HomeTipyJak doma vybělit bílé ložní prádlo: Jak na bílé prádlo: 4 účinné...

Jak doma vybělit bílé ložní prádlo: Jak na bílé prádlo: 4 účinné metody

Bílé ložní prádlo – je velmi krásné, ale nepraktické.Na takové posteli je vidět sebemenší skvrna a velmi rychle se vypere a získá mimořádně nepříjemný šedý nebo žlutý odstín.

Bohužel je velmi obtížné se těchto potíží zbavit a musíte neustále kupovat drahé prací prostředky nebo nové sady prádla.Existují však osvědčené haléřové metody bělení prádla, které používaly už naše babičky.

UNIAN se dozvěděl, jak vybělit bílé ložní prádlo doma.

 • Jak vybělit ložní prádlo – univerzální způsob.
 • Jak vybělit zažloutlé bílé ložní prádlo – haléřový způsob.
 • Jak vybělit prádlo sodou v pračce – metoda pro líné.
 • Jak vrátit barvu ložnímu prádlu – účinná metoda.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jak vyprat špinavé polštáře, aby se odstranily žluté skvrny.

  Jak vybělit ložní prádlo – univerzální způsob

  Tento způsob je univerzální, protože je vhodný pro téměř jakékoli bavlněné ložní prádlo, kromě toho, které má sytý nebo kyselý odstín.V případě jasně barevného prádla si budete muset zakoupit speciální výrobky s technologií pro zachování barev, jinak hrozí, že zničíte původní vzhled lůžka.

  K tomu budete potřebovat:

 • 5 litrů teplé vody.
 • 5-6 lžic jedlé sody.
 • 2 lžíce čpavku.
 • Zřeďte jedlou sodu ve vodě a přidejte k ní čpavek.Do roztoku namočte ložní prádlo asi na dvě hodiny, ale můžete nechat i delší dobu.Po namočení je třeba prádlo velmi dobře opláchnout.

  Jak vybělit zažloutlé bílé ložní prádlo – metoda za hubičku

  Tato metoda je vhodná pouze pro bílé bavlněné prádlo, protože vyžaduje vyvaření:

 • Krok 1.Do velkého hrnce nebo kovové pánve vložte zažloutlé prádlo.
 • Krok 2.Naplňte vodou tak, aby zcela zakryla prádlo, a přidejte prací prostředek – v minulosti jsme používali hobliny obyčejného pracího mýdla.
 • Krok 3.Přiložte na vařič a vařte 40 minut až hodinu.
 • Výsledek po takové úpravě na sebe nenechá dlouho čekat.Mimochodem, některé hospodyňky vyvařují prádlo se čpavkem.V tomto případě by měla být místnost velmi dobře větraná – nedoporučujeme to dělat doma.

  Jak bělit prádlo sodou v pračce – metoda pro líné

  Pokud se nechcete obtěžovat s namáčením a vyvařováním ložního prádla, můžete si tento proces zjednodušit.Budete potřebovat půl šálku obyčejné jedlé sody a stejné množství vašeho oblíbeného bělidla.

  To vše spolu s ložním prádlem vložte do bubnu pračky a spusťte obvyklý program.Po skončení programu se doporučuje spustit druhé máchání.

  Jak vrátit barvu ložnímu prádlu – účinný způsob

  Tuto možnost lze použít pouze na ložní prádlo s odolným barvivem, jinak se barva tkaniny nemusí změnit k lepšímu.

  Je třeba zředit láhev čpavku ve 3 litrech vody a ve vzniklém roztoku namočit prádlo na hodinu.Hlavní věc – po ošetření prádlo dobře vymáchejte.

  U ložního prádla, které líná, je nutné před prvním praním prádlo předem namočit v octě.Stačí zředit lžičku obyčejného 9% octa na litr vody.A v tomto případě nelze použít žádné agresivní prací prostředky, jinak se barva velmi rychle vypere.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments