HomeZahradničeníJak přesazovat kaktusy a nenechat se píchnout: pravidla a pokyny

Jak přesazovat kaktusy a nenechat se píchnout: pravidla a pokyny

Kaktus je oblíbená pokojová rostlina.Stejně jako každá jiná květina potřebuje kvalitní péči, včetně přesazování.UNIAN vám poradí, zda je nutné kaktus po zakoupení přesazovat a kdy je lepší to udělat.

 • Jak přesadit kaktus s velkými jehlicemi – bezpečnostní pravidla.
 • Jakou půdu potřebují kaktusy – doporučení.
 • Jak přesadit vysoký kaktus nebo jiný kaktus – technologie.
 • Dříve jsme si řekli, proč orchideje nekvetou a co dělat pro bujné kvetení.

  Jak přesadit kaktus s velkými jehlicemi – bezpečnostní pravidla

  Většina kaktusů má jedinečnou vlastnost – velké jehlice, které chrání rostlinu před nekoordinovaným napadením zvenčí.Z hlediska přírodních zákonů je to výhodné, ale přesazování takové rostliny je obtížné.Abyste se nepopíchali, můžete použít kuchyňské kleště nebo kuchyňské chňapky nebo rostlinu omotat malířskou páskou.

  Jakou půdu potřebujete pro kaktusy – doporučení

  Než začnete kaktus přesazovat, musíte pro něj vybrat květináč.Velikost květináče závisí na velikosti rostliny – pokud potřebujete kaktus přesadit v období jeho aktivního růstu, protože se začal opírat kořeny o stěny květináče, má smysl vzít květináč o 2-3 cm větší než ten předchozí.Pokud chcete přesadit starý kaktus, který již přestal růst, můžete použít stejný květináč nebo koupit nový, který má o 1 cm větší průměr.

  Důležitá je také zemina – ve specializovaných obchodech se obvykle prodává zemina ‚Pro kaktusy‘, obsahuje všechny látky, které rostlina potřebuje.V případě potřeby do něj můžete přidat drcené cihly nebo hrubý písek.Je důležité si uvědomit, že 3-4 dny před přesazením kaktusu byste měli přestat zalévat – to pomůže rostlinu snadno vyjmout z květináče.

  Jak přesadit vysoký kaktus nebo jakýkoli jiný kaktus – technologie

  Chcete-li rychle a bezpečně přesadit kaktus, postupujte podle tohoto návodu:

 • Odstraňte vrchní vrstvu zeminy, otočte kaktus vzhůru nohama, zabalte ho do ručníku nebo složených novin a vyjměte ho z květináče.
 • Uvolněte kořeny a přebytečnou zeminu vyhoďte.
 • Zkontrolujte kořeny a odstraňte suché nebo nemocné kořeny.
 • Naplňte květináč zakoupenou zeminou, umístěte do něj rostlinu a zasypte ji zeminou.
 • Upozorňujeme, že při vyndávání kaktusu z květináče by se neměl vytahovat násilím – tyto rostliny jsou náchylné ke zranění, takže pokud se vám nedaří květ vyndat snadno – klepněte na vázu nebo ji úplně rozbijte.

  Přesazený kaktus můžete zalévat nejdříve po týdnu.Dále je třeba se spolehnout na stav půdy – za 7-10 dní by měla zcela vyschnout.Jakmile se tento režim ustálí, je přijatelné vrátit se k obvyklému harmonogramu.Samotné kaktusy jsou nenáročné na péči, stačí jen umístit květinu na slunné místo a zajistit jí pravidelnou zálivku.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments