HomeTipyJak levně izolovat okna: několik užitečných tipů

Jak levně izolovat okna: několik užitečných tipů

S příchodem chladného počasí se mnoho lidí začíná zajímat o otázku, jak zateplit okna v soukromém domě nebo ve svém bytě.

Zateplení oken s cílem snížit tepelné ztráty v místnosti a s nimi – snížit množství peněz na účtech.Existují různé způsoby a tipy, jak izolovat okna vlastníma rukama.

Stojí za zmínku, že je možné izolovat nejen dřevěná, ale také plastová okna.Zastavme se více u otázek, jak levně izolovat okna.

Jak nejlépe zateplit stará okna

Když si lidé kladou otázku, čím zateplit stará okna na zimu, nejčastěji se uchylují ke starým, dávno osvědčeným metodám – pěně nebo vatě a papíru či lepicí pásce.Pěnou/vata, a někdy i ve vodě namočenými novinami, se ucpou škvíry a přes ně se nalepí obyčejná páska nebo speciální páska na lepení oken.

Můžete také použít obyčejný papír, aby se přilepil, je třeba ho potřít vodou a mýdlem.Je to takový levný a jednoduchý způsob, jak izolovat stará sovětská okna a zajistit, aby z okna nefoukalo.Tento způsob má však i nevýhody – rám okna se může stejným mýdlem ušpinit, a pokud použijete lepicí pásku – barva se může odlepit i s lepicí páskou.

Stojí za zmínku, že dřevěná okna je bezpodmínečně nutné izolovat, pokud mluvíme o starých sovětských oknech.Moderní dřevěné rámy udržují teplo dostatečně dobře, takže je není třeba izolovat.

Okna můžete izolovat tak, aby nevětrala, také tak, že mezery vyplníte roztaveným parafínem pomocí injekční stříkačky.Pokud jsou mezery velké, měli byste do nich vložit něco jiného, co dutinu vyplní, například pěnovou gumu nebo látku.

Další věcí, kterou můžete udělat pro izolaci starých oken, je použití modernějších metod – například těsnicích materiálů.Před lepením je třeba povrch připravit – očistit od nečistot, prachu, odmastit.Změřte rozměry a seřízněte rohy pod úhlem 45 stupňů a pak teprve lepte.Také aby z okna nefoukalo, můžete použít silikonový tmel.Tato varianta je však vhodná pro pevné při otevírání částí okna.

Stará okna můžete na zimu izolovat pomocí dávno osvědčených metod / foto: UNIAN, Boris Korpusenko.

Jak zateplit plastová okna

Plastová okna, která se dávají do domů a bytů, již obvykle mají energeticky úsporné vlastnosti, takže další izolanty nejsou potřeba.

Plastová okna sama o sobě v procesu provozu nemění své tepelně-izolační vlastnosti.Časem však i z takových oken může začít foukat.

V takovém případě zkontrolujte těsnění – neměla by být prasklá, natržená ani jinak poškozená.Měla by být také dostatečně měkká, nikoliv ‚ztvrdlá‘.V případě potřeby by měla být těsnění vyměněna za nová.Aby těsnění vydržela co nejdéle, doporučuje se je jednou až dvakrát ročně umýt a ošetřit glycerinem.

Měli byste také zkontrolovat a seřídit kování okna, které je rovněž zodpovědné za těsnost zavírání křídla.V případě potřeby je třeba kování také vyměnit, ale seřízení je obvykle dostačující.Kování, stejně jako těsnění, také vyžaduje péči během provozu – mělo by být očištěno od nečistot a promazáno.

Okna, ať už plastová nebo dřevěná, vyžadují správnou montáž, protože chyby v montáži oken znehodnotí jejich izolační vlastnosti.Proto je někdy nutné plastová okna izolovat od ulice.

Jedním z důležitých prvků je utěsnění spár mezi oknem a stěnou.Plastová okna můžete zvenku izolovat utěsněním montážních švů a zafoukáním dutin pod lištou montážní pěnou.Hlavně si dejte pozor, aby vám okno nevypadlo.

Stará plastová okna může být potřeba také zateplit / foto: UNIAN, Vladyslav Musienko.

Jak zateplit okna pomocí polyethylenové fólie

Kromě mezer a spár dochází k tepelným ztrátám také samotným sklem.To lze rovněž izolovat fólií.Existují speciální izolační fólie na sklo.Existují různé typy těchto fólií, včetně průhledných a prakticky neovlivňujících průnik světla oknem.Umožňují však snížit tepelné ztráty, zvýšit pevnost samotného skla, omezit pronikání ultrafialového záření, kvůli němuž předměty v interiéru vyhoří (ale květinám na parapetu se to samozřejmě líbit nebude).

Pokud vám nevyhovuje možnost se speciálními fóliemi, můžete okna izolovat polyethylenovou fólií.Obvyklá fólie se obvykle připevňuje z vnější strany okna, nebo, pokud to není možné, zevnitř.Fólie se připevňuje na celé okno, co nejblíže vnějšímu okraji rámu.Aby se zabránilo roztržení fólie větrem, měla by být napnuta co nejrovnoměrněji.

Je třeba mít také na paměti, že běžná průhledná polyethylenová fólie v mrazu křehne a snadno se trhá.Mrazuvzdorná fólie má nažloutlý nádech.

Okna je také možné izolovat potravinářskou fólií, je to rychlý a dočasný způsob, jak zajistit, aby z okna nefoukalo.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments