HomeTipyJak přežít horko bez problémů: 4 praktické lifehacky

Jak přežít horko bez problémů: 4 praktické lifehacky

Letošní léto trhá teplotní rekordy.Zatímco někteří Ukrajinci mají z teplých dnů upřímnou radost, jiní zoufale hledají způsoby, jak horko přežít.

Pálící slunce vám samozřejmě nebude vadit, pokud budete odpočívat u bazénu s vychlazeným koktejlem, ale každodenní život, zejména ve městě, ztěžují abnormální teploty.

Jak přežít horko ve městě – nejlepší ochlazovací vychytávky

Nejúčinnějším způsobem jsou samozřejmě klimatizace.Díky nim se můžete cítit pohodlněji v kancelářích, provozovnách i autech.Správně nastavené klimatizace dokážou vytvořit příjemné mikroklima, ale měli byste si dát pozor, abyste s nimi neonemocněli.

Tato rada je samozřejmě příliš banální, protože ne každý z nás si může toto chladicí zařízení doma dovolit.Nabízí se tedy otázka, jak přežít horko bez klimatizace? K tomu existuje řada alternativních chladicích zařízení, jako jsou elektrické ventilátory, některé dokonce s funkcí mokrého chlazení.Pro mobilnější použití můžete vyzkoušet miniventilátory, které jsou napájeny z dlažební kostky.

Jak přežít horko venku – základní tipy

Existuje několik základních pravidel, jak pomoci svému tělu přežít horko.Všechny tyto tipy lze snadno realizovat.Proto si je poznamenejte:

 • v horkém dni se snažte nosit oblečení světlých odstínů, ignorujte tmavé barvy, zejména černou, protože ta pohlcuje sluneční teplo, volte přírodní tkaniny, například len.
 • Nezůstávejte zbytečně dlouho na slunci, dávejte přednost místům ve stínu, a pokud se necítíte vůbec dobře, vyhledávejte klimatizovaná místa.
 • Snažte se pít hodně vody, to pomůže tělu odolávat teplotním anomáliím.
 • Noste sluneční brýle a používejte opalovací přípravky.
 • K těmto radám byste měli přidat další odpočinek, pokud vás zajímá, jak přežít horko pro těhotné ženy.V tomto období se zejména ženy musí obávat poškození teplem.V nejteplejších dnech se vyplatí vůbec zůstat doma, zejména v posledních měsících těhotenství.

  Když zdraví selže – jak přežít horko pro hypertoniky

  S takovými vlastnostmi těla je třeba při abnormálně vysokých teplotách zacházet velmi opatrně.Doporučujeme konzultovat individuální pravidla s lékařem, ale pro tento případ existují základní lékařské rady.

 • Každé své ráno v horku začněte měřením krevního tlaku.V případě potřeby si vezměte tabletu a mějte potřebné léky u sebe.
 • Pokud se ráno necítíte dobře, je nejlepší zůstat pokud možno doma.Horko váš stav pouze zhorší.To je důležité zejména pro řidiče a pracovníky v profesích, které vyžadují zvýšenou koncentraci.
 • Lidé s hypertenzí by měli omezit pobyt na slunci od 11 do 15 hodin.Je lepší se opalovat a být na pláži před 11. hodinou.
 • Pokud je to možné, sprchujte se během dne chladnou vodou a omezte příjem vody, abyste se vyhnuli otokům.
 • Kromě toho věnujte pozornost své stravě.Omezte nadměrnou konzumaci velmi slaných a tučných jídel.Dávejte přednost lehkým ovocným a zeleninovým svačinám.
 • Tyto rady jsou důležité i v případě, že jde o to, jak přežít horko u kardiaků.Doporučuje se nezapomínat na užívání léků, které ovlivňují váš každodenní stav.Musí je předepsat lékař.

  Lidé s chronickým onemocněním vědí, co dělat, když se v horku cítíte velmi špatně.V takovém případě je lepší užívat léky a měřit si krevní tlak.Požádejte o pomoc v nejbližší lékárně.Lékárník vám s tím pomůže, nebo v případě potřeby zavolá záchranku.

  Pokud to nemůžete udělat, požádejte o pomoc kolemjdoucí.Upozorněte je, jaké tablety jste užil/a, aby mohli tuto informaci v případě potřeby předat zdravotníkům.

  Dříve vám lékaři vysvětlili, proč byste v horku měli pít raději horký čaj než studenou vodu a čím byste nikdy neměli hasit žízeň.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments