HomeTipyJak na to, aby kočka nebojovala s tapetami a nábytkem: účinné způsoby

Jak na to, aby kočka nebojovala s tapetami a nábytkem: účinné způsoby

Existuje několik důvodů, proč kočky začnou tahat pohovku a stěny.A po vyřešení těchto hlavních příčin můžete začít řešit otázku, jak zabránit kočce v poškrábání tapet a nábytku.

Již dříve jsme vám poskytli několik univerzálních rad, jak kočku naučit na záchůdek a zajistit bezpečnost pohovky a papučí.

Proč kočka kadí na tapetu

Když kočka poškrábe nábytek nebo stěny, může to mít několik důvodů.Některé jsou čistě fyziologické, jiné psychologické a behaviorální.

Ty první vycházejí z přirozené potřeby zvířete chránit sebe a své teritorium.Kočka potřebuje ostré drápy, a protože v bytě nejsou žádné přirozené ‚brousky‘, jako jsou stromy, použije jiné předměty, které kočce připomínají divočinu.

Dalším fyziologickým důvodem je boj o teritorium – škrábáním na stěnách nebo nábytku zanechává kočka svůj osobní pach, čímž signalizuje ostatním zvířatům, že ‚místo je obsazené‘.K tomu může dojít, pokud si vy nebo dokonce vaši sousedé pořídí další zvíře.A koneckonců obrušování drápků není špatným cvičením pro kočičí páteř.

V přírodě si kočky brousí drápy o stromy / foto ua.depositphotos.com.

Mezi psychické příčiny však patří i silný stres.Může být způsoben stěhováním, výskytem jiných zvířat v bytě, narozením dítěte, opravou. Obecně platí, že stres kočky chraň bůh! Také k psychice patří boj o teritorium.

Pokud jde o příčiny chování, existují tři faktory:

 • Prvním je zvyk.Pokud kočka celý život, než skončila u vás, škrabala tapety, proč v tom nepokračovat? Odnaučit ho tomuto návyku může být těžší než ho vychovat od nuly.
 • Druhá možnost je, že kotě bylo odstaveno příliš brzy.Nemělo čas osvojit si základy chování ve světě a bude se řídit přirozenými instinkty.
 • Třetí důvod je prostě ten.Kočka se na vás kvůli něčemu urazila, nebo vás prostě nedá za ucho a ráda se dívá, jak běháte kolem, jak se motáte kolem roztrhaných věcí.
 • Zkusme tedy přijít na to, jak zajistit, aby vaše kočka netrhala tapety a nábytek.

  Jak zabránit kočce v poškrábání nábytku a tapet

  Pokud kočka škrábe tapety z fyziologických důvodů, je zbytečné ji peskovat nebo trestat.Pokud je to z psychologických důvodů, měli byste omezit nebo odstranit faktory, které chování kočky ovlivňují.

  Nejzákladnějším způsobem, jak naučit kočku škrábat tapety a nábytek, je koupit jí škrabadlo.Nejuniverzálnější možností jsou svislé nebo hranaté sloupky s jutovým provazem.Měli byste se také blíže podívat na brousky pokryté sisalovým vláknem, které se strukturou nejvíce podobá dřevu.Můžete se také podívat na předměty pokryté kobercem.

  Škrabadlo by mělo být vyšší než zvíře stojící na zadních nohách a stabilní.Mělo by být umístěno v místech, která jsou nejvíce zasažena drápy vašeho zvířete.Je třeba vzít v úvahu, že pokud je v domě více zvířat, mělo by mít každé z nich vlastní škrabadlo.Proč je třeba je zbytečně stresovat?

  Kočka by měla mít své vlastní škrabadlo / foto: ua.depositphotos.com.

  Aby kočka přestala tahat tapety a přešla na škrabadlo, je třeba jí ukázat, jak ho používat – přivést zvíře nahoru a přejet tlapkou po povrchu.Tento postup bude třeba několikrát zopakovat.Když si kočka správně nabrousí drápky, měli byste ji také pochválit a dát jí mňamku.Přilákat pozornost kočky ke škrabadlu lze také tak, že na něj nalepíte kousek tapety nebo ho ošetříte speciálním sprejem, například s kozlíkem lékařským nebo šantou kočičí.

  Pokud kočka promáčkne nábytek nebo stěny a vytrvale nechce používat škrabadlo, stojí za to zkusit ošetřit ‚zakázané‘ povrchy speciálními prostředky, které lze zakoupit v obchodě se zvířaty.Citrusy, černý pepř, pelyněk – pro kočky velmi nepříjemné vůně a obvykle je normálně vnímají i lidé.Použít lze také ocet nebo parfém zředěný ve vodě.Toto ošetření však bude nutné provádět velmi často.A nedělejte to na všech místech najednou – další stres z nepříjemného zápachu kočky vše jen zhorší.

  Můžete zkusit kočku vycvičit (pokud už nevycvičila ona vás).Některá plemena koček poměrně dobře reagují na výcvik aplikovaný na psy.Ve většině případů však výcvik spočívá ve vytváření negativních asociací s kočkou.Jakmile bude chtít zvíře poškrábat tapetu nebo pohovku, můžete hlasitě tlesknout rukama, postříkat ho vodou. Obecně jakýkoli nepříjemný, ale bezbolestný náraz – po několika opakováních si to zapamatuje.Tak dlouho, dokud si to nezapamatuje.

  Radikálnějším způsobem, jak odnaučit svého mazlíčka chodit na pohovku, je zastřihnout mu drápky.Pokud si nejste jisti, že to zvládnete správně, raději se obraťte na odborníka.Tento zákrok by se měl provádět dvakrát měsíčně pomocí stříhacího strojku na drápky.Je třeba odříznout pouze špičku, pokud byste řezali dále, krváceli byste.

  Existují také speciální ochranné krytky drápků ze silikonu, měkkého plastu nebo gumy.Zvířeti se zpočátku nebudou líbit, ale za několik dní si na ně zvykne.Měly by se měnit přibližně jednou za měsíc – odpadnou, když drápek doroste.Mohou však odpadávat po jednom i dříve, takže budete muset neustále kontrolovat, zda jsou na svém místě.Je třeba vzít v úvahu, že kočka může být alergická na stejný silikon, takže pokud se objeví projevy – tento způsob odnaučit kočku bojovat s nábytkem a stěnami nepomůže.

  Pokud kočka bojuje s nábytkem – můžete se pokusit vytvořit negativní asociace, ale opatrně / foto ua.depositphotos.com.

  V každém případě, pokud kočka škrábe nábytek, musíte být trpěliví a důslední, vyzkoušet různá škrabadla a být opatrní při některých metodách.Co rozhodně nemůžete udělat, abyste kočku přiměli přestat škrábat pohovku, je použít fyzický vliv – kočky nepochopí, proč jsou trestány, a přestanou svému majiteli důvěřovat.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments