HomeTipyJak často byste měli prát oblečení a co neposílat do pračky společně:...

Jak často byste měli prát oblečení a co neposílat do pračky společně: lifehacky

Pokud chcete zařídit produktivní praní, musíte pochopit některé nuance.Zejména je naprosto nezbytné vědět, jaké oblečení nelze prát v pračce, jak často se vyplatí posílat do pračky různé prvky šatníku a proč některé z nich prostě musíte prát zvlášť.

Začněme tedy tím klíčovým – proč se věci musí prát zvlášť? Hlavním krokem před praním je roztřídění věcí.Neměli byste prát dohromady horní a spodní prádlo nebo oblečení v různých světlých barvách.Spodní oblečení vyprané například s džínami může jednoduše ztratit svůj vzhled – z bílé se stane šedá.Pokud budete prát společně různobarevné oblečení, existuje možnost, že se něco rozmočí a prádlo se zničí.

Je třeba mít na paměti, že věci jsou vyrobeny z různých tkanin, takže teplota, při které je lze prát, se může lišit.Například barevné věci vyrobené z bavlny se doporučuje prát při teplotě nejvýše 60 stupňů, ale fleece nelze prát ve studené ani horké vodě, pro tento materiál je optimální teplota 30-40 stupňů.

Nejvhodnější teplota pro bílé věci při praní v pračce je 65 stupňů a pro barevné – 30-40 (při praní v teplejší vodě může dojít ke ztrátě barvy).Nezvolte příliš intenzivní režim odstřeďování – zcela postačí maximálně 800 otáček.

Správná teplota a prací vlastnosti pro konkrétní výrobek jsou uvedeny na štítku.Upozorňujeme, že některé předměty nelze jednoduše vyprat, protože správný způsob jejich čištění je chemické čištění nebo suché praní.Praní v pračce se nedoporučuje například u některých sportovních potřeb, jako jsou rukavice do tělocvičny.

Pravidla pro praní vrchního a spodního prádla

Jak často by se mělo prát prádlo – tipy.

Podprsenka se nemusí prát po každém nošení / foto cheatsheet.com.

Je běžné, že se spodní prádlo pere pokaždé po nošení.Výjimkou je podprsenka – pokud tuto bíle zbarvenou věc budete prát po každém nošení, brzy ztratí svůj vzhled.

Spodní prádlo je lepší prát v ruce a příliš ho neždímat, aby nedošlo k poškození tkaniny.

Před praním byste měli spodní prádlo namočit.Minimální doba namáčení je 20 minut a maximální hodina.Jemné prádlo neperte dlouho – měli byste mu věnovat maximálně 10 minut.

Pokud je prádlo velmi znečištěné, namočte ho několikrát a pak ho perte, dokud se s nečistotami nevypořádáte.

Je důležité vědět, jak často byste měli prát tričko.

Některá trička je lepší prát v ruce / foto flickr.com/dearchaos.

Tričko po intenzivním tréninku by mělo jít do pračky.

Pokud jste si krátce oblékli světlé tričko z přírodní tkaniny a/nebo se zdobením, potisky a neušpinili jste se nebo nezapotili, pak lze praní odložit na jindy, aby věc déle vydržela.Taková trička je lepší prát v ruce.

Pokud se rozhodnete poslat do pračky tričko něčím ozdobené, obraťte ho nejprve naruby, abyste měli větší šanci, že ozdoba praní ‚přežije‘.

Jak často prát pyžamo – tipy na styling pyžama.

Hedvábné pyžamo by se nemělo prát v pračce / foto flickr.com/pandaexpress2010.

Pyžamo můžete poslat do pračky po prvním nebo třetím nošení.Míra znečištění pyžama závisí na tom, jak intenzivně se člověk v noci potí.

Člověk by neměl nosit nenošené pyžamo delší dobu, protože může nejen nasáknout potem, ale také se v něm hromadí zrohovatělé kožní buňky.

Upozornění – hedvábné pyžamo by se nemělo prát v pračce.

Jak často prát mikinu – na co nezapomenout.

Bílou mikinu / foto: flickr.com/silveroo bude třeba prát nejčastěji.

Obvykle se mikina nosí přes tričko, proto by se tento kus neměl prát dříve než po šestém nebo sedmém nošení.Existuje výjimka – mikina bílé barvy – taková věc se bude muset prát mnohem častěji, i když žijete ve městě.Zdrojem znečištění může být prach, který je téměř všude.

Bílou mikinu je lepší prát ručně a odděleně od ostatních věcí.

Jak často byste měli prát džíny – co byste měli vědět.

Je čas vyprat džíny, když se objeví nepříjemný zápach / foto Cosmo.

Za dobrý nápad se považuje vyprat džíny po šestém nošení.Hlavním ukazatelem, že je čas džíny vyprat, je nepříjemný zápach.Jakmile jej ucítíte – okamžitě pošlete džíny do pračky.

Džíny, které nikdy nebyly v pračce, mohou plesnivět.Z tohoto důvodu byste měli toto svrchní oblečení poprvé prát odděleně od ostatních kusů.

Martin Černohorský
Martin Černohorský
Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments