HomeTipyJak prát péřovou bundu v ruce nebo v pračce: tipy a rady

Jak prát péřovou bundu v ruce nebo v pračce: tipy a rady

Zimní oblečení z prachového peří nebo syntoponu je poměrně rozmarné – mnoho lidí si stěžuje, že při praní v pračce se srazí výplň a výrobek ztratí svůj atraktivní vzhled.UNIAN vám poradí, jak prát péřovou bundu v pračce a zda můžete svou oblíbenou bundu vyprat vlastnoručně.

 • Jak vyprat péřovou bundu na syntepon – příprava a režimy.
 • Jak vyndat skvrny na zimní bundě.
 • Jak vyprat péřovou bundu v automatické pračce.
 • Jak prát péřovou bundu ručně.
 • Jak sušit péřovou bundu na synteponu.
 • Proč na péřové bundě po vyprání zůstávají šmouhy.
 • Jak vyprat péřovou bundu na syntepon – příprava a režimy

  Než se pustíte do praní, musíte znát několik pravidel.Můžete si je prostudovat na obrázku níže.

  Pravidla pro praní péřové bundy / Infografika UNIAN

  Mezi doporučeními na štítku jsou nejčastější:

 • ‚přeškrtnutá pánev‘ – praní je zakázáno.
 • ‚ruka a pánev‘ – je povoleno pouze mytí rukou (nejčastěji se vyskytuje na výrobcích s přírodními složkami).
 • ‚čísla‘ – optimální teplota vody.
 • ‚Čára pod ikonou umyvadla‘ – praní v jemném režimu.
 • Pokud se právě chystáte koupit péřovou bundu a víte jistě, že ji budete prát doma – zvolte prošívané modely.Ty se na rozdíl od jednodílných výrobků, jejichž výplň je sražená až na dno, lépe perou a suší v pračce.

  Jak odstranit skvrny na zimní bundě

  Nejčastěji se péřová bunda zašpiní na rukávech, límci a lemu.Než vše vyperete, můžete skvrny bodově odstranit.Univerzální možností je namydlit skvrnu mýdlem na praní, potřít a nechat chvíli působit.

  Existuje několik doporučení, jak odstranit obtížné skvrny:

 • Mastnota – směs škrobu a soli v poměru 1:1 + voda.Takovou pastu je třeba rozetřít na skvrnu, počkat a smýt vlhkou houbou.
 • Tónovací krém a pudr – vatový disk navlhčený micelární vodou.
 • Skvrna na bílé látce – čpavkový alkohol a peroxid v poměru 1:1.Problematické místo potřete a opláchněte vodou.
 • Je možné vyrobit domácí odstraňovač skvrn, který smyje veškeré znečištění.K tomu smíchejte 2 lžičky čpavku a pracího prostředku ve sklenici vody.Rozetřete na znečištěná místa a poté smyjte vodou.Nezapomeňte, že po takové manipulaci je třeba péřovou bundu ještě vyprat, jinak na ní zůstanou šmouhy.

  Jak vyprat péřovou bundu v automatické pračce

  V jakém režimu prát péřovou bundu se synteponem / depositphotos.com

  Otočte péřovou bundu naruby, vložte ji do pračky a přidejte 2-3 tenisové míčky.Na praní můžete použít speciální.Jediný bod – zkontrolujte, zda míčky nezmění barvu.

  Přečtěte si také8 způsobů, jak vyprat kuchyňskou utěrku: Zbavte se mastnoty a zápachuNaplňte přihrádku tekutým práškem nebo vložte do kapslí, můžete přidat kondicionér.Pokud máte režim pro praní svrchního oblečení – zapněte ho, pokud ne, postačí režim Jemné, Vlna nebo Hedvábí.Optimální teplota je 30 °C.Doporučujeme na závěr spustit dodatečné máchání, aby v oděvu nezůstal žádný prací prostředek.

  Užitečná rada: při praní vložte do bubnu ručník, který neprosvítá.Díky tomu se vaše zimní bunda nenafoukne do neuvěřitelných rozměrů.A nikdy neperte dvě péřové bundy dohromady.

  Jak prát péřovou bundu ručně

  Naplňte vanu nebo umyvadlo teplou vodou, jejíž teplota by neměla překročit 30 °C.Poté ve vodě rozpusťte prášek, množství by mělo být stanoveno podle návodu.Namočte péřovou bundu do vody na 15-20 minut a poté ji otřete houbou.Nikdy netřete rukávy nebo části péřové bundy o sebe – oděv byste zničili.

  Nakonec péřovou bundu jemně vyždímejte a opláchněte ji v čisté vodě, dokud na ní nezůstanou žádné stopy po prášku.Je přísně zakázáno ždímat nebo ždímat svrchní oděv.

  Jak sušit péřovou bundu se synteponem

  Jak sušit péřovou bundu bez chuchvalců / depositphotos.com

  Po vyprání péřovou bundu vyklopte, narovnejte a vyjměte kapsy.Pověste ji na ramínka a vyneste ji na balkon nebo do pokoje.Pokud jste výrobek prali v ruce, můžete jej nechat nad vanou, dokud voda neodteče.Pravidelně ždímejte spodní část oděvu a odvádějte tekutinu.

  Je přísně zakázáno sušit péřovou bundu fénem nebo na radiátoru – měla by schnout přirozeně mimo dosah topných zařízení.Rovněž je lepší nepoužívat režim sušení v pračce – takový postup může zničit přírodní výplň, která následně výrobek ztenčí a sníží jeho tepelně izolační vlastnosti.

  Proč jsou na péřové bundě po vyprání šmouhy

  Existuje celý seznam problémů, se kterými se lidé potýkají po vyprání svrchního oblečení.UNIAN analyzoval nejčastější z nich:

 • Peří nebo syntepon se uvnitř shlukuje – během sušení náplň ručně rozprostřete, pokud to nepomůže – znovu vyperte.
 • Na oděvu jsou šmouhy – prací prostředek nebyl vyprán, oděv dodatečně vymáchejte.
 • Zůstávají staré skvrny – napoprvé jste je dobře neodstranili, zopakujte postup znovu a poté péřovou bundu znovu vyperte.
 • Objevil se nepříjemný zápach – vyneste výrobek na čerstvý vzduch, vyvětrejte jej.Pokud to nepomůže, vyperte jej znovu.
 • Je důležité si uvědomit, že péřová bunda schne různě dlouho: od několika hodin až po několik dní.Než ji uložíte do skříně, ujistěte se, že zcela uschne.Pokud tak neučiníte, dojde k navlhnutí a začátku procesu hnití výplně.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments