HomeZahradničeníElegantní výsledek za pár drobných: Jak se rychle zbavit běláska lidovými prostředky

Elegantní výsledek za pár drobných: Jak se rychle zbavit běláska lidovými prostředky

Bělásek – drobný hmyz, který se usazuje na vnitřní straně listu a klade tam vajíčka.Na rozdíl od způsobených škod se obtížně odhaluje – rostliny napadené tímto škůdcem produkují nekvalitní úrodu.Poradíme vám nejúčinnější prostředek proti běláskům, kvůli kterému nemusíte vyprázdnit peněženku.

Proč je důležité bojovat proti bejlomorce v otevřeném terénu – rizika a hrozby

Takový hmyz vysává z rostlin šťávy, listy začínají žloutnout a kroutit se, sazenice zasychají.Kromě těchto škod způsobuje bělásek i další škody – po sobě škůdce zanechává na listech lepkavý povlak, který se stává dokonalou živnou půdou pro houby.Tento hmyz se obzvláště intenzivně množí ve sklenících, kde jsou pro bejlomorku ideální podmínky.

Hlavním problémem spojeným s napadením škůdci je, že na vajíčka hmyzu neúčinkují žádné léky – je téměř nereálné najít ‚chemii‘, která by dokázala larvy zničit.Důvodem je, že na nakladených vajíčkách se vytváří tenká blána, která chrání hmyzí potomstvo před účinky léku.Právě to proces kontroly důkladně komplikuje, ale neznemožňuje.

Jak se zbavit běláska lidovými prostředky – dvě metody

Vzhledem k tomu, že je zbytečné kupovat chemické přípravky a doufat, že zaženou mšice, je lepší použít přírodní řešení nebo lidové metody.Pro začátek si můžete připravit nálevy z bylin:

 • 20-30 g oddenků pampelišky + 40 g listů zalijte litrem teplé vody, 2-3 hodiny trvejte, přeceďte přes gázu a jednou za 2 týdny rostlinu postříkejte.
 • 100 g česneku nakrájeného na struhadle, nalijte 500 ml teplé vody, trvejte 5-6 dní, napněte přes gázu, pak každých 5 ml roztoku zřeďte v 1 litru vody a ošetřete rostliny jednou týdně.
 • Pokud výše uvedené metody nepomohly, doporučujeme použít jód ze sítiny.Je třeba smíchat 1 lžičku jódu a 2 lžičky jedlé sody, přidat 40 g tekutého mýdla a směs zředit v 1 litru teplé vody.

  Dále zřeďte 10 litry vody, čímž nálev dosáhne požadovaného objemu.Soda z bělásků v kombinaci s mýdlem a jódem je připravena k použití ihned po přípravě – je lepší stříkat každé 2-3 dny.

  Dříve jsme hovořili o tom, jak se rychle a trvale zbavit mšic.

  Martin Černohorský
  Martin Černohorský
  Profesionální kuchař. Martin Černohorský v současné době vede rodinnou školu vaření v Praze, kde pořádá také kurzy vaření pro veřejnost. Nyní se rozhodl podělit se o své znalosti v podrobné knize. A jaké jsou její ingredience? Osvědčené recepty, zajímavosti z profesionální kuchyně, vzpomínkové fotografie nebo zábavné ilustrace.

  LEAVE A REPLY

  Please enter your comment!
  Please enter your name here

  Most Popular

  Recent Comments