HomeTipyJak odstranit plíseň v pračce: finančně nenáročné a bezpečné jednoduché postupy od...

Jak odstranit plíseň v pračce: finančně nenáročné a bezpečné jednoduché postupy od odborníků

Plíseň v pračce je příběh, který zná mnoho lidí.Dříve nebo později se plíseň a vodní kámen objeví na každé pračce, protože se o ni nestaráte.Proto je třeba pračku pravidelně čistit – můžete si samozřejmě koupit speciální prostředek, který není vždy levný, a můžete jen zajít do kuchyně a prohledat skříň.

Plíseň je houba, objevuje se při zvýšené vlhkosti a poměrně rychle se ‚rozšíří‘ na jakémkoli povrchu.Protože mnozí z nás zanedbávají pravidlo vytírat po praní ‚vnitřek’ pračky do sucha, je plíseň v těchto spotřebičích častým hostem a je nebezpečná – jak pro zdraví člověka, tak pro věci, které pereme, i pro pračku samotnou.

Existuje několik poměrně dostupných prostředků, jak plíseň v pračce vyčistit, aniž byste ji poškodili.Stačí mít po ruce kyselinu citronovou nebo 9% stolní ocet.Ty jsou považovány za bezpečné pro strojní zařízení a jeho části.

Jak odstranit plíseň v pračce pomocí kyseliny citronové

Nejčastější místa, kde se plísně tvoří, jsou v zásobníku na prášek, ve filtru pračky a na těsnicí gumě a pod manžetou poklopu.Zde najdete návod, jak je vyčistit:

 • Čištění zásobníku, přihrádky a filtru.
 • Pro čištění zásobníku a přihrádky připravte roztok: 1 lžička.kyseliny citronové rozpuštěné ve 200 ml horké vody, poté jej nalijte do zásobníku a nechte nějakou dobu působit.Pokud je zásobník znečištěn ze všech stran, měl by být zcela ponořen do roztoku (200 g kyseliny na 10 litrů horké vody) a ponechán asi 1-2 hodiny.

  Stejně postupujte i u silně znečištěného filtru: odšroubujte jej (je umístěn v zadní části přístroje), odstraňte z něj hlavní nečistoty a ponořte jej na chvíli do roztoku, poté jej vyčistěte a opláchněte.

  Chcete-li vyčistit přihrádku zásobníku, namočte do připraveného roztoku kousky papírových utěrek, toaletního papíru nebo bavlněných kotoučů a pokryjte jimi všechna znečištěná místa a prohlubně přihrádky.Nechte působit 30 minut a poté omyjte hadříkem namočeným ve stejném roztoku.

  Místo kyseliny citronové můžete použít jedlou sodu v poměru: 20 g sody na 1 litr vody nebo 200 g sody na 10 litrů.

 • Čištění bubnu a těsnění.
 • Plíseň se nejčastěji objevuje na těsnění stroje s horizontálním vkládáním a stopy vodního kamene mohou být vidět i v samotném bubnu.Abyste to všechno vyprali, měli byste do zásobníku na prášek nalít 100 g kyseliny citronové (200 g, pokud je špína silná) a spustit praní v režimu naprázdno – při t 60C, v režimu ‚Bavlna‘ a s odstřeďováním 400 otáček.Nedoporučuje se nastavovat vyšší teplotu: při vysokých teplotách se plast začíná kazit, křehne a praská.Mimochodem, tímto způsobem můžete vyčistit a vyčistit samotný čep od vodního kamene.

  Po tomto postupu ve stejném roztoku kyseliny citronové (1 čl.) ve stejném roztoku kyseliny citronové (1 lžička na 200 ml horké vody) namočte hadřík a znovu přejděte pod a nad těsněním.Poté vše otřete do sucha – tak by se mimochodem mělo postupovat po každém mytí.

  Doporučuje se čistit pračku tímto způsobem jednou za 3 měsíce.

  Jak odstranit plíseň v pračce pomocí octa

  Existuje ještě jeden osvědčený a šetrný způsob čištění pračky od plísní a vodního kamene – pomocí obyčejného 9% stolního octa.

  Laura Harnettová, zakladatelka ekologických čisticích prostředků Seep, doporučuje čistit pračku tímto způsobem jednou za 2 měsíce.Podle ní je ocet vynikající antibakteriální prostředek, který ničí všechny spory plísní.Za tímto účelem si připravte roztok: 1 díl stolního octa na kbelík vody.

  Pro začátek odborník radí namočit do octového roztoku zvlášť filtr a zásobník na prášek – a nechat je tam, zatímco se čistí ostatní části.Vnitřní buben, těsnění, přihrádku zásobníku a okénko dvířek lze vyčistit octovým sprejem a hadříkem.Na obzvláště znečištěná místa – například ve stejném filtru, přihrádce zásobníku – můžete použít starý zubní kartáček.A aby bylo sklo pračky stále lesklé, otřete ho plátkem citronu, který osvěží jeho povrch.Po vyčištění otřete všechny části čistým vlhkým hadříkem a poté je osušte.

  Důležité: k čištění pračky se nesmí používat bělidla ani jiné prostředky obsahující chlor – chlor poškozuje všechny části pračky.

  Dříve jsme vám řekli, proč do pračky vkládat sáček – budete překvapeni.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments