HomeTipyJak chodit po ledu, abyste nespadli: praktické tipy a lifehacky

Jak chodit po ledu, abyste nespadli: praktické tipy a lifehacky

S příchodem zimy a nástupem chladného počasí se otázka, jak správně chodit po kluzké vozovce, abychom neupadli a nepřivodili si nepříjemná zranění, stává aktuální a aktuální.UNIAN vám poradí, jak bezpečně chodit po náledí na ulici.

 • Jak správně chodit po náledí – důležitá pravidla.
 • Jak správně padat – rady úrazových chirurgů.
 • Co dělat, abyste neuklouzli na ledě – lifehacky.
 • Jak správně chodit po ledu – důležitá pravidla

  V zimě je žádoucí vyhýbat se místům, kde je led.Pokud se však na takovou ulici dostanete, je třeba si uvědomit, jak chodit po ledu, abyste se vyhnuli pádu.Lékaři-traumatologové poskytují užitečné rady na téma, jak se správně pohybovat na ledu a přitom zůstat nezraněn.Několik důležitých pravidel pro chůzi po ledu:

 • Po celou dobu mějte nohy mírně pokrčené, ale příliš nezatěžujte kolena.Vždy musíte došlapovat celou plochou chodidla a nepřevalovat chodidlo z paty na špičku.Při každém kroku můžete na led trochu zatlačit hřbetem chodidla, abyste si udrželi lepší přilnavost k povrchu.
 • Neměli byste chodit rychle a zvedat nohy vysoko: krok by měl být co nejmělčí.Na ledě můžete i pomalu klouzat, pokud je to možné.
 • Při chůzi po ledu nikdy nedržte ruce v kapsách, rozložte je do stran, a udržujte tak rovnováhu těla.Ruce mějte volné, žádné tašky, pouzdra ani nic jiného.
 • Doporučuje se mírně zaklonit hlavu a trup dopředu, abyste přenesli váhu těla z pat.
 • Při cestování v ledu je zakázáno telefonovat nebo nosit sluchátka – je nutné být neustále pozorný a udržovat plné soustředění.
 • Pamatujte, že na kluzké vozovce nikdy nesmíte spadnout na hýždě, dlaně natažených rukou, lokty nebo kolena.Takové pády hrozí komplikovanými zlomeninami a vážnými zraněními.

  Jak správně padat – rady úrazových chirurgů

  Boty by měly mít plochou podrážku se stupačkami / foto depositphotos.com.

  Pokud na ledu uklouznete, měli byste se rychle skrčit, abyste mohli spadnout z menší výšky.Při pádu byste se měli správně seskupit: pokrčit kolena, ruce dát k bokům a bradu držet co nejblíže hrudníku.Nejlépe je pokusit se padat na bok.

  Obecně lidé padají dopředu, dozadu a na bok.Pokud padáte dopředu, nedoporučuje se dopadat na lokty nebo narovnané paže, aby nedošlo k vážnému zranění.Při pádu dozadu, tj. na záda (což je nejtraumatičtější varianta), byste měli směřovat ramena a lokty dopředu, prohnout záda a přitisknout bradu k hrudníku, abyste se vyhnuli nárazu do zátylku.Při pádu na bok byste měli pevně přitisknout ruce k tělu, sevřít je do hrudníku, přitáhnout nohy k trupu a zároveň napnout svaly.

  Co dělat, abyste neuklouzli na ledě – lifehacks

  Klíčovým faktorem při řešení problému, jak neuklouznout na ledu, je zcela zjevně obuv, respektive její připravenost na chůzi po ledu.Nenoste boty na podpatcích a platformách – je třeba volit boty na ploché podrážce, nejlépe měkké se smíšeným vzorkem.Existuje několik způsobů, jak obuv vhodnou pro chůzi v zimě upravit:

 • V obuvnické dílně lze na podrážku nalepit speciální protiskluzovou gumovou podložku.
 • Sami si na chodidlo nalepte náplast nebo pásku a pak nohou šlápněte do písku.To vám pomůže na několik hodin chůze.
 • Starou opotřebovanou podrážku potřete smirkovým papírem nebo do ní zatlučte malé šroubky.
 • Můžete si zakoupit speciální plosky, které se aplikují na botu.
 • V krajním případě lze na boty navléknout silné látkové ponožky.
 • Všechna tato pravidla a doporučení je důležité dodržovat, abyste se ochránili před vážnými zraněními, pohmožděninami a zlomeninami v důsledku nešťastných pádů.

  Již dříve jsme psali o tom, jak si izolovat nohy, a poradili jsme řadu záchranných postupů.Podrobně jsme si řekli, jak v zimě zateplit boty, co je lepší nosit v chladném počasí a jak se zahřát, pokud vám nohy přece jen zmrznou.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments