HomeTipyJak používat ocet na zeleninové zahrádce: 6 nezřejmých možností

Jak používat ocet na zeleninové zahrádce: 6 nezřejmých možností

Ocet může nahradit velké množství dílenských prostředků péče o dačický pozemek.Tento ‚babiččin lék‘ je již dlouho považován za důstojnou alternativu mnoha chemických přípravků.UNIAN zjišťoval, zda je možné zalévat květiny octovým roztokem a zda je účinný proti různému hmyzu.

 • Ocet na květiny a semena.
 • Ocet na housenky a jiné škůdce.
 • Jak se zbavit moučné plísně pomocí octa.
 • Ocet z plevele na cestách a záhonech.
 • Octové krmivo pro okurky a květiny.
 • Jablečný ocet na štípance od komárů.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jak lze sodu využít na zeleninové zahrádce.

  Ocet na květiny a semena

  Pokud vás nebaví čekat, až semena vyklíčí, můžete tento proces urychlit.Je třeba zředit ocet v poměru 1:9 (například 100 ml octa na 900 ml vody), vzniklý roztok navlhčit gázou nebo látkou a zabalit do něj semena.V této formě semena uchovávejte po různě dlouhou dobu:

 • 24 hodin – petržel, kopr, mrkev, pastinák a další pevně tvarovaná semena.
 • 12 hodin – rajčata, papriky, lilky.
 • 7-8 hodin – okurky, dýně, cukety.
 • Po uplynutí této doby je třeba semena usušit a vysévat.Buďte si jisti – doba jejich klíčení se mnohonásobně prodlouží.

  Ocet od housenek a jiných škůdců

  Chrobák bramborový coloradský, mšice, blanokřídlí, housenky zelí, škůdci – všechen tento hmyz zmizí, pokud proti němu použijete stolní ocet.Pokud nevíte, čím ošetřit zeleninovou zahradu od škůdců, ocet je jedním z nejlepších osvědčených prostředků.

  Nejúčinnější bude ošetření výsadeb na začátku sezóny, aby škůdci pochopili, že nebudou čekat na příznivé podmínky pro život.Ocet je však vhodný i jako preventivní prostředek:

 • proti bramborovému chrobákovi coloradskému – 100 ml octa a 200 g hořčičného prášku zředíme v 10 litrech vody, rostliny postříkáme za suchého dne.
 • proti mšicím – 150 ml octa zředit v kbelíku vody, postřik rostlin.
 • proti bázlivci křížatému a bázlivci kapustovému – 30 ml octa zředit v 8 litrech vody, postříkat rostliny.
 • proti slimákům – 100 ml octa zředěného ve 300 ml vody, postřik rostlin.
 • proti mravencům – zřeďte 1 litr octa v 1 litru vody a mraveniště postříkejte.
 • Zeleninovou zahradu je nutné ošetřovat 3-4 dny po sobě, dokud neuvidíte, že hmyz zmizel.

  Již dříve jsme hovořili o tom, jak ošetřit zelí proti blanokřídlým a housenkám a jak se nadobro zbavit brouka bramborníka coloradského.

  Jak se zbavit moučnaté plísně pomocí octa

  Houbová onemocnění jsou nepříjemné útvary, které se mohou objevit na každé rostlině.Zvláště pokud se ukázalo, že léto bylo chladné a deštivé, protože vlhko – příznivé prostředí pro množení hub.V takovém případě je třeba plodinu okamžitě zachránit ošetřením roztokem octa.Provádět takové manipulace lze s rajčaty, okurkami, cuketami, okrasnými a ovocnými keři i stromy.

  Je třeba zředit 120 ml octa v 10 litrech vody a postižené rostliny ošetřovat každých 5-7 dní.Tento prostředek je vhodný na fytoftózu, moučnivku, černou plíseň a mnoho dalších chorob.

  Ocet na plevel na cestách a záhonech

  Boj s plevelem je samozřejmě ‚bolestí hlavy‘ každého dačického rodáka, takže chcete najít účinný prostředek, který vás nežádoucí vegetace zbaví na dlouhou dobu.Za ten se považuje právě ocet ve formě roztoku.

  Recept: Převařte 1 litr vody, přidejte 75 ml octa, 40 g soli, 1 lžíci tekutého mýdla.Roztok rozmíchejte, nechte vychladnout a postříkejte plevel.

  Nezapomeňte, že plevel je lepší ošetřovat za suchého bezvětří, aniž byste se dostali na pěstované rostliny.Dříve jsme radili, jak zničit plevel v zeleninové zahradě, pokud známé metody nepomáhají.

  Octové hnojivo pro okurky a květiny

  Pokud máte na zeleninové zahradě rostliny, které mají rády kyselou půdu, pak pomocí octa bude možné urychlit dozrávání a zvýšit množství úrody.Zmínili jsme se o tom, když jsme vám říkali, jak hnojit okurky pro dobrou úrodu.

  Totéž platí pro květiny – hortenzie, vřesy nebo azalky budou v kyselé půdě kvést bujněji.

  Je třeba zředit 100-120 ml octa v 10 litrech vody a zalévat rostliny pod kořeny jednou za 10 dní, dokud nezačnou plodit.Jakmile se objeví květy, se zaléváním přestaňte.

  Užitečná rada: pokud chcete prodloužit životnost řezaných květin, přidejte do vázy 1-2 lžíce octa na každý litr vody.

  Jablečný ocet na komáří štípance

  Otravný hmyz je v létě běžným, ale nepříjemným jevem.Pokud nechcete, aby vás komáři štípali, ošetřete si pokožku lidovým prostředkem – smíchejte stejné množství octa, šamponu a rostlinného oleje a pak vše naneste na holou kůži.

  Ocet lze také použít jako lék, pokud vás komár již kousl.Smíchejte ocet a jedlou sodu na kaši a naneste ji na kousnutí.Tato ‚babiččina metoda‘ pomůže zmírnit zarudnutí a svědění.

  V předchozím článku jsme si podrobně řekli, proč potřebujete v domácnosti jablečný ocet.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments