HomeTipyJak ošetřit zahradu na podzim: ochrana před škůdci a chorobami

Jak ošetřit zahradu na podzim: ochrana před škůdci a chorobami

Léto na Ukrajině skončilo, ale práce zahrádkářů nekončí.Mají před sebou důležitý úkol – postříkat stromy na zahradě.Škůdci stromů před mrazy kladou vajíčka do kůry nebo se pod kůru schovávají na přezimování.

Podzimní ošetření pomůže zbavit se veškerého hmyzu, který stromům škodí, a zabránit chorobám na zahradě.Ošetření by se mělo provádět za suchého a bezvětrného počasí.Postřik se doporučuje kombinovat s bílením kmenů.

Kdy ošetřit zahradu na podzim

Na podzim se doporučuje ošetřit strom dvakrát.První preventivní ošetření se provádí na začátku podzimu, jakmile je ze stromu odstraněna úroda.Podruhé se zahrada postříká po začátku mrazů, protože hmyz se před mrazem ukrývá pod kůrou.Provádí se koncem října nebo začátkem listopadu, kdy noční teploty klesají pod bod mrazu.

Jak ošetřit zahradu na podzim: nejlepší prostředky

 • Proti houbovým chorobám a neštovicím jabloní, stejně jako proti škůdcům a jejich larvám se stromy postříkají roztokem močoviny.Jedná se o dusíkaté hnojivo, které se prodává v agroobchodě. 500 ml močoviny se zředí v 10 litrech vody.Roztok se nastříká na stromy a půda se zavlaží.
 • Dobrým prostředkem proti moučnivce, hnilobě, larvám škůdců a dalším problémům se stromy je síran měďnatý.V 1 litru vody se zředí 10 g granulí.Roztokem se postříkají kmeny a koruna.Čím jsou stromy mladší, tím méně je třeba je ošetřovat.
 • Švestky, třešně a meruňky se postříkají roztokem síranu železitého.Je účinný nejen proti mechu, parchii a dalším chorobám, ale také vyživuje rostliny železem.Příprava: 1 kg vitriolu se zředí v 15 litrech vody.
 • Bordeauxská kapalina se používá k ochraně zahrady před padlím, hnilobou a houbovými chorobami.Tento přípravek můžete zakoupit v agroobchodě.Ošetřují se nejen ovocné stromy, ale také vinná réva a jahodové keře.
 • Angrešt, rybíz a maliny se na podzim ošetřují roztokem s jedlou sodou a mýdlem.V 10 litrech teplé vody rozpustíme 1 kg sody a jedno nastrouhané prací mýdlo.
 • Bělení stromů na podzim

  Otázka, zda se mají stromy na podzim bělit, je diskutabilní.Někteří zahradníci se domnívají, že bělení stromů je zbytečný a zastaralý postup.Jiní se domnívají, že tento postup chrání kmen před škůdci a zimními mrazy.

  Pokud se rozhodnete pro podzimní bělení stromů, doporučujeme připravit tuto směs: 80 g kaseinového lepidla, 500 g síranu měďnatého a 3 kg vápna.Přísady smíchejte a doplňujte vodou, dokud směs nebude mít konzistenci podobnou zakysané smetaně.Poté naneste na kmeny v tenké vrstvě.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments