HomeTipyJak používat vaječné skořápky jako hnojivo: Jak na vaječné skořápky: 5 osvědčených...

Jak používat vaječné skořápky jako hnojivo: Jak na vaječné skořápky: 5 osvědčených lifehacků

Vaječné skořápky jsou oblíbeným lidovým prostředkem, který často používají zelináři a zahrádkáři jako hnojivo pro rostliny.Skořápky mají vysokou koncentraci uhličitanu vápenatého a velké množství draslíku, hořčíku, křemíku, fosforu a dalších užitečných látek.UNIAN vám poradí, jak správně přidávat vaječné skořápky do půdy.

 • Jak správně vyrobit hnojivo z vaječných skořápek.
 • Vaječné skořápky od škůdců.
 • Je možné mulčovat vaječnými skořápkami.
 • Vaječné skořápky jako hnojivo pro pokojové květiny.
 • Použití vaječných skořápek pro sazenice.
 • Dříve jsme hovořili o tom, čím je lepší hnojit jahody v létě a na jaře.

  Jak správně vyrobit hnojivo z vaječných skořápek

  Následující plodiny potřebují hnojení vaječnou skořápkou:

 • noční rostliny: brambory, rajčata, papriky, lilky;
 • Zelí: brokolice, kedlubny, bílé a květákové zelí.
 • luštěniny: fazole, hrách.
 • dýně: okurky, cukety, patisony, dýně.
 • Kořenové plodiny: mrkev, ředkvičky, červená řepa.
 • Cibule a bylinky: saláty, cibule, kopr.
 • Vaječné skořápky se v půdě rozkládají a postupně a dlouhodobě dodávají rostlinám užitečné látky.Chcete-li je použít jako hnojivo, rozdrťte je a rozsypte v husté vrstvě na záhony a pak je překopáním zapravte do půdy.

  Pamatujte: čím jemněji je skořápka rozemleta, tím dříve bude použitelná.

  Vaječné skořápky od škůdců

  Kromě toho tento lidový prostředek pomáhá zbavit se medvědů, černohlávků, slimáků nebo hlemýžďů – nepříjemných škůdců na zahradě.Účinný prostředek se připravuje jednoduše: je třeba rozdrtit skořápku, smíchat ji s rostlinným olejem a zakopat do řádků.

  Mimochodem, vaječné skořápky jsou stejně účinné i proti bramborovému chrobákovi coloradskému – stačí rostliny zasažené škůdci posypat moukou ze skořápek.Za několik dní nezvaní hosté padnou mrtví.

  Je možné mulčovat vaječnými skořápkami

  Třetí možností péče o zeleninovou zahradu je použití vaječných skořápek jako mulče.Je účinný zejména pro keře bobulovin.Aby byla účinnost vysoká, není nutné skořápky rozemlít na mouku – rozlámejte je na několik kusů.

  Takový mulč se nebude dlouho rozkládat, ochrání půdu před vysycháním, rostliny před škůdci a zeleninovou zahradu před plevelem.

  Vaječné skořápky jako hnojivo pro pokojové květiny

  Z vaječných skořápek lze připravit vynikající nálev – pomůže urychlit růst pokojových květin a posílit jejich stonky.

  Musíte vzít skořápky syrových vajec, důkladně je umýt, vložit je do hluboké nádoby (můžete vzít sklenici), zalít vodou, uzavřít víčkem a trvat 4-5 dní, přičemž nezapomeňte obsah jednou denně protřepat.Na konci uvidíte, že na povrchu je pěna a samotný nálev má mírně nepříjemný zápach.Tak by to mělo být – intenzita zápachu závisí na tom, jak dobře byla vejce omyta.

  Nálev zřeďte teplou vodou v poměru 1:1 a zalijte jím pokojové rostliny.

  Použití vaječných skořápek pro sazenice

  Mnoho zkušených zahrádkářů přidává mouku z vaječných skořápek do truhlíků se sazenicemi, do kterých již byla zaseta semena.Přikryjte vrchní část zeminou a počkejte – vápník obsažený ve vaječných skořápkách aktivuje klíčení semen a pomůže budoucím rostlinám zesílit.Některým šikovným lidem se dokonce daří používat půlky vaječných skořápek místo nádob pro sazenice.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments