HomeZahradničeníJak otestovat klíčivost semen před výsadbou: 3 snadné způsoby

Jak otestovat klíčivost semen před výsadbou: 3 snadné způsoby

Každý zahrádkář by měl zkontrolovat klíčivost semen – je nutné, abyste si předem zjistili, kolik semen potřebujete k výsadbě a kolik klíčků dají.UNIAN zjistil tři základní způsoby takového testu.

 • Jak testovat semena na klíčivost ve slané vodě.
 • Jak zjistit vhodnost semen pro výsev pomocí vlhké látky.
 • Jak testovat klíčivost semen pomocí dřevěných hoblin.
 • Jak testovat semena na klíčivost ve slané vodě

  Je důležité předem vědět, že tato metoda pomáhá pochopit kvalitu sadebního materiálu – nic jiného.Je však také nutná – existují semena, která se zvenčí jeví jako úspěšná, ale nakonec z nich nic nevyroste.

  Napište, jak testovat semena na klíčivost ve slané vodě:

 • připravte roztok (1 lžička soli na 1 litr vody).
 • Nalijte jej do nádoby a vložte do ní semena.
 • počkejte 2-3 hodiny.
 • Po uplynutí této doby je nutné se podívat na výsadbový materiál.Semena, která vyplavou na hladinu, jsou nekvalitní, zatímco ostatní, která klesla na dno nádoby, jsou kvalitní a vhodná k výsadbě.Pokud se nechystáte hned sázet, můžete je umýt a usušit, nebo namočit a poté vložit do země.

  Jak můžete zjistit vhodnost semen k výsevu pomocí vlhké utěrky

  Druhá možnost, kterou můžete použít před přípravou solného roztoku pro testování osiva nebo místo něj.Musíte vzít vlhkou utěrku (nebo navlhčit obyčejnou utěrku), položit ji na dno velké nádoby a rozprostřít na ni kalibrovaná semena, přičemž mezi jednotlivými semeny je třeba dodržet určitou vzdálenost.Přikryjte nádobu víkem nebo potravinovou fólií a nechte ji takto několik dní stát.Každý den byste měli víko sejmout a semínka vyvětrat – zabráníte tak tvorbě plísní a vysychání tkáně.

  Jak testovat klíčivost semen pomocí pilin

  Pokud se chystáte pěstovat fazole, hrách, meloun nebo cukety, můžete tímto způsobem otestovat semena na klíčivost.Měli byste vzít piliny, lehce je navlhčit vodou (zvlhčit) a rovnoměrně je rozprostřít na dno vybrané nádoby ve vrstvě 2 cm.Poté rozprostřete semena, přičemž mezi jednotlivými semeny dodržujte vzdálenost 1-2 cm.Přikryjte vrstvou pilin a nechte vyklíčit.Po několika dnech uvidíte výsledek a sami si uvědomíte, která semena jsou vhodná pro výsadbu.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments