HomeZahradničeníJak sázet tulipány na jaře: načasování, nuance a požadavky na půdu

Jak sázet tulipány na jaře: načasování, nuance a požadavky na půdu

Tulipány jsou poměrně nenáročné květiny, které mohou pěstovat i začátečníci v květinářství.Tulipány se obvykle vysazují v zimě, ale pokud jste z nějakého důvodu neměli čas, můžete je vysadit i na jaře.Tulipány vysazené na jaře kvetou mnohem později než ty podzimní, což je pro mnoho lidí výhodou.Koneckonců, když na jiných záhonech květiny už dávno uvadly, vaše tulipány vás ještě potěší květy.

 • Kdy vysazovat tulipány na jaře.
 • Jak připravit místo pro výsadbu tulipánů.
 • Jak připravit cibuloviny k výsadbě.
 • Jak na jaře sázet a pečovat o tulipány.
 • Kdy sázet tulipány na jaře

  Kdy vysadit tulipány na jaře, závisí na odrůdě květu.Rané odrůdy tulipánů lze vysazovat v druhé polovině března, kdy roztál všechen sníh a půda není zmrzlá.Pokud se obáváte nadcházejících mrazů, můžete tulipány nejprve zasadit do květináčů a v dubnu je přesadit na záhon.Pozdní odrůdy můžete vysévat od poloviny dubna do konce května.

  Jak připravit místo pro výsadbu tulipánů

  Pro výsadbu tulipánů vyberte slunné místo s lehkou a nekyselou půdou.Půdu zryjte do hloubky 25 cm.Při kopání plochu pohnojte kompostem, dřevěným popelem nebo humusem.

  Jak připravit cibuloviny k výsadbě

  Před výsadbou můžete cibuloviny otužit, aby se nebály náhlých mrazů.Za tímto účelem nechte cibulky přes noc v chladničce.Poté, pokud je to žádoucí, můžete výsadbový materiál namočit na půl hodiny do roztoku: 100 ml peroxidu vodíku na 1 litr vody.Pokud byly cibulky již ošetřeny prodejcem, není to nutné.

  Jak sázet tulipány a pečovat o ně na jaře

  Pokud máte různé odrůdy tulipánů, měly by být vysazeny samostatně, ne smíchány dohromady.Tulipány sázejte tímto způsobem:

 • Udělejte brázdy o trojnásobné délce průměrné cibule.
 • Zalévejte brázdy.
 • Cibulky sázejte špičkou nahoru ve vzdálenosti 10 cm.
 • Cibulky lehce posypte zeminou, ale nezatěžujte je.
 • Půdu na záhonu zarovnejte hráběmi a zalijte ji.
 • Trvá asi 2 týdny, než cibulky zakoření, a po dalších 2 týdnech se objeví první klíčky.Poté, co se objeví první zelené listy, lehce zkypřete půdu hráběmi, ale ne příliš hluboko.Záhon pravidelně zalévejte, aby půda nevyschla.Dbejte na to, aby se voda nedostala na listy.Jarní tulipány vykvetou přibližně na začátku nebo v polovině léta.

  Pokud chcete tulipány vysadit i příští rok, na podzim cibulky opatrně vykopejte a nechte je uskladnit ve sklepě nebo na balkoně.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments