HomeZahradničeníJak se zbavit mšic na růžích: nejlepší prostředky za penízky

Jak se zbavit mšic na růžích: nejlepší prostředky za penízky

Pro každého zahradníka je velký keř růží na pozemku jakýmsi uznáním jeho úsilí, takzvanou známkou kvality.Faktem je, že růže je velmi rozmarná rostlina, která vyžaduje zvláštní péči a hluboké znalosti.A pokud má zahradník na svém pozemku celou růžovou zahradu, znamená to, že ve své práci dosáhl nejvyšší úrovně dovedností.

 • Jaké je nebezpečí mšic na růžích.
 • Co dělat, pokud se na růžích objevily mšice – hlavní prostředky boje.
 • Chemické přípravky proti mšicím – vyplatí se je používat.
 • Která metoda je lepší – shrňte výsledky.
 • Co nedělat – základní zákazy.
 • Dříve jsme psali o tom, čím na jaře ošetřovat růže, a dnes si povíme, jak chránit rostlinu před mšicemi.

  V čem spočívá nebezpečí mšic na růžích

  Mšice jsou parazitem.Vysaje z růže všechny šťávy, což nevyhnutelně vede k odumření květu.

  Mšice se šíří dostatečně rychle, takže pokud se s nimi nezatočí hned po jejich objevení, bude obtížné keř zachránit.Uvědomte si také, že mšice jsou nakažlivý problém.To znamená, že nemocná rostlina může nakazit své sousedy v záhonu.

  Pokud jde o květiny, a zejména o růže, mšice ničí listové desky a rostlina usychá.Pokud mšice napadnou ovocné keře v době tvorby vaječníků – v lepším případě bude vaše zahrada celé léto nemocná, aniž by přinesla úrodu, v horším případě po dlouhé nemoci keř nebo stromek uhyne.

  Jaký je nejlepší způsob léčby růží od mšic / foto: UNIAN, Maryna Grigorenko.

  Co dělat, pokud se na růžích objevily mšice – hlavní prostředky boje

  Pokud nevíte, jak mšice na růžích hubit, začněte tím nejjednodušším – postřikem.Můžete použít jak lidové, tak průmyslové prostředky, vše záleží na vašich finančních možnostech a závažnosti situace.Je třeba vycházet z toho, že mšice na růžích – to je problém, který vyžaduje okamžité jednání.

  Na otázku, čím je lepší ošetřit růže od mšic, zkušení zahradníci volají několik způsobů:

 • Soda je vynikajícím způsobem boje proti mšicím.Čtyři polévkové lžíce sody zředíme v 5-6 litrech odstáté vody o pokojové teplotě a nemocnou rostlinu postříkáme.Mějte však na paměti, že soda od mšic na růžích pomůže pouze v případě, že je roztok správně naředěn.Pokud bude koncentrace porušena, rostlina se může chemicky popálit.
 • Nashatyr – prostředek se ředí v poměru 3:1, to znamená, že tři polévkové lžíce alkoholu by měly zabrat jeden litr vody.Rostlinu postříkáme roztokem a po dvou až třech hodinách se dostaví první výsledky.Mrtvé mšice spadnou na zem.
 • Domácí mýdlo je dobrou a poměrně finančně nenáročnou metodou.Kousek mýdla je třeba nastrouhat a zředit vodou o pokojové teplotě v poměru 3:10. Mýdlo je vhodné použít k ošetření mšic.To znamená, že 300 gramů prostředku bude vyžadovat 10 litrů vody.Když je mýdlo zcela rozpuštěno ve vodě, nastříkejte vzniklý roztok na rostlinu.Po několika dnech bude třeba postup zopakovat.
 • Popel je jednoduchý a levný způsob boje proti škůdci.Popel je vynikajícím absorbentem.Stačí popel zředit ve vodě v poměru 3:2, to znamená, že na 300 gramů popela budete potřebovat 2 litry vody.Mějte však na paměti, že popel by měl být zalit prudce vroucí vodou.Jakmile voda vychladne na pokojovou teplotu, bude třeba roztok důkladně promíchat a nastříkat ho na napadenou rostlinu.
 • Peroxid proti mšicím na růžích je dalším vynikajícím způsobem boje proti mšicím.Roztok se ředí v poměru 1:1, tj. na jednu lžíci peroxidu je třeba jeden litr odstáté vody o pokojové teplotě.Použití studené vody ze studny nebo vody z vodovodu je přísně zakázáno.Rostlina se postříká postřikovačem.Vrchní zalévání po postřiku je vyloučeno.
 • Růže je lepší postřikovat večer, když už slunce zapadlo.Po ošetření se rostlina nesmí zalévat, jinak se soda smyje a postup se musí znovu opakovat.

  Jak doma postříkat růže od mšic / foto: UNIAN, Maryna Grigorenko.

  Chemické přípravky od mšic – vyplatí se je používat

  Chemické přípravky proti mšicím na růžích najdete ve všech zahradnictvích.Téměř všechny jsou založeny na fungicidech a insekticidech.Všechny komerční přípravky jsou zpravidla poměrně účinné v boji proti mšicím, ale málokdy je možné vyřešit problém jediným postřikem.Výrobce nejčastěji doporučuje postup opakovat tři až čtyři dny po prvním postřiku.

  Která metoda je lepší – shrňme si výsledky

  Pokud hovoříme o tom, co je lepší na ošetření růží od mšic, neexistuje jediný recept.Odolnost parazita vůči těm či oněm prostředkům do značné míry závisí na klimatu, na složení půdy, na odrůdě rostliny, na které se mšice usadila, a na tom, jaké přípravky dříve zpracoval zástupce flóry.Různé rostliny na stejném zahradním pozemku mohou potřebovat zcela odlišné ošetření v závislosti na tom, zda rostou ve stínu nebo na slunci a zda již byly dříve ošetřeny chemickými přípravky či nikoli.

  Výběr toho, co stříkat růže z mšic doma, budete nějak hrát loterii, protože prostředky, které pomohly vašim sousedům na dače, na vašem webu mohou být zcela zbytečné.

  Pouze metodou pokusů a omylů budete moci najít možnost, která vám bude vyhovovat.

  Mějte však na paměti, že pokud je případ zanedbaný, mohou být lidové prostředky neúčinné.Pak je lepší neztrácet čas a okamžitě zahájit léčbu speciálními přípravky.

  Co by se nemělo dělat – hlavní zákazy

  Chcete-li úspěšně bojovat proti mšicím, nikdy nepostřikujte rostlinu na slunci.Pokus o hubení škůdce způsobí rostlině chemické popáleniny.Květinu byste měli postřikovat pouze večer po západu slunce a v žádném jiném případě.

  Po postřiku rostlinu nikdy nezalévejte.Je přísně zakázáno používat nejen hadici, ale i konev.Faktem je, že při zalévání smyjete roztok, kterým jste květinu právě ošetřili, což zcela zmaří veškeré vaše úsilí.

  Ale i když se vyhnete zalévání nad hlavou a nebudete vodu lít na vrchol keře, ale výhradně na půdu, mšice, které spadly na zem, budou mít šanci přežít.

  Nepoužívejte několik prostředků najednou.Věřte, že v boji proti škůdci to nepomůže a proces obnovy neurychlí, ale rostlinu takovou horlivostí rozhodně zničíte.Dvojnásobná dávka léku nepomůže zbavit se problému dvakrát rychleji.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments