HomeZahradničeníJak se zbavit brouka májovky a jeho larev: železné metody

Jak se zbavit brouka májovky a jeho larev: železné metody

Májový brouk je na pohled poměrně neškodný hmyz, ale dačičtí pěstitelé vědí, kolik problémů může přinést na naše, sotva osázené, záhony.Shromáždili jsme pro vás hlavní tipy, jak s májovým broukem bojovat.

 • Jak se zbavit larev májovek pomocí lidových prostředků.
 • Nejlepším prostředkem proti larvám brouka májovky je chemie.
 • Jak bojovat proti larvám májovek na bramborách.
 • Již dříve jsme se zmínili o dalším příznivci pojídání úrody.O tom, jak se navždy zbavit bramborového chrobáka coloradského – čtěte v našem materiálu.

  Většinu svého života žije korýš pod zemí.S příchodem teplých dnů se začíná rozmnožovat a zaplňuje půdu potenciálními ‚zabijáky‘ dobré úrody – larvami.

  Jak se zbavit larev májovek lidovými prostředky

  Lidové prostředky z larev májovek jsou mezi Ukrajinci široce známé.Vybrali jsme nejoblíbenější možnosti, než od korýše smočit zem:

 • Nálev z cibulových slupek – nařeďte kbelík vody se slupkami v poměru 1:3.Směs by měla trvat, na to bude stačit asi pět dní.Poté je třeba tekutinu zředit vodou v poměru 1:1, aby se snížila koncentrace.Všimněte si, že při absenci cibule lze podle tohoto receptu vařit i česnekové slupky.
 • Jód proti larvám májovek – do 10 litrů vody nalijte 20 kapek jódu – to by mělo stačit na ochranu rostlin a záhonů.Pokud vidíte, že již ‚umírají‘, je lepší to udělat několikrát.Stačí třikrát s odstupem pěti dnů.
 • alkohol – ředí se ve stejném poměru jako jód, ale zde je důležité neváhat a začít s ošetřením půdy okamžitě, protože látka má tendenci zvětrávat.
 • Případně se můžete uchýlit k přírodním hnojivům a použít močovinu z májovky (močovinu).Tento produkt je známý svými šetrnými vlastnostmi a je oblíbený mezi dachaři, protože neobsahuje dusičnany.Hnojivo vyživuje půdu dusíkem, který v životním cyklu půdních plodin často chybí.

  Také močovina je vynikajícím preventivním opatřením, pokud se ječmenář potýká s problémem, jak se zbavit larev májovek v půdě.Pro vytvoření pracovního roztoku je třeba přidat 5 až 10 g močoviny na litr vody.To stačí na ošetření záhonů o rozloze 20 metrů čtverečních.Pod vlivem močoviny larvy parazitů odumírají – po dvou týdnech můžete bez obav pracovat s půdou po předchozím vykopání záhonů.Během vegetace rostlin je třeba se řídit také vzorci:

  1. Pro ošetření zeleninových plodin je třeba smíchat 6 g močoviny na 1 litr vody.
  2. Keře a ovocné a bobulové stromy vyžadují nižší koncentraci roztoku – stačí naředit 2 g močoviny na 1 litr vody.
  3. Nejnáročnější jsou pokojové rostliny.Potřebují naředit 5-8 g močoviny na 1 litr vody.

  Péči o půdu doporučujeme provádět brzy ráno nebo večer.V denním horku nestihne půda vstřebat dostatek prospěšné látky.Nejvhodnějším obdobím pro použití močoviny je jaro.

  Nejlepším prostředkem proti larvám májovek je chemie

  Pokud se škůdce nezbavíte šetrnými metodami, můžete zkusit použít ‚drsnější‘ chemické prostředky.Vybrali jsme několik účinných prostředků:

 • Zemědělský přípravek.Přípravek, který je zaměřen především na boj proti larvám májovky a vlnatky.Do jedenapůllitrové sklenice přidejte tři čtvrtiny suchého písku a smíchejte s jedním balíčkem přípravku Zemlin.Při výsadbě záhonů přidejte do každé jamky 1 čajovou lžičku směsi.
 • Bazudin.Tento prostředek funguje na bázi diazonu, účinně si poradí s brouky a larvami v zemi.Měl by být také smíchán s pískem a přidán po jedné čajové lžičce do půdy.
 • Actara.Širokospektrální přípravek – lze jej aplikovat do půdy i postřikovat postřikovačem.Působí s pomocí insekticidů.Působí do 15 minut.
 • Aktyfyt.Střevní kontaktní prostředek.Proniká do těla hmyzu, ovlivňuje jeho nervový systém a ochromuje ho.Paraziti pociťují účinky léku po 4-10 hodinách a po několika dnech hynou.
 • Antichrusch.Univerzální přípravek pro zahrádkáře – dobře působí proti larvám májovek a dalším parazitům v jakémkoli vývojovém stádiu.Působí také na principu vlivu na nervovou soustavu hmyzu.
 • Jak bojovat proti larvám májovky na bramborách

  Jaro je pro zahrádkáře tradičně důležitým obdobím, protože v této době začíná ‚štafetový závod‘ ve výsadbě brambor.Zkušení zahrádkáři začínají s výsadbou raných odrůd již začátkem května – koncem dubna.Víme, jak je tento proces pracný a důležitý, proto jsme pro vás vybrali několik tipů, jak se zbavit larev májovek na bramborách a vypěstovat dobrou úrodu:

 • První kultivace půdy by měla být provedena v polovině dubna, tedy v době, kdy již v půdě vyraší plevel.Půdu přihnojte organickým hnojivem.Nezapomeňte vzít v úvahu mucholapky, o které jsme se podělili v materiálu.Zkypřete půdu o 5-7 cm a počkejte 7-10 dní.Později kypření zopakujte, již na úrovni 8-10 centimetrů.
 • Koncem dubna a v prvních květnových dnech můžete začít s výsadbou brambor.Plochým nožem udělejte v zemi malé prohlubně.Pro účinnou kontrolu parazita by měla být dodržena vzdálenost mezi brázdami v 80-85 centimetrech.Do prohlubní přidejte předem připravené hnojivo a vyložte brambory.Snažte se, aby výsadba byla hustší, a dodržujte vzdálenost mezi hlízami plodů 25-30 centimetrů.Brambory zasypte zeminou a na povrchu ponechte nízké hřebínky.To pomůže hlízám rychleji vyklíčit do úrody.
 • Když výsadba stoupne na 7-10 cm, můžete záhony dodatečně ošetřit roztokem manganu.Na litr vody je třeba naředit asi 2 gramy látky.Budete tak mít jistotu, že larvy tesaříka nebudou moci vaše záhony sežrat.
 • Život zahrádkáře je příjemným koníčkem, ve kterém je často nutné, stejně jako v každém jiném podnikání, najít vlastní přístup.Ať už se s broukem májovkou a jeho larvami vypořádáte jakkoli, doufáme, že vám naše rady pomohou dosáhnout toho, co chcete.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments