HomeTipyJak se zbavit mšic pomocí lidových prostředků: 5 účinných metod

Jak se zbavit mšic pomocí lidových prostředků: 5 účinných metod

Zoufalý boj s mšicemi na růžích může trvat nekonečně dlouho – každou sezónu se dačičtí pěstitelé snaží zachránit své květiny před škůdci.Zbavit se jich nadobro se nepodaří – růže jsou pro tento hmyz příliš atraktivní.

UNIAN ví, kdy je lepší postřikovat růže od mšic a jaké prostředky k tomuto účelu použít.

Již dříve jsme hovořili o tom, jak zařídit, aby růže kvetly, a čím rostliny hnojit.

Mšice na domácích růžích – čím jsou nebezpečné

Mšice zelná na růžích je plný název škůdce, který okupuje vaše výsadby.Je přenašečem mnoha chorob, na které začínají květy odumírat.Kromě toho mšice samy o sobě růžím škodí a příčinou může být kolonie hmyzu:

 • kroucení a žloutnutí listů.
 • zasychání a deformace pupenů.
 • výskyt práškovitého povlaku na listech.
 • růst hub.
 • infekce virovými a houbovými chorobami.
 • odumření rostliny.
 • Pěstitelé dacha zpravidla postupují proaktivně – nečekají na výskyt prvních kolonií, ale ošetřují rostliny s dostatečným předstihem.Je také možné přilákat na pozemek berušky, vysadit aksamitník nebo kmín – taková preventivní opatření často usnadňují boj se škůdci.

  Jak se doma zbavit mšic – osvědčené tipy

  Pokud zjistíte, že preventivní opatření nepomáhají a vaši růžovou zahradu napadají mšice, je čas obrátit se k lidovým metodám boje.To platí zejména pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou použít chemické prostředky.

  Jak se zbavit mšic pomocí mýdlového roztoku.

  Nastrouhejte prací mýdlo (měli byste získat 4-5 lžic hoblin), rozpusťte ho v litru vody a nalijte do rozprašovače.Tímto roztokem ošetřete keř, opakujte každé 2 týdny.Pokud pršelo, může být harmonogram narušen a postřik květů střídat.

  Jak se můžete zbavit mšic pomocí popela.

  V 10 litrech vody rozpusťte 300-400 g popela, dejte na oheň a vařte 2 hodiny.Poté roztok ochlaďte, odstraňte velké kusy a tekutinu nalijte do rozprašovače.Postříkejte rostliny poškozené mšicemi.

  Jak připravit česnekový nálev proti mšicím.

  Rozdrťte dvě velké hlavičky česneku i se slupkou, zalijte 10 litry vody a nechte 24 hodin louhovat.Vzniklým roztokem lze ošetřit rostliny a zachránit je nejen před mšicemi, ale i před sviluškami nebo roztoči.

  Stejně dobře pomáhá i cibulový nálev – 200 g cibulových slupek je třeba zalít 10 litry vody a nechat 5 dní louhovat na teplém místě.Poté nálev přecedíme a preventivně jím postříkáme nemocné i zdravé rostliny.

  Jak připravit roztok čpavku z mšic.

  Na 10 litrů vody je třeba vzít 2 lžíce čpavku a 2 lžíce dehtového mýdla.Pokud takové mýdlo nemáte, můžete ho nahradit mýdlem na praní nebo vzít šampon a prostředek na mytí nádobí.Všechny přísady smíchejte, nalijte do rozprašovače a rostliny postříkejte.

  Jak se zbavit mšic pomocí peroxidu vodíku.

  Alternativní možnost, kterou lze použít, pokud není k dispozici vůbec nic jiného.Je třeba zředit 1 polévkovou lžíci peroxidu v 1 litru vody (v případě potřeby poměr zvýšíte), roztok nalít do postřikovače a ošetřit růže.

  Klasickou metodou boje proti mšicím je mechanické odstraňování – zalévání keřů vodou z hadice nebo drcení mšic rukama.Pokud se vám líbí první možnost, nezapomeňte, že byste měli růže zalévat tak dlouho, dokud hmyz z rostlin zcela nevyženete.Mšice spadlé na zem jsou bezmocné a rychle se stanou kořistí jiných, silnějších živočichů.

  Mšice je také možné rozdrtit rukama, hlavní je dělat to v rukavicích, ale hmyz je na dotek měkký, takže nebudete pociťovat žádné nepohodlí.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments