 stupňů Celsia, pokud je před výsadbou ještě dostatek času.Několik dní před výsadbou je přemístěte na teplejší místo s teplotou 15-17 stupňů Celsia.Upozorňujeme, že hlízy v otevřeném terénu nepřezimují, takže před nástupem chladného počasí by měly být vykopány a odeslány k uskladnění na chladné místo.

Pokud byly hlízy správně uskladněny, nevyžadují žádnou zvláštní přípravu před výsadbou.Před výsadbou odstraňte poškozená nebo suchá místa a řezy ošetřete, např. dřevěným uhlím nebo zahradním lakem.

K řezu vybírejte kulovité a pomponkovité odrůdy jiřinek / foto ua.depositphotos.com.

Jiřiny k výsadbě můžete koupit ve speciálních květinářstvích, podívat se do zahradnických oddělení stavebních supermarketů nebo třeba i do běžných obchodů, ale nejspíš jen semena.Na internetu pravděpodobně najdete místa, kde se prodávají.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments