HomeTipyJak si urychlit a zpříjemnit mytí nádobí: tipy, jak si zjednodušit domácnost

Jak si urychlit a zpříjemnit mytí nádobí: tipy, jak si zjednodušit domácnost

Úklid je frustrujícím prvkem rutiny každého z nás.UNIAN shromáždil tipy, které pomohou zjednodušit mytí nádobí a zpříjemnit tak jednu z domácích prací.

 • Jak správně používat prostředek na mytí nádobí.
 • Jak správně mýt nádobí ručně.
 • Hygienické mytí nádobí – co říkají státní předpisy.
 • Co nedělat při mytí nádobí.
 • Jak mýt nádobí ručně, aby to byla zábava.
 • Jak správně používat mycí prostředky na nádobí

  Nejčastější způsoby ručního mytí nádobí jsou dva.První je, když naplníte dřez nebo umyvadlo mycím prostředkem a nádobí do něj ponoříte.Druhý je, když mycí prostředek nanesete přímo na nádobí.

  Americký institut pro čištění (ACI) upozorňuje, že v tom není zásadní rozdíl, ale v obou případech se vyplatí věnovat pozornost tomu, kolik čisticího prostředku používáte.

  ACI doporučuje věnovat pozornost doporučením na obalu – možná budete potřebovat mnohem méně, než si myslíte.

  Předpokládá se, že 1 gram výrobku by měl stačit na 22 desek.Při použití koncentrovaného přípravku mohou k vytvoření dostatečného množství pěny stačit 1-2 kapky na houbičku.

  V případě, že chcete nádobí namočit, měli byste použít dvojnásobné množství přípravku.

  Jak správně mýt nádobí ručně

  Klíčem k účinnému mytí nádobí je pořadí, v jakém jej provádíte.Mytí nádobí bude snazší a rychlejší, pokud nádobí umístíte do dřezu pohodlně hned.Nejlépe je umístit nádobí největších rozměrů (hrnec, pánev, velký talíř nebo mísu) na dno.A navrch menší misky, skleničky, skleničky a šálky, vidličky a lžičky.Při tomto způsobu uspořádání se nádobí pod ním krátce namočí a mytí bude snazší.

  Lehce znečištěné nádobí (obvykle šálky, sklenice a příbory) by se mělo mýt jako první.A jako poslední věci, které vyžadují větší úsilí, jako jsou hrnce a pánve.

  Nejlépe je předem se postarat o své síly a nervy a nádobí předem namočit, pokud se na něj jídlo přilepilo nebo připálilo.Nasypte mycí prostředek nebo jedlou sodu do dřezu nebo do samotné špinavé pánve.Zalijte vařící vodou a počkejte až půl hodiny.Poté pokračujte v mytí.

  Sanitární mytí nádobí – co říkají státní předpisy

  Restaurace a jídelny mají svá specifika mytí nádobí.Doporučení lze nalézt zejména ve Státních hygienických předpisech a normách pro uspořádání a údržbu všeobecně vzdělávacích zařízení.

  Tam se uvádí, že k ručnímu mytí nádobí se používá 4-5 van.Pro příbory a talíře 3 lázně, pro sklenice 2 lázně.

  Umyté nádobí se poté odmastí.Sklenice se myjí (odmašťují) jednou v samostatné lázni a talíře, lžíce a vidličky se odmašťují dvakrát.

  V tomto případě se v první lázni použije takové množství mycího prostředku, jaké je uvedeno v návodu k ní, podruhé poloviční množství.

  Po umytí se nádobí několikrát opláchne ve společné nebo samostatné lázni pod tekoucí vodou.A umyté lžíce a vidličky se povinně kalcinují v troubách.

  Co se nesmí dělat při mytí nádobí

  Některé nádobí je třeba mýt se zvláštní opatrností.Například litinové nádobí se myje ručně v teplé vodě bez použití mycích prostředků, aby se zachovala jeho pevnost a odolnost.Křišťál může být ‚zabit‘ velmi horkou vodou.A starožitné talíře a šálky nemusí snášet intenzivní mytí – zlacení nebo ruční malba se jednoduše setřou.Abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením, čtěte při nákupu etikety a snažte se zapamatovat si doporučení, která jsou tam napsána.

  Při mytí nádobí je velmi nežádoucí vylévat použité kuchyňské oleje a tuky do dřezu.Tuk při ochlazování tuhne a může ucpat odtoky a potrubí.Abyste tomu zabránili, vylijte olej do samostatné nádoby nebo například do fóliového hnízda.Poté jej zlikvidujte.Totéž platí pro velké kusy potravin.

  Jak ručně mýt nádobí, aby to byla zábava

  Existuje mnoho způsobů, jak se při mytí nádobí zabavit.Tento čas můžete strávit například sněním, skládáním písně nebo filmového scénáře.Sami se můžete stát hrdiny této skladby.

  Můžete si také vymyslet nějakou výzvu.Zkuste například umývat nádobí pouze pravou rukou nebo to dělat ve stoje na jedné noze.Pak bude vaše mysl zaměstnána tím, aby neporušovala pravidla hry, a čas bude rychleji ubíhat.

  Mytí nádobí můžete spojit s poslechem hudby (a tancem, proč ne?), audioknihy nebo podcastu nebo sledováním filmu či seriálu.

  Příjemný návyk si můžete vytvořit tím, že budete dělat některou z těchto věcí při každém mytí nádobí.Tak bude dokončení epizody televizního seriálu nebo poslech alba další motivací k mytí nádobí.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments