HomeTipyJak naučit kočku na záchůdek: 7 univerzálních tipů

Jak naučit kočku na záchůdek: 7 univerzálních tipů

Každý majitel kočky prochází fází zvykání kočky na záchodovou mísu.Ve většině případů se tento návyk vytvoří rychle, protože kočky jsou od přírody velmi čistotné a ochotně močí do záchůdku.Některá domácí zvířata však projevují velkou tvrdohlavost při učení se používání stelivového boxu.V takovém případě musí být majitelé trpěliví a zkoušet různé tipy, aby uspěli.

 • Umístěte misku na stelivo na správné místo.
 • Experimentujte s vaničkami a výplněmi.
 • Položte noviny nebo pleny.
 • Ošetřete místo, kde se kočka vyprázdnila.
 • Umístěte do záchůdku utěrku na moč.
 • Za úspěchy chvalte a netrestejte.
 • Vyčistěte záchůdek, ale ne úplně.
 • Vlastnosti zvykání si na záchůdek dospělých koček.
 • Umístění stelivové vaničky na správné místo

  Kočičí toaleta by měla být umístěna na takovém místě, aby k ní kočka měla vždy přístup.Většina majitelů umisťuje kočičí záchůdky na toaletu, což není špatné místo.Dveře na toaletu však nesmí být zavřené.Neumisťujte stelivo do blízkosti misek na jídlo a vodu – kočky neserou tam, kde pijí a jedí.

  Umístěte stelivovou mísu mimo dosah jídla a ukažte ji svému zvířeti.Po jídle vezměte zvíře ke stelivové vaničce a prohrábněte stelivo prsty.Je žádoucí vystihnout okamžik, kdy chce kočka na toaletu – sednout si a začít hrabat tlapkami kolem sebe.Dříve nebo později zvíře pochopí, co se s toaletou dělá.

  Experimentujte se stelivovými vaničkami a náplněmi

  Pro pozitivní výsledek je důležitý výběr správné podestýlky, kterou má vaše kočka ráda.Pokud vaše kočka odmítá chodit do záchodové mísy, může být problém v podestýlce.

  Nejuniverzálnějším materiálem, který mají rády téměř všechny kočky, je dřevo, ale i u něj existují výjimky.Vrstva výplně by měla být 3-5 cm, aby se v ní pohodlně hrabalo.

  Někdy se může stát, že se zvířeti nelíbí samotná podestýlka.Některé kočky chodí raději do vysokých a uzavřených stelivových vaniček, jiným zvířatům může vyhovovat jakákoli varianta.Zvláště čistotné kočky vyžadují dvě stelivové vaničky pro dva druhy ‚podnikání‘.Pokud je v domě více koček – každá potřebuje individuální stelivo.

  Položte noviny nebo pleny

  Na začátku nácviku stelivového boxu najděte v domě místo, kde kočka nejčastěji kálí.Na toto místo umístěte záchůdek a kolem něj ze všech stran položte několik vrstev novin nebo plen.Pak postupně odstraňujte noviny jednu po druhé, dokud nezůstane jen jedna záchůdková vanička.Jakmile si zvíře zvykne na záchůdek, přemístěte toaletu na místo, které vám vyhovuje.

  Ošetřete místo, kde se kočka vyprázdnila

  Pokud najdete ‚překvapení‘ na špatném místě – ihned ho omyjte mýdlovou vodou, aby ho kočka znovu nenašla po čichu.Na toto místo můžete nastříkat pomerančovou vůni nebo položit pomerančovou kůru – kočky nesnášejí vůni citrusů.

  Do odpadkového koše umístěte utěrku na moč

  Před čištěním jemně namočte ubrousek do loužičky moči a přeneste jej na okraj steliva.Příště kočka najde kočkolit podle jeho pachu.Postup opakujte pokaždé, dokud si zvíře na stelivo nezvykne.

  Za úspěchy chvalte a netrestejte

  Pokud kočka chodí na záchod na správné místo – měli byste ji za úspěch okamžitě pochválit a dát jí něco chutného.Zvíře si pak vytvoří pozitivní asociaci se záchodovou mísou.Důležité je dát kočce pamlsek ještě v době, kdy se nachází v záchodové míse.

  V případě ‚neúspěchu‘ je zbytečné zvíře trestat.Kočka si neuvědomuje, proč ji majitel peskuje, ale může se stát, že přestane člověku důvěřovat a bude kálit na těžko přístupná místa.

  Vyčistěte záchůdek, ale ne úplně

  Pokud kočka úspěšně použila kočičí toaletu – nevyhazujte všechnu podestýlku a umyjte toaletu.Zápach zvířete by měl zůstat v záchodě – pak si kočka na stelivo snáze zvykne.Nejlepší je ponechat třetinu použitého steliva v nádržce a smíchat ho s novým stelivem.Tímto způsobem si stelivo zachová známý zápach kočky.

  Výkaly je však třeba odstranit ihned, jinak se může stát, že kočka začne být pisklavá a půjde na záchod jinam.

  Podestýlky by se měly čistit přibližně jednou týdně přípravkem bez silného zápachu.

  Zvláštnosti tréninku na toaletu pro dospělé kočky

  Většina našich rad je vhodná i pro dospělá zvířata.Pokud dospělá kočka již dříve používala stelivo, zeptejte se předchozích majitelů, jaký druh steliva používali a kde se stelivo nacházelo.Můžete je také požádat, aby vám předali starou kočičí podestýlku.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments