HomeZahradničeníJak oživit prošlá a stará semena, aby určitě vyklíčila

Jak oživit prošlá a stará semena, aby určitě vyklíčila

Na Ukrajině začala sezóna setí a mnoho dačických pěstitelů třídí své dlouholeté zásoby osiva.Mezi nimi se mohou nacházet semena prošlá, skladovaná v nevhodných podmínkách nebo několik let prošlá.Taková semena nevyhazujte.Lze je oživit, i když klíčivost takových semen nebude stoprocentní.

 • Která semena lze oživit.
 • Co je třeba udělat před revitalizací osiva.
 • Jak revitalizovat semena pomocí peroxidu vodíku.
 • Jak oživit semena šťávou z aloe.
 • Jak oživit stará semena pomocí změn teplot.
 • Jak oživit prošlá semena pomocí růstových stimulátorů.
 • Dříve jsme také psali, v čem namáčet semena před výsevem, aby dala dobrou úrodu.

  Jaká semena lze oživit

  Ne všem semenům lze dát druhý život.Aby bylo možné určit, která semena lze oživit a která je třeba zlikvidovat, provádí se kalibrace.

  Za tímto účelem se rozpustí 5 g soli ve 100 ml vody.Do tohoto roztoku nasypte semena.Ta semena, která zůstanou na hladině, jsou vhodná ke klíčení.Ta, která se potopila, rozhodně nevyklíčí.

  Tímto způsobem můžete zkontrolovat jakákoli semena – semena zeleniny, květin i bobulovin.

  Co je třeba udělat před oživením semen

  Před revitalizací prošlých semen namočte sadbu na 2-3 hodiny do čisté nebo rozpuštěné vody.Tím zabráníte jejich chemickému spálení revitalizačními přípravky.

  Jak oživit semena peroxidem vodíku

  Peroxid vodíku vyživuje semena kyslíkem a pomáhá jim rychleji se ‚probudit‘.Pro oživení semen připravte slabý roztok – 3% peroxid vodíku rozpuštěný ve vodě v poměru 1:9. Roztok je vhodný pro oživení semen.

  Semena se v tomto roztoku ponechají 3 hodiny až 2 dny.Čím jsou semena starší, tím více času potřebují k probuzení.Poté se mokrá semena rozloží na utěrku a navlhčí se normální čistou vodou.Až do výsevu skladujte semena na světle.

  Jak oživit semena šťávou z aloe

  Šťáva z aloe je další životodárnou látkou užitečnou pro semena.Je to přírodní stimulátor růstu.Vložte semena do roztoku šťávy z aloe a vody ve stejném poměru na 6-8 hodin.Poté je mírně osušte a zasejte do země.Semena není třeba od šťávy oplachovat.

  Jak oživit stará semena změnou teploty

  Stará semena, která byla skladována po mnoho let, lze ‚probudit‘ teplotními otřesy.Tato metoda však nepomůže, pokud bylo osivo skladováno za nevhodných podmínek.

  K tomu si vezměte dvě nádoby.Jednu naplňte horkou vodou a druhou studenou vodou.Semena zavažte do plátěného sáčku.Semínka střídavě ponořujte nejprve do horké vody a poté na 5-6 sekund do studené vody.Celkem by mělo být provedeno alespoň 6 ponoření v obou nádobách.

  Poté semena osušte na látce nebo ubrousku a zasaďte je do půdy.

  Jak oživit prošlá semena pomocí stimulátorů růstu

  Růstové stimulátory pomohou oživit prošlá semena.Tyto přípravky lze zakoupit v agroobchodech nebo na trhu.Přípravek nařeďte podle návodu – obvykle se 2 g látky rozpustí v 1 litru vody.Semena namočte na 3 hodiny, osušte na utěrce a ihned zasaďte.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments