HomeTipyJak rychle vyčistit plechy a formy na pečení: nejúčinnější prostředky

Jak rychle vyčistit plechy a formy na pečení: nejúčinnější prostředky

Každá hospodyňka ví, že nejtěžší věcí v kuchyni je udržovat sporák v perfektním stavu.A zatímco plynovou varnou desku vyčistíte za 15 minut, pečicí plechy a formy se čistí mnohem hůře.

 • Jak odstranit zašlou mastnotu z plechu na pečení.
 • Jak vyčistit hliníkový plech na pečení od sazí.
 • Jak vyčistit smaltovaný plech na pečení od sazí.
 • Jak vyčistit formu na pečení.
 • Jak odstranit zatuchlý tuk z formy na pečení

  Pokud nevíte, jak vyčistit plech na pečení, začněte tím nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem.Vyjměte plech na pečení z trouby.Navlhčete jej a vydatně posypte jedlou sodou.Přidejte trochu prostředku na mytí nádobí.Smíchejte mycí prostředek s jedlou sodou, aby reagoval, a nechte plech s pečicím prostředkem 30-40 minut působit.Plech opláchněte pod tekoucí vodou.

  Plech na pečení lze také vyčistit vyvařením.Znečištěný plech na pečení vložte do trouby.Nalijte do něj dva šálky vody a trochu prostředku na mytí nádobí.Zapněte troubu na 100 stupňů a nechte ji stát 25-30 minut.Během této doby se z povrchu plechu odloupne tuk, který můžete snadno umýt pod vodovodním kohoutkem.

  Plech na pečení můžete vyčistit také doma pomocí kyseliny citronové.Plech na pečení položte na stůl.Navlhčete ho houbičkou a vydatně pokropte kyselinou citronovou.Nechte působit 30-40 minut a poté omyjte pod tekoucí vodou kovovou houbičkou.

  Plech na pečení od zašlých sazí můžete vyčistit běžným pracím mýdlem.Mýdlo nastrouhejte na struhadle.Položte ji na plech, zalijte několika sklenicemi vroucí vody a nechte ji, dokud roztok zcela nevychladne.V případě silného znečištění lze plech s pracím mýdlem nahřát.Za tímto účelem zapněte troubu na 120-150 stupňů a nechte v ní plech s mýdlem 30-40 minut.

  Plech na pečení můžete vyčistit od sazí jakýmkoli čisticím prostředkem určeným k čištění sporáků.Pokud použijete aerosolový čistič sporáků, bude váš plech na pečení zářit jako nový.Pokud nemáte po ruce žádný čisticí prostředek zakoupený v obchodě, můžete plech na pečení vyčistit pomocí jedlé sody a octa.Za tímto účelem vyjměte plech z trouby, bohatě jej posypte jedlou sodou a uhaste ji octem.Jedlá soda a ocet dají vzniknout reakci, díky níž se začne oddělovat škvára od povrchu plechu.Plech s roztokem nechte 30 minut působit a poté jej omyjte pod tekoucí vodou.

  Jak vyčistit hliníkový plech na pečení od sazí

  Potíž s mytím těchto pečicích forem spočívá v tom, že se v tomto případě nesmí používat kyselina.Ocet, citron, kyselina citronová poškodí povrch hliníkového plechu.

  Nejjednodušší způsob čištění hliníkového plechu na pečení je zalít ho vroucí vodou a přidat do ní prostředek na mytí nádobí.Pokud jsou nečistoty příliš velké, nalijte do plechu 2-3 šálky vody, přidejte mycí prostředek a vložte plech na 30 minut do trouby vyhřáté na 130-140 stupňů.

  Hliníkový plech na pečení lze také vyčistit pomocí kávové sedliny.Na plech položte kávovou sedlinu a nechte ji 30 minut působit, poté plech umyjte houbičkou pod tekoucí vodou.Kávová sedlina bude působit jako drátěnka a mastnota půjde snadno dolů.

  Hliníkové plechy na pečení lze také čistit čpavkem tak, že jej nanesete pomocí vatového tamponu nebo houbičky.

  Je zcela zakázáno čistit hliníkový plech nožem.Nepoužívejte kovové kartáče ani houbičky.Pokud tak učiníte, poškodíte horní vrstvu pečicího plechu.

  Jak vyčistit smaltovaný plech na pečení od sazí

  Smaltovaný plech na pečení lze čistit mýdlovým roztokem.Na struhadle nastrouhejte obyčejné mýdlo na praní.Položte mýdlo na plech a zalijte ho třemi šálky vroucí vody.Pokud není znečištění příliš silné, stačí nechat plech na pečení na stole, dokud mýdlový roztok nevychladne.Pokud je vrstva škváry velmi výrazná – vložte plech do trouby a nechte jej 30-40 minut při 100 stupních.

  Smaltovaný plech můžete vyčistit také pomocí jedlé sody.Stačí posypat plech jedlou sodou a přidat několik lžic vody, aby vznikla kaše.Po 20-30 minutách plech omyjte houbičkou pod tekoucí vodou.

  Upozorňujeme, že smaltovaný plech nelze příliš důkladně čistit kovovou houbičkou, jinak ho jen poškrábete.

  Jak vyčistit formu na pečení

  Formy na pečení existují v několika typech: kovové, skleněné a silikonové.

  Měkké silikonové formy se nejsnáze čistí běžným prostředkem na mytí nádobí.Formu vložte do hluboké mísy nebo hrnce, přidejte mycí prostředek a zalijte vařící vodou tak, aby voda zcela zakryla formu.Ponechte formu v roztoku, dokud voda zcela nevychladne.

  Kovové formy na pečení lze čistit pomocí jedlé sody.Formu pokryjte roztokem jedlé sody a vody a nechte ji 30-40 minut působit.Pokud je znečištění velmi silné, přidejte několik lžic prostředku na mytí nádobí.

  Skleněnou zapékací misku lze vyčistit roztokem jedlé sody a prostředku na mytí nádobí.Do formy nalijte prací prostředek, přidejte jedlou sodu a důkladně promíchejte.Formu roztokem potřete a nechte ji 30 minut působit, poté ji opláchněte pod tekoucí vodou.V případě silného znečištění postup opakujte nebo pošlete formu s roztokem na 20-30 minut do trouby při teplotě 120-140 °C.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments