HomeTipyJak a kdy hnojit jahody: pravidla pro hnojení a péči o bobuloviny

Jak a kdy hnojit jahody: pravidla pro hnojení a péči o bobuloviny

Zkušení zahrádkáři vědí, že během vegetačního období jahodníku by se mělo hnojit třikrát – na jaře, v létě a na podzim.Toto bobulovité ovoce může růst na stejném místě i několik let, a aby se dočkalo bohaté úrody, je třeba se o něj řádně starat.UNIAN vám poradí, čím jahody v prvním roce hnojit a jak to udělat lépe.

 • Čím můžete jahody krmit – možnosti.
 • Krmení jahod podle měsíců – tři fáze.
 • Hnojení jahod na jaře lidovými prostředky.
 • Dříve jsme hovořili o tom, jaké číslo vysévat lilky v červnu 2022.

  Čím můžete krmit jahody – možnosti

  Ne všechny druhy hnojiv jsou vhodné pro zralé letní jahody.Za nejúspěšnější jsou považovány:

 • minerální hnojiva – dusík, draslík, fosfor.
 • organické – biohumus, kompost, humus.
 • komplexní – nitrofoska, nitroammofoska, ammofoska.
 • Organominerální nebo na bázi huminových kyselin.
 • Mikrohnojiva s hlavním prvkem – měď, bór, železo, mangan, jód.
 • Hnojivo si můžete připravit sami nebo si koupit hotovou kompozici v obchodě.Pokud použijete zakoupený výrobek, pak přísně dodržujte doporučení výrobce na obalu.

  Hnojení jahod po měsících – tři fáze

  Jak nejlépe hnojit jahody v létě / depositphotos.com.

  Jako hnojivo pro jahody lze použít tři hlavní složky.Každá z nich má význam v jiném ročním období a je různě účinná v procesu dozrávání bobulí.

  Fosfor a dusík.

  Fosfor se používá jako hnojivo po výsadbě plodin na jaře.Pokud vidíte, že nové listy jahodníku získávají sytě zelený odstín a staré se zbarvují do fialova, rostlina se necítí dobře a tento prvek jí chybí.

  Na jaře před začátkem kvetení je také zapotřebí dusíkatých hnojiv, přičemž za nejúčinnější pro jahody je považován dusičnan vápenatý.Měl by se aplikovat v dávce 20-25 g na 10 litrů vody v tekuté formě spolu se zálivkou rostliny.

  Draslík.

  Tento prvek se používá v létě a na podzim po skončení aktivní fáze plodů.V tomto období se zakládají pupeny pro úrodu v příštím roce.Nejčastěji se používá síran draselný (25-35 g na 1 m2) a dusičnan draselný (20 g na 10 litrů vody) v čisté formě.

  Hnojení jahod na jaře lidovými prostředky

  Někteří zelináři dávají při péči o své záhony přednost pouze ‚babičkovským‘ metodám.UNIAN nabízí několik osvědčených způsobů hnojení jahod.

  Kvasinky: Kvasinky se používají při pěstování jahod, které jsou určeny pro pěstování jahod.

  Smíchejte 12 g sušeného nebo 25 g čerstvého lisovaného droždí a 2-3 lžíce cukru se 3 litry teplé vody.Necháme hodinu na teplém a tmavém místě, počkáme, až se objeví pěna.Pak přidejte teplou vodu tak, abyste nakonec získali 10 litrů roztoku, a promíchejte.Pod každý jahodový keř nalijte 500 ml tekutiny.

  Jód a čpavek.

  Rozpusťte jód ve vodě v poměru 10 kapek na 10 litrů kapaliny.Důkladně promíchejte a jahody postříkejte rozprašovačem.Pokud chcete použít čpavek, pak v 10 litrech vody musíte rozpustit 2-3 lžíce čpavku.Roztok promíchejte a zalévejte rostlinu z konve tak, aby se kapalina dostala na listy.

  Dřevěný popel.

  Popel lze použít k hnojení jahod dvěma způsoby:

 • Keříky navlhčete vodou a přes síto na ně nasypte popel.
 • Rozpusťte šálek popela v 10 litrech vody a nalijte 500 ml pod každý keř.
 • Zkušení zahrádkáři tvrdí, že popel je účinnější spolu s dusíkatými hnojivy, ale takové hnojivo připravte až týden po nich.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments