HomeTipyJak se zbavit škůdců v zeleninové zahradě: 5 nebezpečných druhů hmyzu a...

Jak se zbavit škůdců v zeleninové zahradě: 5 nebezpečných druhů hmyzu a jejich hubení

Hmyz, který se živí listy nebo kořeny rostlin, výrazně poškozuje úrodu.S tímto problémem se každou sezónu potýkají naprosto všichni dači a hledají způsob, jak se škůdců zbavit.

UNIAN vám poradí, jak účinně ošetřit zeleninovou zahradu od škůdců.

Jací škůdci existují – druhy

Jaký hmyz se živí listy / depositphotos.com

Existuje základní seznam hmyzu, který se nejčastěji vyskytuje na zahradě a v zeleninové zahrádce.V závislosti na druhu ovlivňují určité plodiny.

Bejlomorka.

Drobný motýlům podobný hmyz, který si oblíbil zeleninové plodiny.Obvykle se vyskytují na okurkách, rajčatech, dýních a tykvovitých rostlinách.Larvy sají šťávu z listů a znečišťují je výkaly.Dobrou volbou proti bejlomorce jsou bylinné nálevy nebo chemické prostředky.

Chrobák bramborový.

Starý známý, který ničí úrodu brambor, rajčat, paprik a lilků.Zcela se živí listy, takže je třeba s takovými škůdci bojovat najednou – sbírat je rukama nebo použít insekticidy.

Mšice.

Nebezpečný hmyz pro zahradu i zahrádku.Poškozuje listy tím, že z nich vysává mízu a vstřikuje do struktury listů jed, který způsobuje rychlé odumírání rostlin.Mšice navíc šíří viry a infekce, pokud není včas odhalena – můžete přijít o celou úrodu.

Existuje několik způsobů boje proti mšicím:

 • vysadit mátu, meduňku, hořčici, levanduli a podobné rostliny se silnou vůní.
 • ošetřete rostliny roztokem vody s mýdlem a popelem, odvarem z tabáku, vlaštovičníku, řebříčku, řebříčku, pilin, hořkého pepře, pelyňku.
 • Používejte chemické přípravky.
 • Vezměte v úvahu, že je třeba kontrolovat nejen mšice, ale také mravence, kteří jsou přenašeči škůdců.

  Blechy.

  Drobný hmyz, který může napadat bílé a červené zelí, ředkvičky, ředkvičky a tuřín, takže se často vyskytuje v zeleninových zahradách a na polích s těmito plodinami.Vyhryzávají prohlubně v listech a klíčcích, čímž zeleninu vážně poškozují.

  Existují dva způsoby, jak se blech zbavit:

 • Postříkejte plodiny tinkturou z česneku, rajčatových listů a lžíce mýdla.
 • Ošetřete listy odvarem z kořenů a listů pampelišky.
 • Vedle zeleniny můžete zasadit také česnek a cibuli, které svým aroma blechy odpuzují.

  Slimáci.

  Nepříjemní škůdci, kteří lezou do ovoce a kořenových plodin, poškozují kmeny a listy.Proto jsou velmi nebezpeční pro všechny plodiny.Osvědčeným prostředkem proti slimákům je kvalitní drenáž, stejně jako odplevelení půdy s odstraněním možných úkrytů – prken, kamenů a dalších předmětů, kde se škůdci mohou schovávat.

  Jak se zbavit škůdců v zeleninové zahradě – metody

  Jak se zbavit škůdců v zeleninové zahradě / depositphotos.com

  Zkušení dačičtí pěstitelé radí několik možností boje proti hmyzu.Můžete je použít všechny nebo si vybrat jednu – podle vlastního uvážení:

 • Vroucí voda je ideálním prostředkem, který pomáhá zbavit se moučné plísně, skvrnitosti, zbavit se mšic, roztočů a mnoha dalších zahradních škůdců.Rostliny stačí zalévat vodou ohřátou na 60-70 °C.
 • Mangan – připravte si slabý roztok růžové barvy a ošetřete jím semena, hlízy, cibule, abyste zabránili škůdcům.
 • Popel je přírodní složka, která kombinuje účinky pesticidů a hnojiv.Je účinný proti křížalám a proti mšicím.Stačí popel rozsypat brzy ráno pod kořeny rostlin a škůdci sami zmizí.
 • Další možností je pálené vápno.Obvykle se volí k neutralizaci kyselých půd a jako zdroj vápníku pro rostliny, ale vápno je vhodné i proti slimákům.

  K použití této metody nejsou potřeba žádné zvláštní zahradnické dovednosti – stačí rozprostřít pás vápna kolem plochy plodiny, kterou chcete chránit před hmyzem, a škůdci se vaší plodiny nedotknou.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments