HomeTipyJak snížit vlhkost ve vaší domácnosti: osvědčené metody, které vám zajistí zdraví

Jak snížit vlhkost ve vaší domácnosti: osvědčené metody, které vám zajistí zdraví

Mnoho lidí si v domě všímá zamlžených oken, vlhkého vzduchu nebo dokonce plísní.Přitom ne každý se nad nebezpečím vysoké vlhkosti v bytě nebo domě zamýšlí, ale měli byste, protože důsledky pro vaše zdraví mohou být velmi negativní.Tomu se však dá předejít, pokud vlhkost snížíte.

 • Proč vysoká vlhkost v bytě – nečekané důvody.
 • Co hrozí vysokou vlhkostí v bytě.
 • Jak se zbavit vlhkosti v bytě.
 • Jak odstranit vlhkost v soukromém domě.
 • Proč vysoká vlhkost v bytě – nečekané důvody

  Jednou z nejčastějších příčin vysoké vlhkosti v obytných místnostech je špatné větrání.Ne všechny byty jsou vybaveny odsáváním vzduchu z koupelny a kuchyně nebo klimatizací.A ne vždy se vám podaří vyvětrat.

  Druhou velmi častou příčinou je špatná izolace stěn.To platí zejména pro vícepodlažní domy.Jistě jste si všimli, že v létě si někteří lidé volají pracovníky, aby jim zateplili vnější stěny bytů.Vlhkost je jedním z důvodů, proč byste na to měli myslet i vy.

  Stojí za zmínku, že za normální se považuje relativní vlhkost 40-60 %.Norma se liší v závislosti na ročním období: v zimě by to mělo být 30-45 % a v létě 30-60 %.Pokud jsou hodnoty vyšší, je čas bít na poplach, protože následky mohou být velmi nepříjemné.

  Co hrozí při vysoké vlhkosti v bytě

  Nejzávažnější důsledky vysoké vlhkosti jsou pro zdraví.Pokud žijete v bytě s neustále vlhkými okny, špatným větráním, plísněmi a kondenzací na potrubí, hrozí vám velké riziko:

 • onemocnění dýchacích cest.
 • Pravidelně trpí onemocněním dýchacích cest.
 • Stávají se alergiky – lidé nemohou být ve svém vlastním domě bez neustálé rýmy a kašle.
 • Kromě toho mohou následky ‚plačících‘ oken pocítit i domácí spotřebiče.Jednoho dne se může stát, že jednoduše nebudete moci zapnout televizi, zásuvku nebo jiný spotřebič, který potřebujete.O opravách nemá cenu mluvit: odfouknuté tapety a černá plíseň zatím nezdobí žádný interiér.

  Jak se zbavit vlhkosti v bytě

  Pokud zjistíte, že je v bytě vysoká vlhkost, neměli byste předčasně zoufat.Zde je několik způsobů, jak můžete s minimálním úsilím zabránit negativním účinkům.Za prvé se pokuste vysušit vzduch pomocí improvizovaných prostředků: otřete kondenzát na potrubí, v případě potřeby zavolejte instalatéra.Ve vašem případě možná pomůže pouze výměna potrubí nebo je vlhkost způsobena prostým únikem.

  Jak snížit vlhkost v bytě lidové prostředky – nejlepší způsoby:

 • Smíchejte 500 g nejlevnějšího pracího mýdla s 5 litry vody a vzniklou směs převařte.Když roztok vychladne, ošetřete jím problematická místa a postup několikrát opakujte.
 • Nastříkejte na problematické místo lékárenský peroxid.Po zaschnutí peroxid smyjte vodou a místo otřete do sucha.Můžete také použít fén nebo nasadit ‚fukar‘.
 • Dalším fungujícím prostředkem je ocet.Na místo zasažené plísní nastříkejte ocet a nechte ho hodinu působit, poté ho smyjte vodou.Nezapomeňte otevřít okna, protože ocet má žíravý zápach.Tento postup doporučujeme opakovat po týdnu.
 • Vlhkost v bytě můžete odstranit klimatizací.Čas od času stačí místnost vytopit, ale je důležité to nepřehánět, protože suchý vzduch také škodí vašemu zdraví.

  Jak odstranit vlhkost v soukromém domě

  Vysoká vlhkost v soukromém domě je problém.Vlhkost je často způsobena chybami v projektu, špatným větráním, starým topným systémem a příliš častým vařením v kuchyni bez digestoře.

  Vysoká vlhkost v domě, stejně jako v případě bytu, představuje hrozbu pro zdraví i renovaci.Pochopme, jak odstranit vlhkost v soukromém domě.

  Nejprve zkontrolujte sklep.Ten bývá často zdrojem problému.Pokud je ve sklepě stojatá voda, je třeba ji odčerpat a ujistit se, že je nalezen a opraven zdroj úniku.Pokud je problémem spodní voda, obraťte se na odborníka, aby našel řešení.Možná bude třeba sklep řádně odvětrat nebo instalovat odvlhčovač.

  Pokud je příčinou ‚prověšený‘ základ, vyplatí se okamžitě najít a utěsnit případné trhliny.Je také dobré zkontrolovat okna, zda v nich nejsou mezery: ty lze utěsnit stavební pěnou nebo silikonem.

  Pokud je to možné, vybavte kuchyň a koupelnu odsavačem par.Ano, je to nákladné, ale tato investice se rozhodně vrátí.Nezapomeňte také na větrání.Tento malý krok je velmi důležitý: stačí 30-60 minut denně a dáte sbohem vlhkosti ve vaší domácnosti.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments